Վրաստանի հայ համայնքը հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասվում է, որ համայնքը և ազատ քաղաքացիական անհատներ, խորը մտահոգությամբ ու վրդովմամբ են արձագանքում «Հայաստանի իշխանությունների կողմից Եկեղեցու նկատմամբ իրականացվող պարբերական ու հետևողական հարձակումներին»։
«Մերժում ենք այդ ոճի իշխանությունը՝ որը հայհոյում է սեփական հոգևոր ժառանգությունը, որը շնորհավորում է Ադրբեջանին և Թուրքիային տոների առթիվ, իսկ դրան զուգահեռ՝ Ադրբեջանի կրոնապետը Էջմիածին մայր տաճարը հռչակում է ադրբեջանական»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին պարզապես կրոնական կառույց չէ:
«Դա մեր ինքնության ողնաշարն է, ազգային ոգու, պատմական հիշողության և միասնության կենդանի մարմնավորումը։ Դարերի ընթացքում այն եղել է մեր պայքարի, վերածնման ու գոյատևման հենքը, մեր խղճի ու հոգու պահապանը։
Այսօր, երբ հայ ժողովուրդը ապրում է պատմական ծանրագույն հետևանքները Արցախից տեղահանություն, Բաքվում բանտարկյալ հայ ռազմագերիներ ու քաղաքակական գործիչներ, տարածքային կորուստներ, և ազգային արժանապատվության ճգնաժամ՝ հենց այս պահին թիրախավորել Եկեղեցին նշանակում է՝ հարվածել հայության հիմքերին։
Երբ Սարդարապատում հոգևորականը բարձրաձայնում է Եկեղեցու անփոփոխ դիրքորոշումը՝ իշխանությունը պատասխանում է արհամարհանքով ու հայհոյանքներով։ Երբ Ամենայն հայոց Կաթողիկոսը միջազգային հարթակներում բարձրացնում է Արցախի մշակութային ժառանգության հարցը՝ նրան դիմավորում են մեղադրանքներով ու կեղծ բնորոշումներով։
Սա պատահականություն չէ։ Սա մտածված քաղաքականություն է։
Սա փորձ է՝
. Սասանելու ու կործանելու մեր ինքնությունը, դատարկելու ազգային պետականության բովանդակությունը,
. Տկարացնելու հայ ժողովրդի հավաքական դիմադրությունը,
. Դատարկելու ազգային պետականության բովանդակությունը։
Մենք հայտարարում ենք՝
Հայ Առաքելական Եկեղեցին եղել է, կա և լինելու է մեր ինքնության ողնաշարը։
Մենք կանգնած ենք մեր Եկեղեցու, մեր հոգևոր հայրերի, և մեր ժողովրդի բարոյական հիմքերի կողքին։
Մենք չենք լռելու, երբ ոտնահարվում են սրբությունները։
Մենք մերժում ենք այդ ոճի իշխանությունը՝ որը հայհոյում է սեփական հոգևոր ժառանգությունը, որը շնորհավորում է Ադրբեջանին և Թուրքիային տոների առթիվ, իսկ դրան զուգահեռ՝ Ադրբեջանի կրոնապետը Էջմիածին մայր տաճարը հռչակում է ադրբեջանական։
Սա արդեն ազգային ինքնության պահպանման հարցն է։
Սա չի վերաբերում մեկ հոգևորականի կամ մի կուսակցության։ Սա վերաբերում է մեզ բոլորիս»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

9 Июнь 2025 - 14:33 AMT
Армянская община Грузии распространила заявление, в котором выразила глубокую обеспокоенность и возмущение по поводу, как сказано в документе, «периодических и последовательных атак властей Армении на Церковь».
«Мы отвергаем такой стиль власти, которая оскорбляет собственное духовное наследие, поздравляет Азербайджан и Турцию с праздниками, в то время как религиозный лидер Азербайджана провозглашает кафедральный собор Эчмиадзина азербайджанским», — говорится в заявлении.
Подчёркивается, что Армянская Апостольская Церковь — это не просто религиозная организация, а основа армянской идентичности, живое воплощение национального духа, исторической памяти и единства. На протяжении веков она была опорой борьбы, возрождения и выживания, хранителем совести и души нации.
Авторы заявления считают, что нападение на Церковь в момент, когда армянский народ переживает тяжелые исторические последствия — депортацию из Арцаха, арест армянских пленных и политиков в Баку, территориальные потери и кризис национального достоинства — означает удар по основам армянства.
«Когда священнослужитель в Сардарапате озвучивает неизменную позицию Церкви, власти отвечают презрением и бранью. Когда Католикос всех армян на международных площадках поднимает вопрос культурного наследия Арцаха — его встречают обвинениями и клеветой», — сказано в документе.
По мнению сообщества, это не случайность, а осознанная политика — попытка:
• Подорвать и разрушить армянскую идентичность,
• Ослабить коллективное сопротивление армянского народа,
• Лишить национальное государство духовного содержания.
«Мы заявляем: Армянская Апостольская Церковь была, есть и будет основой нашей идентичности. Мы стоим рядом с нашей Церковью, духовными отцами и моральными устоями народа. Мы не будем молчать, когда попираются святыни», — подчеркивается в заявлении.
Эти слова прозвучали на фоне скандального заявления премьер-министра Никола Пашиняна, который призвал к избранию нового Католикоса, утверждая, что Гарегин II нарушил монашеский обет безбрачия и имеет ребёнка. Пашинян заявил, что при необходимости готов доказать это. Он призвал верующих объединиться ради «освобождения Святого Престола в духе любви и христианства» и избрания «по-настоящему святого духовного лидера».