Իրանի գերագույն առաջնորդի միջազգային հարցերով խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին հայտարարել է, որ Իրանը խափանել է «Զանգեզուրի միջանցք» ստեղծելու փորձը, հայտնում է Tasnim գործակալությունը։
Նրա ձևակերպմամբ՝ Իրանը երբեք այնքան հզոր, անկախ և ազդեցիկ չի եղել, որքան այսօր է, և այդ հզորության վառ նշաններից մեկը Իրանի արագ և վճռական արձագանքն էր Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված ճգնաժամին, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Երբ որոշ երկրներ փորձում էին Նախիջևանը կապել Ադրբեջանի հետ Հայաստանի միջոցով՝ «Զանգեզուրի միջանցք» ստեղծելու պատրվակով, նախագիծ, որը, ըստ էության, կնշանակեր մասնատում և դեպի Եվրոպա իրանական միջանցքի արգելափակում, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը վճռականորեն դեմ արտահայտվեց այդ ծրագրին և խափանեց դրա իրականացումը», – ասել է Վելայաթին։
Վելայաթին պնդել է, որ Ջո Բայդենը ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում խոստովանել էր, որ ամեն ինչ պատրաստ էր միջանցքը գործարկելու համար, բայց հենց Իրանն էր, որ թույլ չտվեց այդ նախագիծը կյանքի կոչել։
«Այս հայտարարությունը վկայում է այն մասին, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, նույնիսկ առանց Ռուսաստանի աջակցության, կարողացել է խելամիտ դիվանագիտության օգնությամբ պահպանել անվտանգությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում և կանխել ՆԱՏՕ-ի ներթափանցումը», – հայտարարել է Վելայաթին։
Նրա խոսքերով՝ Իրանի ներկայությունը Հարավային Կովկասում ոչ միայն բխում է ազգային շահերից, այլև հանդիսանում է խոշոր խոչընդոտ՝ տարածաշրջանում արտաքին ուժերի միջամտության ճանապարհին։
Վելայաթին նաև ընդգծել է, որ «Զանգեզուրի միջանցք» կոչվող նախագծի հիմնական նպատակը եղել է ոչ միայն Իրանը հյուսիսից մեկուսացնելը, այլև Ռուսաստանի շուրջ հարավային ուղղությամբ օղակ ստեղծելը, ինչը ևս չի իրագործվել։
Թեհրանը մշտապես իր հստակ հակազդեցությունն է արտահայտել արտատարածքային միջանցքի գաղափարին՝ այն որակելով որպես սպառնալիք, որին կողմ են հանդես գալիս Թուրքիան և Ադրբեջանը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է8, թե Բաքուն տարածքային հավակնություններ չունի Հայաստանի նկատմամբ, սակայն Երևանը պարտավոր է իր համաձայնությամբ թույլ տալ անխափան կապ Նախիջևանից դեպի Ադրբեջանի արևմտյան շրջան։
Փաշինյանն էլ հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է երկաթուղային երթուղու բացմանը՝ կապ ապահովելու Նախիջևանի և Ադրբեջանի արևմտյան հատվածի միջև, սակայն միայն այն պայմանով, որ դա տեղի ունենա հայկական իրավասության շրջանակում։

Ali Akbar Velayati, international affairs advisor to Iran’s Supreme Leader, stated that Iran blocked attempts to establish the so-called “Zangezur Corridor,” reports Tasnim News Agency.
According to Velayati, “Iran has never been as strong, independent, and influential as it is today,” with its swift and firm response to the South Caucasus crisis being one of the clearest signs of that strength, as quoted by Sputnik Armenia.
“When certain countries attempted to connect Nakhichevan to Azerbaijan via Armenia under the pretext of creating the ‘Zangezur Corridor’—a project that would effectively fragment the region and block Iran’s corridor to Europe—the Islamic Republic of Iran resolutely opposed and thwarted its implementation,” Velayati said.
He claimed that former U.S. President Joe Biden had admitted that everything was ready for the corridor’s activation, but Iran’s resistance ultimately derailed the project.
“This statement proves that the Islamic Republic of Iran, even without Russia’s support, managed through sound diplomacy to maintain regional security in the South Caucasus and prevent NATO’s intrusion,” Velayati declared.
He emphasized that Iran’s presence in the South Caucasus serves both national interests and as a major deterrent to external powers’ interference.
Velayati further noted that the corridor plan aimed not only to isolate Iran from the north but also to encircle Russia from the south—goals which, he claimed, were also thwarted.
Tehran has consistently opposed the idea of an extraterritorial corridor, labeling it a threat backed by Turkey and Azerbaijan. Azerbaijan’s President Ilham Aliyev has said Baku has no territorial claims against Armenia but insists on uninterrupted access between Nakhichevan and western Azerbaijan.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that Armenia is willing to open a railway link between Nakhichevan and Azerbaijan’s western regions, but only under Armenian jurisdiction.