Առցանց առևտրի զարգացմանը զուգահեռ ներդրվում են նաև վճարման նոր եղանակներ՝ ձևավորելով նորարարական և հարմարավետ ֆինանսական էկոհամակարգ։ Հայաստանում այս փոփոխությունների առաջամարտիկներից է Իդրամ ընկերությունը։
Իդրամը մասնակցել է Երևանում անցկացվող Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջտարածաշրջանային համագործակցության տասներորդ համաժողովին, որտեղ քննարկվող հիմնական թեմաներից մեկը էլեկտրոնային առևտրի զարգացման ճանապարհին փոխգործակցության կարևորությունն էր։
Իդրամի կոմերցիոն տնօրեն Գրիգորի Յոլյանը նշել է, որ ընկերությունն այս պահին ներկայացված է ավելի քան 25,000 առևտրային կետերում, որոնցից 1000-ից ավելին էլեկտրոնային առևտրի հարթակներ են՝ թե՛ հայկական, թե՛ միջազգային։
«Դասական բանկային էքվայրինգին փոխարինելու են գալիս ավելի ճկուն և ընդգրկուն լուծումներ, օրինակ՝ Իդրամի Checkout-ը։ Այն առաջարկում է մուլտիֆունկցիոնալ լուծումներ, որտեղ վճարողը կարող է Իդրամի միջոցով կոնկրետ հարթակին կցել և՛ բանկային քարտը, և՛ հաշիվը, նաև BNPL (Buy Now Pay Later)-ը՝ «Գնի՛ր հիմա, վճարի՛ր հետո» տարբերակը և այլ լուծումներ», – ասել է նա։
Իդրամի Checkout-ի միջոցով անձը վաճառակետի կայքում հնարավորություն է ստանում վճարել կա՛մ banking.idram.am հարթակի միջոցով, կա՛մ վճարել՝ սքանավորելով կայքում ձևավորված QR կոդը իր Idram&IDBank հավելվածով։ Իսկ որևէ առցանց խանութի հավելվածով վճարում կատարելիս անձը ընտրում է վճարել Իդրամով տարբերակը, ինչից հետո ավտոմատ բացվում է Իդրամի հավելվածը՝ վճարման էջով, որտեղ ընդամենը պետք է ընտրել վճարման աղբյուրն ու վճարել։
Wildberries–ի միջազգային զարգացման տնօրեն Ռաֆայել Աբրահամյանը էլեկտրոնային առևտրի զարգացման գործում կարևոր է համարում վճարային հարթակների դերը:
«Սա այն ոլորտն է, որտեղ զարգացումն անընդհատ է։ Այսինքն՝ ամեն օր հայտնվում են նոր լուծումներ, որոնք պետք է ներդնել, զարգացնել և կիրառել: Մենք արդեն ապահովում ենք մեր գնորդների համար այն հնարավորությունը, որ նրանք կարող են պատվիրել ապրանքը և տեսնել գինը այն արժույթով, որը հարմար է իրենց, և վճարել նույն արժույթով՝ առանց մտահոգվելու տրանզակցիաների մանրամասներով», – ասել է նա։
Հայաստանում Վայլդբերիզը համագործակցում է նաև Իդրամի հետ:
Իդրամի առաջարկած լուծումները ոչ միայն ավելի արագ են, այլև՝ մատչելի։ Օգտվելով Rocket Line թվային ապառիկից՝ վաճառողներն ու գնորդները կարող են ավելացնել իրենց վաճառքի և գնումների ծավալները։
«Իդրամ ունենալը բիզնեսի համար այսօր ժամերի հարց է՝ մի քանի էջանոց API-ի միջոցով։ Ինչպես նաև ներդնելուց հետո արդեն Իդրամով վճարումներ ստանալը և Rocket Line թվային ապառիկով վճարումներ անելը վայրկյաններ է տևում, ինչը հեշտացնում և արագացնում է գործընթացը թե՛ վաճառողների, թե՛ գնորդների համար», – ասել է Իդրամի կոմերցիոն տնօրեն Գրիգորի Յոլյանը։
Կատարված յուրաքանչյուր վճարման դիմաց Իդրամն ու IDBank-ը մեկ դրամ են ուղղում «Մի դրամի ուժը» բարեգործական նախաձեռնությանը։
«Իդրամը փոխում է Հայաստանի առցանց վճարումների մշակույթը՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ բիզնեսների և սպառողների համար»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

As online commerce continues to grow, so does the need for modern, secure, and user-friendly payment solutions. Idram remains at the forefront of this transformation in Armenia, helping shape a more innovative financial ecosystem.
Idram took part in the 10th Armenian-Russian Interregional Cooperation Forum, held in Yerevan, where a key topic of discussion was the role of cross-border cooperation in the advancement of electronic commerce.
Idram’s Commercial Director, Grigori Yolyan, noted that the company is currently represented in over 25,000 points of sales, more than 1,000 of which are e-commerce platforms—both Armenian and international. “Classic bank acquiring is gradually being replaced by more flexible and comprehensive solutions, such as Idram Checkout. It offers multifunctional capabilities, allowing users to link both bank cards and accounts to a specific platform through Idram. The system also supports additional options like BNPL (Buy Now, Pay Later) and other innovative tools,” said Yolyan.
With Idram Checkout, customers can make payments on a retailer's website either via http://banking.idram.am or by scanning a QR code displayed on the site using their Idram&IDBank application. When shopping through an online store’s mobile app, users can choose Idram as the payment method, prompting the Idram app to automatically open with a ready-to-confirm payment page—making the process fast, simple, and secure.
Rafael Abrahamyan, Director of International Development at Wildberries, emphasized the crucial role of payment platforms in the growth of e-commerce. “This is a constantly evolving field—new solutions emerge every day, and it’s essential to adopt, develop, and implement them quickly. We already offer our customers the ability to view product prices in their preferred currency and complete transactions in that same currency, without worrying about the complexities of cross-border payments,” he said.
In Armenia, Wildberries also cooperates with Idram.
The solutions provided by Idram are not only fast but also accessible. With the use of Rocket Line digital installment plan, both sellers and buyers can boost their sales and purchases, making the shopping experience more flexible and efficient.
“Getting started with Idram as a business today takes just a few hours and requires only a simple multi-page API integration,” said Grigori Yolyan, Commercial Director of Idram. “Once implemented, receiving payments through Idram and offering Rocket Line digital installments takes just seconds—streamlining the process for both merchants and customers.”
Notably, with every transaction made, Idram and IDBank contribute one dram to “The Power of One Dram” initiative. By combining speed, simplicity, and social responsibility, Idram is not only transforming Armenia’s online payment culture but also creating new opportunities for businesses and consumers alike.