ՊԵԿ-ն անդրադարձել է որոշ լրատվամիջոցների կողմից տարածված տեղեկատվությանը, համաձայն որի՝ ՀՀ մաքսային ծառայություններն արգելել են հայկական կոնյակի արտահանումը` թույլ չտալով կոնյակով բարձված բեռնատարները հատեն հայ-վրացական սահմանն ու դուրս գան Հայաստանից:
ՊԵԿ մամուլի խոսնակ Լուսինե Մկրտչյանը հայտնել է, որ հաշվի առնելով վրացական անցակետերում վերջին օրերի կուտակումները՝ ՀՀ մաքսային ծառայությունը նպատակահարմար չի համարել հայկական բեռնատարների՝ հայ-վրացական սահմանի հատումը։
«Հօգուտ տնտեսվարողի նախաձեռնված միջոցառումը ժամանակավոր է՝ մինչև կկարգավորվի վրացական կողմի թողունակության հարցը։ ՊԵԿ-ը գործում է բացառապես ստեղծված իրավիճակում սահմանը հատելու ցանկություն ունեցող բեռնափոխադրողների շահերից՝ վստահեցնելով, որ սահմանի վրացական հատվածում կուտակումների շուտափույթ կարգավորման պարագայում կկազմակերպվի հայկական մեքենաների պատշաճ բացթողումը անցակետից»,- հայտնել է ՊԵԿ մամուլի խոսնակը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Երևանը վրացական կողմից որևէ հիմնավոր պարզաբանում չի ստացել կոնյակի տարանցման շուրջ առաջացած խնդիրների առնչությամբ։Օրերս Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարը չեղարկել էր իր այցը Երևան, որի ընթացքում ակնկալվում էր քննարկել Վրաստանի տարածքով հայկական խմիչքի արտահանման հետ կապված խնդիրները։
Հայ կոնյակագործները արդեն մի քանի անգամ բողոքի ցույցեր են արել Վրաստանի դեսպանատան, կառավարության մոտ՝ պահանջելով լուծել դեպի ՌԴ Վրաստանի տարածքով տարանցման հարցը, քանի որ հարևան երկրում առանց որևէ հիմնավորման նմուշներ են վերցնում տարանցվող ապրանքից և օրերով թույլ չեն տալիս շարունակել երթևեկությունը։

The Armenian State Revenue Committee (SRC) has addressed media reports claiming that Armenian customs authorities have banned the export of Armenian brandy, preventing trucks loaded with the beverage from crossing the Armenia–Georgia border.
SRC spokesperson Lusine Mkrtchyan clarified that due to recent congestion at Georgian checkpoints, Armenia’s customs service has deemed it inappropriate for Armenian cargo trucks to cross the border at this time.
“The temporary measure, taken in favor of economic operators, will remain in effect until the Georgian side resolves its throughput issues. The SRC operates solely in the interests of freight carriers intending to cross the border, and once the congestion on the Georgian side is resolved, the proper passage of Armenian trucks will be arranged,” the spokesperson stated.
Earlier, it was reported that Yerevan has not received any clear explanation from Tbilisi regarding the transit issues. The Georgian Minister of Agriculture recently canceled a visit to Yerevan, during which the problem of exporting Armenian beverages through Georgia was expected to be discussed.
Armenian brandy producers have repeatedly staged protests near the Georgian embassy and government buildings, demanding a resolution to the issue of exporting goods to Russia via Georgian territory. They argue that Georgian authorities have been taking product samples without justification and delaying shipments for days.