Ռուսաստանի հայերի միության պատվիրակությունը Մոսկվայում իր համերաշխությունն է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցուն՝ արձագանքելով Հայաստանի իշխանությունների կողմից հոգևորականների հասցեին հնչող մեղադրանքներին
Հունիսի 10-ին Ռուսաստանի հայերի միության ներկայացուցիչները՝ Արա Աբրահամյանի գլխավորությամբ, եղել են Մոսկվայի Հայ առաքելական եկեղեցու համալիրում և հանդիպել են թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պատվիրակությունն իր աջակցությունն է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցուն՝ նկատի ունենալով, որ Հայաստանում եկեղեցու հանդեպ սկսվել են «աննախադեպ բնույթ կրող ու բացահայտ ցինիզմով ուղեկցվող հարձակումներ»։
«Ռուսաստանի հայերի միությունը համոզված է, որ մեր քրիստոնեական հավատքի և Հայ առաքելական եկեղեցու շնորհիվ, որի դերը հայ ժողովրդի պատմության մեջ դժվար է գերագնահատել, մենք կարողացել ենք հաղթահարել պատմության ամենածանր փորձությունները և պահպանել մեր ազգային ինքնությունը։ Այսօր ևս Հայ Առաքելական Եկեղեցին մնում է այն եզակի հիմնարկը, որը կարող է համախմբել հայ ժողովրդին և ազատել հասարակությունը բաժանարար գծերից, փոխադարձ ատելությունից և թշնամանքից»,-նշված է ՌՀՄ հաղորդագրության մեջ։
Հունիսի լույս 11-ի գիշերը՝ եկեղեցու դեմ շարունակվող արշավի պայմաններում, հարյուրավոր մարդիկ «Վեհափառ, վեհափառ» վանկարկումներով օդանավակայանում դիմավորել են Արաբական Միացյալ Էմիրություններից վերադարձող Ամենայն հայոց կաթողիկոսին՝ իրենց աջակցությունը հայտնելով նրան և Հայ առաքելական եկեղեցուն։

10 июня делегация Союза армян России посетила комплекс Армянской апостольской церкви в Москве и выразила поддержку духовенству на фоне политического напряжения в Армении.
Как сообщает «Sputnik Армения», 10 июня представители Союза армян России во главе с Ара Абрамяном побывали в комплексе Армянской апостольской церкви в Москве и встретились с епископом Езрасом Нерсисяном, главой епархии.
Делегация выразила поддержку Армянской апостольской церкви, указав на «беспрецедентные и откровенно циничные атаки», которым, по ее мнению, подвергается церковь в Армении.
«Союз армян России убежден, что благодаря нашей христианской вере и Армянской апостольской церкви, значение которой в истории нашего народа трудно переоценить, мы смогли преодолеть самые тяжелые испытания и сохранить национальную идентичность. Сегодня Армянская церковь остается уникальным институтом, способным объединить наш народ и избавить общество от линий разделения, взаимной ненависти и вражды», — говорится в заявлении САР.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее заявил в Facebook, что необходимо «предпринять действенные шаги по освобождению резиденции Святого Эчмиадзина и организации новых выборов Католикоса». Он добавил, что «на данном этапе необходимо создать Координационную группу для решения организационных вопросов указанной повестки» и подчеркнул, что возьмет на себя ответственность за выбор первых 10 членов этой группы.
В ночь на 11 июня, на фоне продолжающейся кампании против церкви, сотни людей встретили Католикоса всех армян, вернувшегося из Объединённых Арабских Эмиратов, скандируя «Великий Владыка!» и выражая ему и Армянской апостольской церкви свою поддержку.