ՊԵԿ-ն անդրադարձել է որոշ լրատվամիջոցների կողմից տարածված տեղեկատվությանը, համաձայն որի՝ ՀՀ մաքսային ծառայություններն արգելել են հայկական կոնյակի արտահանումը` թույլ չտալով կոնյակով բարձված բեռնատարները հատեն հայ-վրացական սահմանն ու դուրս գան Հայաստանից:
ՊԵԿ մամուլի խոսնակ Լուսինե Մկրտչյանը հայտնել է, որ հաշվի առնելով վրացական անցակետերում վերջին օրերի կուտակումները՝ ՀՀ մաքսային ծառայությունը նպատակահարմար չի համարել հայկական բեռնատարների՝ հայ-վրացական սահմանի հատումը։
«Հօգուտ տնտեսվարողի նախաձեռնված միջոցառումը ժամանակավոր է՝ մինչև կկարգավորվի վրացական կողմի թողունակության հարցը։ ՊԵԿ-ը գործում է բացառապես ստեղծված իրավիճակում սահմանը հատելու ցանկություն ունեցող բեռնափոխադրողների շահերից՝ վստահեցնելով, որ սահմանի վրացական հատվածում կուտակումների շուտափույթ կարգավորման պարագայում կկազմակերպվի հայկական մեքենաների պատշաճ բացթողումը անցակետից»,- հայտնել է ՊԵԿ մամուլի խոսնակը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Երևանը վրացական կողմից որևէ հիմնավոր պարզաբանում չի ստացել կոնյակի տարանցման շուրջ առաջացած խնդիրների առնչությամբ։Օրերս Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարը չեղարկել էր իր այցը Երևան, որի ընթացքում ակնկալվում էր քննարկել Վրաստանի տարածքով հայկական խմիչքի արտահանման հետ կապված խնդիրները։
Հայ կոնյակագործները արդեն մի քանի անգամ բողոքի ցույցեր են արել Վրաստանի դեսպանատան, կառավարության մոտ՝ պահանջելով լուծել դեպի ՌԴ Վրաստանի տարածքով տարանցման հարցը, քանի որ հարևան երկրում առանց որևէ հիմնավորման նմուշներ են վերցնում տարանցվող ապրանքից և օրերով թույլ չեն տալիս շարունակել երթևեկությունը։

Комитет государственных доходов Армении (КГД) прокомментировал информацию, распространённую рядом СМИ, согласно которой армянская таможня якобы запретила экспорт армянского коньяка, не позволяя фурам, загруженным напитком, пересечь армяно-грузинскую границу.
Пресс-секретарь КГД Лусине Мкртчян заявила, что в связи с заторами, возникшими в последние дни на грузинских пограничных пунктах, армянская таможня сочла нецелесообразным пересечение границы армянскими грузовиками.
«Мера временная и принята в интересах хозяйствующих субъектов — до разрешения проблемы пропускной способности на грузинской стороне. КГД действует исключительно в интересах перевозчиков, намеревающихся пересечь границу, и при нормализации ситуации на грузинской стороне будет обеспечено соответствующее пропускание армянских транспортных средств», — заявила пресс-секретарь.
Ранее стало известно, что Ереван не получил от грузинской стороны обоснованных разъяснений по поводу возникших проблем с транзитом коньяка. Министр сельского хозяйства Грузии недавно отменил визит в Ереван, в ходе которого планировалось обсудить вопрос экспорта армянских алкогольных напитков через территорию Грузии.
Производители армянского коньяка уже неоднократно проводили акции протеста у посольства Грузии и правительственных зданий, требуя решения вопроса транзита через Грузию в Россию. По их словам, в соседней стране без объяснений берут образцы продукции и на несколько дней задерживают движение.