Երևանի մետրոպոլիտենի 11-րդ կայարանի՝ «Աջափնյակի» նախագիծը ստացել է պետական համալիր փորձաքննության դրական եզրակացություն։Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Սա նշանակում է, որ կայարանի կառուցման մասով արդեն մեկնարկում են հաջորդ փուլի գործընթացները:
Առաջիկայում նախատեսվում է՝ ամբողջական ֆինանսավորման հաստատում ՀՀ կառավարության կողմից, ազդեցության ենթակա տարածքում օտարման և տարաբնակեցման աշխատանքներ, շինարարության մրցույթի նախապատրաստում։
Նախագծի ընթացքը և առաջիկա քայլերը քննարկել ենք «Մետրոգիպրոտրանս» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Վալերի Աբրամսոնի հետ հանդիպման ընթացքում»,–ասվում է գրառման մեջ։
2024–ի մարտին հայտարարվել էր, որ Երևանի մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի նախագծա-նախահաշվարկային փաստաթղթերի ձեռքբերման մրցույթն ավարտվել է, ինչի արդյունքում կնքվել է պայմանագիր հաղթող կազմակերպության հետ: Հայտարարվել էր, որ նախատեսվում է շինաշխատանքները սկսել 2024–ին։

10 Июнь 2025 - 07:32 AMT
Проект 11-й станции ереванского метрополитена — «Ачапняк» — получил положительное заключение по результатам государственной комплексной экспертизы. Об этом сообщил мэр Еревана Тигран Авинян на своей странице в Facebook.
«Это означает, что по части строительства станции уже стартуют процессы следующего этапа.
В ближайшее время планируется утверждение полного финансирования правительством Армении, проведение работ по изъятию и переселению на затрагиваемой территории, а также подготовка тендера на строительство.
Ход реализации проекта и предстоящие шаги мы обсудили с председателем совета директоров компании “Метрогипротранс” Валерием Абрамсоном», — говорится в публикации.
В марте 2024 года было объявлено, что завершился тендер на приобретение проектно-сметной документации по станции метро «Ачапняк», по итогам которого с победившей организацией был заключен договор. Тогда же сообщалось, что строительство планируется начать в 2024 году.