Իրանի գերագույն առաջնորդի միջազգային հարցերով խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին հայտարարել է, որ Իրանը խափանել է «Զանգեզուրի միջանցք» ստեղծելու փորձը, հայտնում է Tasnim գործակալությունը։
Նրա ձևակերպմամբ՝ Իրանը երբեք այնքան հզոր, անկախ և ազդեցիկ չի եղել, որքան այսօր է, և այդ հզորության վառ նշաններից մեկը Իրանի արագ և վճռական արձագանքն էր Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված ճգնաժամին, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Երբ որոշ երկրներ փորձում էին Նախիջևանը կապել Ադրբեջանի հետ Հայաստանի միջոցով՝ «Զանգեզուրի միջանցք» ստեղծելու պատրվակով, նախագիծ, որը, ըստ էության, կնշանակեր մասնատում և դեպի Եվրոպա իրանական միջանցքի արգելափակում, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը վճռականորեն դեմ արտահայտվեց այդ ծրագրին և խափանեց դրա իրականացումը», – ասել է Վելայաթին։
Վելայաթին պնդել է, որ Ջո Բայդենը ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում խոստովանել էր, որ ամեն ինչ պատրաստ էր միջանցքը գործարկելու համար, բայց հենց Իրանն էր, որ թույլ չտվեց այդ նախագիծը կյանքի կոչել։
«Այս հայտարարությունը վկայում է այն մասին, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, նույնիսկ առանց Ռուսաստանի աջակցության, կարողացել է խելամիտ դիվանագիտության օգնությամբ պահպանել անվտանգությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում և կանխել ՆԱՏՕ-ի ներթափանցումը», – հայտարարել է Վելայաթին։
Նրա խոսքերով՝ Իրանի ներկայությունը Հարավային Կովկասում ոչ միայն բխում է ազգային շահերից, այլև հանդիսանում է խոշոր խոչընդոտ՝ տարածաշրջանում արտաքին ուժերի միջամտության ճանապարհին։
Վելայաթին նաև ընդգծել է, որ «Զանգեզուրի միջանցք» կոչվող նախագծի հիմնական նպատակը եղել է ոչ միայն Իրանը հյուսիսից մեկուսացնելը, այլև Ռուսաստանի շուրջ հարավային ուղղությամբ օղակ ստեղծելը, ինչը ևս չի իրագործվել։
Թեհրանը մշտապես իր հստակ հակազդեցությունն է արտահայտել արտատարածքային միջանցքի գաղափարին՝ այն որակելով որպես սպառնալիք, որին կողմ են հանդես գալիս Թուրքիան և Ադրբեջանը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է8, թե Բաքուն տարածքային հավակնություններ չունի Հայաստանի նկատմամբ, սակայն Երևանը պարտավոր է իր համաձայնությամբ թույլ տալ անխափան կապ Նախիջևանից դեպի Ադրբեջանի արևմտյան շրջան։
Փաշինյանն էլ հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է երկաթուղային երթուղու բացմանը՝ կապ ապահովելու Նախիջևանի և Ադրբեջանի արևմտյան հատվածի միջև, սակայն միայն այն պայմանով, որ դա տեղի ունենա հայկական իրավասության շրջանակում։

10 Июнь 2025 - 10:14 AMT
Советник Верховного лидера Ирана по международным вопросам Али Акбар Велаяти заявил, что Исламская Республика Иран сорвала попытки создания так называемого «Зангезурского коридора», сообщает агентство Tasnim.
По словам Велаяти, «Иран никогда не был столь мощным, независимым и влиятельным, как сегодня», а одним из ярких проявлений этой силы стало быстрое и решительное реагирование на кризис в Южном Кавказе, пишет Sputnik Армения.
«Когда ряд стран пытались под предлогом создания “Зангезурского коридора” соединить Нахиджеван с Азербайджаном через Армению — проект, который по сути означал бы фрагментацию региона и блокирование иранского маршрута в Европу, — Исламская Республика Иран решительно выступила против этого плана и предотвратила его реализацию», — заявил он.
Велаяти утверждает, что президент США Джо Байден признал: всё было готово к запуску коридора, но именно действия Ирана не позволили этому плану осуществиться.
«Это заявление доказывает, что Исламская Республика Иран, даже без поддержки России, с помощью разумной дипломатии смогла сохранить безопасность в Южном Кавказе и предотвратить проникновение НАТО», — подчеркнул Велаяти.
Он отметил, что присутствие Ирана на Южном Кавказе соответствует его национальным интересам и служит серьёзным препятствием для вмешательства внешних сил в регион.
По его словам, целью «Зангезурского коридора» было не только изолировать Иран с севера, но и создать южное кольцо вокруг России — и этот план также не был реализован.
Тегеран последовательно высказывался против идеи экстерриториального коридора, называя её угрозой, продвигаемой Турцией и Азербайджаном.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Баку не предъявляет территориальных претензий к Армении, но Ереван обязан обеспечить беспрепятственную связь между Нахиджеваном и западными районами Азербайджана. Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что Армения готова открыть железнодорожный маршрут, соединяющий Нахиджеван и запад Азербайджана, но только в рамках армянской юрисдикции.