ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն Ազգային ժողովում 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ հայտնել է, որ 2024-ին ոսկու վերարտահանումը կազմել է արտահանվող բոլոր ապրանքների գրեթե 50%-ը:
Պատասխանելով «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանի հարցին՝ նախարարը պարզաբանել է, որ երկրի ընդհանուր արտահանումը 2023 թվականին կազմել է 8.5 մլրդ, առանց ոսկին հաշվի առնելու` 6.8 մլրդ։ 2024 թվականին արտահանումը կազմել է 13.1 մլրդ, բայց առանց ոսկու՝ 7.5 մլրդ։ Այսպիսով, երկրից արտահանումը (նույնիսկ առանց ոսկու) 6.8 դոլարից աճել է մինչև 7.5 մլրդ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ոսկին զգալի մասնաբաժին էր կազմում նաև երկրի ներմուծման մեջ (հաշվի առնելով, որ ոսկին ներմուծվում է այդքան մեծ ծավալներով, ենթարկվում է կոպիտ մշակման, ապա վերարտահանվում): Անցյալ տարի Հայաստան ներմուծումը կազմել է մոտ 17 մլրդ դոլար, արտահանումը՝ մոտ 11.1 մլրդ դոլար։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ 2025 թվականի սկզբից վերարտահանման այդ մեխանիզմը գրեթե դադարել է գործել։ Սակայն ինչպես նախկինում դրա բարձր ցուցանիշները չէին նպաստում տնտեսական էական աճին, այնպես էլ այժմ դրա կրճատումը չի ազդել աշխատատեղերի պահպանման կամ արտադրական ծավալների վրա։
Նա նշել է, որ ոսկու վերամշակումը ազդել է արդյունաբերության ցուցանիշների վրա, քանի որ դա ներառվել է նաև արդյունաբերական ծավալներում, ինչի արդյունքում 2024 թվականին արձանագրվել է կտրուկ աճ, իսկ այժմ՝ նույնքան նկատելի անկում։

During discussions on Armenia’s 2024 state budget execution in the National Assembly, Minister of Economy Gevorg Papoyan reported that in 2024, gold re-exports accounted for nearly 50% of the country’s total exports.
Responding to a question from Armenia bloc MP Tadevos Avetisyan, Papoyan clarified that total exports in 2023 stood at $8.5 billion, or $6.8 billion excluding gold. In 2024, exports rose to $13.1 billion, but only $7.5 billion without gold. This indicates a growth from $6.8 billion to $7.5 billion in non-gold exports, according to Sputnik Armenia.
Gold also had a major presence in imports, as it was brought into the country in large quantities, subjected to basic processing, and then re-exported. Last year, Armenia imported around $17 billion worth of goods and exported approximately $11.1 billion.
The minister emphasized that since early 2025, this re-export mechanism has practically ceased. However, just as its previous surge didn’t lead to meaningful economic growth, its decline hasn’t affected employment or production volumes either.
He noted that gold processing had significantly influenced industrial output data, being included in those figures. As a result, a spike was recorded in 2024, followed by a visible decline this year.