Հունիսի 5-ին ԱՄՆ Միջազգային կրոնական ազատության հարցերով հանձնաժողովը՝ USCIRF–ը, անցկացրել է առցանց լսումներ Ադրբեջանում կրոնական ազատության վիճակի վերաբերյալ, որոնց ժամանակ ընդգծվել են քաղբանտարկյալների և երկրում խոսքի ազատության բացակայության հարցերը, հայտնում է Ամերիկայի հայկական համագումարը:
Լսումները կենտրոնացած էին Ադրբեջանի մտահոգիչ կրոնական ազատությունների և մշակութային ժառանգության ոչնչացման, մասնավորապես՝ Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող կրոնական վայրերի ոչնչացման վրա, որոնք շարունակում են սպառնալիքի տակ մնալ, մինչ Ադրբեջանի իշխանությունները «վերացնում են հայկական մշակութային ժառանգությունը»։
2025թ․-ի փետրվարին USCIRF-ը մեկնել է Ադրբեջան՝ երկրի կրոնական ազատության վիճակը ուսումնասիրելու նպատակով և հանդիպումներ ունեցել կրոնական համայնքների, մարդու իրավունքների պաշտպանների և կառավարության պաշտոնյաների հետ։ Իր 2025թ․-ի տարեկան զեկույցում USCIRF-ը խորհուրդ է տվել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին Ադրբեջանը ներառել հատուկ հսկողության ցուցակում՝ «կրոնական ազատության կոպիտ խախտումների» համար։
Իր բացման խոսքում USCIRF-ի նախագահ Սթիվեն Շնեկը Ադրբեջանի կրոնի մասին օրենքը բնութագրել է որպես «աշխարհի ամենաճնշողներից» մեկը։ Նա քննադատել է վերջին օրենսդրական փոփոխությունները, որոնք ամրապնդել են ռեժիմի վերահսկողությունը և երկիրն էլ ավելի հեռացրին միջազգային նորմերից։
Հանձնաժողովի նախագահ Շնեկը մտահոգություն է հայտնել Ալիևի ռեժիմի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղում հին հայկական եկեղեցիների և այլ կրոնական ու մշակութային վայրերի շարունակական ոչնչացման և վերապրոֆիլավորման» վերաբերյալ։ Նա հորդորել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտին պահել Ադրբեջանը հատուկ հսկողության ցուցակում և շարունակել մշտադիտարկել երկրում կրոնական իրավունքներն ու ազատությունները։
Հանձնակատար Վիքի Հարցլերը դատապարտել է Ադրբեջանում կրոնական խմբերի նկատմամբ կիրառվող բռնաճնշումներն ու դաժանությունը և կոչ արեց քաղաքական ու տնտեսական պատժամիջոցներ կիրառել կրոնական իրավունքների խախտումների մեջ ներգրավված պաշտոնյաների և կազմակերպությունների նկատմամբ։
Հանձնակատար Հարցլերը նաև ընդգծել է հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգությունը հետագա ոչնչացումից պաշտպանելու կարևորությունը և խորհուրդ տվել միջազգային դիտորդական առաքելություններ ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ՝ իրավիճակը գնահատելու և վայրերը գույքագրելու համար՝ կոչ անելով Կոնգրեսին շարունակել ներգրավված լինել այս կարևորագույն հարցում։
Վկաները, այդ թվում՝ Օդրի Ալտստադտը (Մասաչուսեթսի համալսարան, Ամհերսթ), Ֆելիքս Քորլին (Ֆորում 18 լրատվական ծառայության խմբագիր), Արզու Գեյբուլան (Ազատ ձայների միավորման համահիմնադիր) և Հուսիկ Ղուլյանը (Caucasus Heritage Watch-ի առաջատար հետազոտող) քննարկել են Ադրբեջանում կրոնական ազատության պայմանները և կիսվել ԱՄՆ կառավարությանն ուղղված առաջարկություններով՝ Ադրբեջանում կրոնական ազատությանն աջակցելու համար:
Պանելային քննարկման մասնակիցները ներկայացրել են իրենց բացահայտումներն Ադրբեջանում տիրող իրավիճակի, կառավարության կողմից կրոնական և քաղաքական իրավունքների բռնաճնշման, ինչպես նաև Արցախում հայկական կրոնական ու մշակութային ժառանգության համակարգված ոչնչացման վերաբերյալ։ Նրանք քննադատել են Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմի քաղաքականությանը միջազգային արձագանքի բացակայությունը և կոչ արել կիրառել թիրախային պատժամիջոցներ, այդ թվում՝ «Գլոբալ Մագնիտսկու ակտի» շրջանակներում։ Նրանք նաև կողմ են արտահայտվել, որպեսզի Ադրբեջանի հետ ցանկացած քաղաքական կամ տնտեսական հարաբերություն կառուցելը պայմանավորված լինի ռեժիմի կրոնական, քաղաքական և այլ հիմնարար մարդու իրավունքները պաշտպանելու հանձնառությամբ։
Այս լսումները հաջորդել են նախորդող շաբաթ Շվեյցարիայի Բեռն քաղաքում կայացած՝ Լեռնային Ղարաբաղում հայկական կրոնական, մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանմանը նվիրված միջազգային համաժողովին, որտեղ Եկեղեցիների Համաշխարհային Խորհուրդը (WCC) հայտարարություն տարածեց, որ իրենք «վկայում են տարածաշրջանում հայ քրիստոնյաների հազարամյակների ներկայության վերացման և եկեղեցիների, գերեզմանատների, հուշարձանների և այլ սրբազան ու մշակութային վայրերի լայնածավալ ոչնչացման մասին՝ համաձայն անկախ մարմինների կողմից փաստագրման, ինչպիսիք են՝ Caucasus Heritage Watch-ը, Save Armenian Monuments-ը, Monument Watch-ը և այլ մշակութային գործիչներ»։
Կազմակերպությունը մշակութային ժառանգության ոչնչացումը որակել է որպես «միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտում և կարող է համարվել մարդկության դեմ հանցագործություն ու ցեղասպանության մտադրության նշաններ։ Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, մասնավորապես՝ Միավորված Ազգերի Կազմակերպությանը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին, ապահովել հաշվետվողականություն և պահպանել մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության իրենց մանդատները»։
Համակարգված միջազգային գործողությունների կոչ անելով ՝ WCC-ն հորդորել է «կառավարություններին և միջազգային մարմիններին՝ դիվանագիտական և իրավական քայլեր ձեռնարկել՝ ԵԱՀԿ-ի և այլ կոնվենցիաների հիման վրա հայկական մշակութային ժառանգության հետագա ոչնչացումը կանխելու, մարդկանց դեպի իրենց հողեր վերադարձին աջակցելու և Բաքվում հայ պատանդների ազատագրման ուղղությամբ ակտիվորեն աշխատելու համար»։

10 Июнь 2025 - 07:34 AMT
5 июня Комиссия США по международной религиозной свободе (USCIRF) провела онлайн-слушания, посвященные ситуации с религиозной свободой в Азербайджане. В ходе слушаний были затронуты темы политических заключенных и отсутствия свободы слова, сообщает Армянская ассамблея Америки.
Особое внимание было уделено тревожному положению с религиозными свободами и разрушению культурного наследия, в частности — уничтожению религиозных объектов в Нагорном Карабахе. Было отмечено, что власти Азербайджана «уничтожают армянское культурное наследие».
В феврале 2025 года делегация USCIRF посетила Азербайджан с целью изучения ситуации с религиозной свободой. Представители комиссии провели встречи с религиозными общинами, правозащитниками и государственными чиновниками. В своем ежегодном докладе за 2025 год USCIRF рекомендовала Госдепартаменту США включить Азербайджан в список стран, подлежащих особому наблюдению, за «грубые нарушения религиозной свободы».
В своей вступительной речи председатель комиссии Стивен Шнек назвал закон о религии в Азербайджане «одним из самых репрессивных в мире» и раскритиковал недавние законодательные изменения, усилившие контроль режима и ещё больше отдалившие страну от международных норм.
Шнек выразил обеспокоенность по поводу «продолжающегося уничтожения и перепрофилирования древних армянских церквей и других религиозных и культурных объектов в Нагорном Карабахе» со стороны режима Алиева. Он призвал Госдепартамент США оставить Азербайджан в списке стран под особым наблюдением и продолжить мониторинг религиозных прав и свобод в стране.
Комиссар Вики Хартцлер осудила «репрессии и жестокость» в отношении религиозных групп в Азербайджане и призвала к введению политических и экономических санкций против лиц и организаций, причастных к нарушениям религиозных прав.
Хартцлер также подчеркнула важность защиты армянского религиозного и культурного наследия от дальнейшего уничтожения и рекомендовала направить в Нагорный Карабах международные наблюдательные миссии для оценки ситуации и инвентаризации объектов, обратившись к Конгрессу с призывом продолжать активное участие в решении этого вопроса.
Среди участников панельной дискуссии были Одри Алтстадт (Университет Массачусетса, Амхерст), Феликс Корли (редактор службы Forum 18), Арзу Гейбулла (соучредитель «Ассоциации свободных голосов») и Усик Гюлян (ведущий исследователь Caucasus Heritage Watch). Они обсудили условия религиозной свободы в Азербайджане и предложили рекомендации для правительства США по поддержке этих свобод.
Участники поделились своими выводами о репрессиях со стороны правительства Азербайджана в отношении религиозных и политических прав, а также о систематическом уничтожении армянского наследия в Арцахе. Они осудили отсутствие международной реакции на авторитарную политику Азербайджана и призвали к введению целевых санкций, включая меры в рамках «Глобального акта Магнитского». Они также заявили, что любые политические или экономические отношения с Азербайджаном должны строиться при условии соблюдения прав человека.
Эти слушания последовали за международной конференцией в швейцарском городе Берн, посвященной сохранению армянского религиозного, культурного и исторического наследия в Нагорном Карабахе. Всемирный совет церквей (WCC) выпустил заявление, в котором говорится, что «они являются свидетелями стирания тысячелетнего присутствия армянских христиан в регионе и масштабного уничтожения церквей, кладбищ, памятников и других священных и культурных объектов», что подтверждено независимыми организациями, такими как Caucasus Heritage Watch, Save Armenian Monuments, Monument Watch и другими экспертами в области культуры.
WCC охарактеризовал разрушение культурного наследия как «нарушение норм международного гуманитарного права», которое может рассматриваться как преступление против человечности и свидетельство намерений геноцида. Организация призвала международное сообщество, в частности ООН и ЮНЕСКО, обеспечить подотчетность и выполнить свои мандаты по защите культурного и религиозного наследия.
Призывая к скоординированным международным действиям, WCC обратился к правительствам и международным структурам с призывом предпринять дипломатические и правовые меры на основе механизмов ОБСЕ и других конвенций, чтобы предотвратить дальнейшее уничтожение армянского культурного наследия, поддержать возвращение людей на их земли и активно содействовать освобождению армянских пленных, находящихся в Баку.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Нагорный Карабах, подвергнув его массированному артобстрелу. Уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение командования российских миротворцев о прекращении огня, согласившись на условия Баку: разоружение Армии обороны и роспуск Республики Арцах. С 24 сентября началось насильственное переселение населения — более 100 000 человек были вынуждены покинуть Арцах и переехать в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось не более 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске Республики, вступивший в силу 1 января 2024 года.