ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն Ազգային ժողովում 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ հայտնել է, որ 2024-ին ոսկու վերարտահանումը կազմել է արտահանվող բոլոր ապրանքների գրեթե 50%-ը:
Պատասխանելով «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանի հարցին՝ նախարարը պարզաբանել է, որ երկրի ընդհանուր արտահանումը 2023 թվականին կազմել է 8.5 մլրդ, առանց ոսկին հաշվի առնելու` 6.8 մլրդ։ 2024 թվականին արտահանումը կազմել է 13.1 մլրդ, բայց առանց ոսկու՝ 7.5 մլրդ։ Այսպիսով, երկրից արտահանումը (նույնիսկ առանց ոսկու) 6.8 դոլարից աճել է մինչև 7.5 մլրդ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ոսկին զգալի մասնաբաժին էր կազմում նաև երկրի ներմուծման մեջ (հաշվի առնելով, որ ոսկին ներմուծվում է այդքան մեծ ծավալներով, ենթարկվում է կոպիտ մշակման, ապա վերարտահանվում): Անցյալ տարի Հայաստան ներմուծումը կազմել է մոտ 17 մլրդ դոլար, արտահանումը՝ մոտ 11.1 մլրդ դոլար։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ 2025 թվականի սկզբից վերարտահանման այդ մեխանիզմը գրեթե դադարել է գործել։ Սակայն ինչպես նախկինում դրա բարձր ցուցանիշները չէին նպաստում տնտեսական էական աճին, այնպես էլ այժմ դրա կրճատումը չի ազդել աշխատատեղերի պահպանման կամ արտադրական ծավալների վրա։
Նա նշել է, որ ոսկու վերամշակումը ազդել է արդյունաբերության ցուցանիշների վրա, քանի որ դա ներառվել է նաև արդյունաբերական ծավալներում, ինչի արդյունքում 2024 թվականին արձանագրվել է կտրուկ աճ, իսկ այժմ՝ նույնքան նկատելի անկում։

Во время обсуждения исполнения государственного бюджета Армении за 2024 год в Национальном собрании министр экономики Геворг Папоян сообщил, что реэкспорт золота в 2024 году составил почти 50% всего экспорта страны.
Отвечая на вопрос депутата блока «Айастан» Тадевоса Аветисяна, министр пояснил, что общий объём экспорта в 2023 году составил 8,5 млрд долларов, без учёта золота — 6,8 млрд. В 2024 году экспорт достиг 13,1 млрд долларов, но без золота — 7,5 млрд. Таким образом, даже без золота, экспорт вырос с 6,8 до 7,5 млрд долларов, сообщает Sputnik Армения.
Золото также занимало значительную долю в импорте, поскольку оно ввозилось в больших объёмах, подвергалось грубой переработке и затем вывозилось из страны. В прошлом году импорт Армении составил около 17 млрд долларов, а экспорт — порядка 11,1 млрд.
Папоян подчеркнул, что с начала 2025 года механизм реэкспорта практически перестал функционировать. Однако, как его резкий рост ранее не способствовал значительному экономическому росту, так и его спад сейчас не повлиял на занятость или производственные объёмы.
Министр отметил, что переработка золота повлияла и на показатели промышленного производства, поскольку включалась в соответствующие статистические данные. В результате в 2024 году был зафиксирован резкий рост, а в 2025 — столь же заметный спад.