Սփյուռքի թեմերը շարունակում են իրենց աջակցությունը հայտնել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ին։ Այս անգամ միացյալ հայտարարությամբ հանդես են եկել Հարավային Ամերիկայի թեմերը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Հարավային Ամերիկայի Հայոց թեմերի առաջնորդները, ամբողջ հոգևոր դասը, Ազգային Եկեղեցական Կենտրոնական վարչությունը, թեմական խորհուրդների անդամները և հավատացյալ ժողովուրդն անվերապահ զորակցություն է հայտնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ Վեհափառ Հայրապետին:
«Երկար կեանք տուր Հայրապետին,
Երկար օրեր Հայոց Հօր.
Տէր, անսասան պահիր դու միշտ
Քո իսկ հիմնած Մայր Աթոռ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հունիսի լույս 11–ի գիշերը հարյուրավոր մարդիկ հավաքվել էին «Զվարթնոց» օդանավակայանում իրենց աջակցությունը հայտնելու Ամենայն հայոց կաթողիկոսին, որը վերադառնում էր Արաբական Միացյալ Էմիրություններից։
«Հավատում ենք, որ Աստծո ողորմությամբ և օգնությամբ, ձեզ հետ միասին խոհեմորեն, առանց ավելորդ հուզականության, ընդվզումների, պիտի կարողանանք հաղթահարել այս դժվարությունը»,–ասել է կաթողիկոսը՝ դիմելով հավաքվածներին։

Diaspora communities continue to voice support for Catholicos of All Armenians Karekin II. Most recently, the Armenian dioceses of South America issued a united statement, according to Pastinfo.
“The leaders of the Armenian dioceses of South America, the entire clergy, the National Ecclesiastical Central Council, members of diocesan councils, and the faithful express their unconditional support to His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians.
‘Grant long life to the Patriarch,
Long days to the Father of Armenians.
Lord, keep ever unshaken
The Holy See You founded,’” the statement reads.
On the night of June 11, hundreds gathered at Zvartnots Airport to show their support for the returning Catholicos, who had just arrived from the United Arab Emirates.
“We believe that with God’s mercy and help, together with you, wisely and without unnecessary emotions or unrest, we will overcome this difficulty,” the Catholicos told the crowd.