2024 թվականին «Կոնյակի սպիրտի արտահանման աջակցության ծրագրի» շրջանակում պետությունն աջակցություն է տրամադրել 3 շահառուի, արդյունքում արտահանվել է 7.5 մլն լիտր կոնյակի սպիրտ: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024թ պետական բյուջեի կատարման արդյունքների մասին հաշվետվության ներկայացմանը:
««Կոնյակի սպիրտի արտահանման աջակցության ծրագրի» շրջանակում 3 շահառուի տրամադրվել է 750.5 մլն դրամ ծավալով աջակցություն: Դրա արդյունքում արտահանվել է մոտ 7.5 մլն լիտր 100-տոկոսանոց կոնյակի սպիրտ»,-ասել է փոխնախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Կառավարությունը «Կոնյակի սպիրտի արտահանման աջակցության ծրագիրը» հաստատել էր նախորդ տարի:
Դրանով նախատեսված էր կոնյակի սպիրտ արտահանող տնտեսվարողներին մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերի 30-ը տրամադրել պետական աջակցություն՝ արտահանված յուրաքանչյուր մեկ բացարձակ լիտր կոնյակի սպիրտի համար 100 դրամի չափով։

В 2024 году в рамках программы поддержки экспорта коньячного спирта правительство Армении предоставило помощь трем компаниям. В результате было экспортировано около 7,5 миллиона литров 100‑процентного коньячного спирта. Об этом сообщил заместитель министра экономики Арман Ходжоян на совместном заседании постоянных комиссий парламента, представляя отчет о выполнении госбюджета за 2024 год.
По его словам, общий объем предоставленной помощи составил 750,5 миллиона драмов.
Программа, утвержденная в прошлом году, предусматривает государственную поддержку в размере 100 драмов за каждый литр экспортированного коньячного спирта до 30 декабря 2024 года.