Երևանը վրացական կողմից որևէ հիմնավոր պարզաբանում չի ստացել կոնյակի տարանցման շուրջ առաջացած խնդիրների առնչությամբ։ Այդ մասին հայտնել են էկոնոմիկայի նախարարությունից, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Վրաստանը թեև տարանցիկ երկիր է, բայց ապրիլի վերջից սկսել է ստուգել իր սահմանով անցնող ու ռուսական շուկայում վաճառվող հայկական ալկոհոլային խմիչքները: Ըստ ալկոհոլ արտադրողների՝ այդ ստուգումներն արդեն ամիսներ են տևում, ինչի հետևանքով հայկական խմիչքները ռուսական շուկայից դուրս են մնում, ընկերություններն էլ՝ ֆինանսական վնասներ կրում:
Արդյոք այդ ստուգումները վրացական մաքսակետում շարունակվելու են ու կրկին ձգձգվելու են մատակարարման ժամկետները, այս հարցին էլ գերատեսչությունից պատասխանել են, թե «ըստ էության ֆորմալ ստուգումներ տեղի չեն էլ ունեցել, հետևաբար դժվար է կանխագուշակելը, թե արդյոք կկրկնվեն դրանք, թե՝ ոչ»:
Պատասխանից պարզ չի դառնում՝ փաստացի ապօրինի՞ են այդ ստուգումները, թե՞ պարզապես իրենց այս ամիսների ընթացքում չի հաջողվել պատասխան ստանալ: Նախարարությունից նաև փոխանցել են՝ ալկոհոլ տեղափոխող մոտ 30 բեռնատար հատել է ռուսական սահմանը, մի քանի տասնյակ մեքենաներ Լարսի անցակետում են սպասում իրենց հերթին, ևս մի քանի տասնյակ էլ դեռևս նույն տեղում է, աշխատանքներ են իրականացվում դրանց տեղաշարժն ապահովելու ուղղությամբ։
Օրերս Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարը չեղարկել էր իր այցը Երևան, որի ընթացքում ակնկալվում էր քննարկել Վրաստանի տարածքով հայկական խմիչքի արտահանման հետ կապված խնդիրները։ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնել էին, թե վրացական կողմից անձամբ նախարար Գևորգ Պապոյանի հետ են կապվել, ներողություն են խնդրել ու ասել՝ ծանրաբեռնված են:

Yerevan has not received any formal explanation from the Georgian side regarding the issues surrounding the transit of Armenian brandy. This was reported by Armenia’s Ministry of Economy, according to RFE/RL.
Although Georgia serves as a transit country, it began inspecting Armenian alcoholic beverages crossing its border and destined for the Russian market at the end of April. According to alcohol producers, these inspections have lasted for months, resulting in Armenian products losing access to the Russian market and causing financial losses for companies.
When asked whether these inspections will continue at Georgian customs and whether delays will persist, the Ministry stated that “essentially, no formal inspections have taken place, so it’s difficult to predict whether they will recur or not.”
It remains unclear from the response whether the inspections were illegal or if the authorities have simply failed to obtain answers over the past few months. The Ministry also noted that around 30 trucks carrying alcohol have already crossed into Russia, while several dozen more are still waiting their turn at the Lars checkpoint. Efforts are underway to facilitate the movement of the remaining vehicles.
Recently, the Georgian Minister of Agriculture canceled his planned visit to Yerevan, during which discussions on the export of Armenian beverages through Georgian territory were expected. Armenia’s Ministry of Economy reported that the Georgian side had contacted Minister Gevorg Papoyan personally to apologize and cited a busy schedule as the reason.