Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում, որի ընթացքում ուշադրության կենտրոնում են գտնվել հարկային քաղաքականությանն առնչվող հայեցակարգային հարցեր։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են այն հիմնական նպատակները, որոնց իրագործմանը պետք է ուղղված լինի հարկային քաղաքականությունը, ինչպես նաև վերլուծվել են խնդիրներն ու ուղղությունները, որոնց վրա պետք է կենտրոնացնել ջանքերը։
Քննարկվել են հարցեր, որոնք առնչվում են ինչպես հարկաբյուջետային քաղաքականությանը, այնպես էլ հարկման մեխանիզմներին, տարբեր տեսակի հարկային արտոնություններին, ուղղակի և անուղղակի հարկերին։ Զրույցի առանցքում են եղել նաև շահութահարկի և եկամտային հարկի բարեփոխումները, հայտարարագրման մեխանիզմները, ինչպես նաև գույքային հարկերի համակարգը։
Արծարծված թեմաների համատեքստում ներկայացվել են մի շարք լուծումներ՝ ուղղված հարկային դաշտի արդյունավետության բարձրացմանը։
Քննարկման արդյունքներով վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է շարունակել աշխատանքը ներկայացված խնդիրների ուղղությամբ և ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ ծրագրավորված նպատակներին հասնելու համար։

A discussion chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan focused on key conceptual issues related to Armenia’s tax policy.
During the meeting, participants presented the primary goals that the country’s tax policy should aim to achieve. They also analyzed challenges and strategic directions that require targeted efforts.
The discussion addressed both fiscal policy and taxation mechanisms, including various tax incentives, direct and indirect taxes. Special attention was given to reforms in profit tax and income tax, declaration mechanisms, and the property tax system.
Within this framework, several solutions were proposed to improve the efficiency of Armenia’s tax system.
Following the discussion, Prime Minister Pashinyan instructed continued work on the identified issues and the implementation of necessary measures to meet the set objectives.
All salaried employees in Armenia will be required to submit an income tax declaration until November 1. Those who file an annual declaration and have incurred health or education-related social expenses for themselves or their family members during the reporting year may qualify for reimbursement.