Երևանի Մետրոպոլիտենի նոր «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման նախագծի համալիր փորձաքննությունը հաջողությամբ ավարտվել է, և այժմ անհրաժեշտ է կազմակերպել շինարարության մրցույթը և ապահովել համապատասխան ֆինանսավորում։ Այդ մասին տեղեկացրել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում։
«Նախագիծը, որը, թերևս, Հայաստանի նորանկախ պատմության ամենաբարդ ծրագրերից մեկն է, անցել է համալիր փորձաքննություն։ Դրա վրա մոտ 7 ամիս է ծախսվել։ Մնում է շինարարության մրցույթի ու ֆինանսավորման կազմակերպումը»,-ընդգծել է Ավինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ արդեն ավելի քան չորս տասնամյակ պետությունն այս մակարդակի նախագիծ մետրոյում չի իրականացրել, ինչի հետևանքով կարողությունների կորուստը զգալիորեն դժվարացրել է աշխատանքները։
«Եթե նմանատիպ պրոցեսները երկար դադարների մեջ են հայտնվում, հետո պետք է այդ կարողությունները վերականգնել։ Վստահ եմ՝ մենք կառուցելու ենք այդ կայարանը»,– շեշտել է քաղաքապետը։
Նա նաև հավելել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է տեխնիկական հսկողության մրցույթ անցկացնել։
Երևանի մետրոպոլիտենի 11-րդ կայարանի՝ «Աջափնյակի» նախագիծը ստացել է պետական համալիր փորձաքննության դրական եզրակացություն։ Առաջիկայում նախատեսվում է՝ ամբողջական ֆինանսավորման հաստատում ՀՀ կառավարության կողմից, ազդեցության ենթակա տարածքում օտարման և տարաբնակեցման աշխատանքներ, շինարարության մրցույթի նախապատրաստում։
2024–ի մարտին հայտարարվել էր, որ Երևանի մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի նախագծա-նախահաշվարկային փաստաթղթերի ձեռքբերման մրցույթն ավարտվել է, ինչի արդյունքում կնքվել է պայմանագիր հաղթող կազմակերպության հետ: Հայտարարվել էր, որ նախատեսվում է շինաշխատանքները սկսել 2024–ին։

Комплексная государственная экспертиза проекта строительства новой станции ереванского метрополитена «Аджапняк» завершена успешно. Следующим шагом станет проведение тендера на строительные работы и обеспечение соответствующего финансирования. Об этом сообщил мэр Еревана Тигран Авинян на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания.
«Проект, который, пожалуй, является одним из самых сложных в новейшей истории Армении, прошел комплексную экспертизу. На это ушло около семи месяцев. Осталось провести тендер и организовать финансирование», — отметил Авинян, передает «Арменпресс».
По его словам, за последние более чем сорок лет государство не реализовывало проекты такого масштаба в метрополитене, что привело к утрате компетенций и затруднило работу.
«Когда подобные процессы сталкиваются с длительными перерывами, впоследствии приходится восстанавливать утерянные возможности. Уверен, мы построим эту станцию», — подчеркнул мэр.
Он также добавил, что в ближайшее время планируется проведение тендера на технический надзор.
Проект 11-й станции ереванского метрополитена — «Аджапняк» — получил положительное заключение государственной экспертизы. В ближайшем будущем ожидается утверждение полного финансирования правительством Армении, проведение отчуждения и переселения в зоне воздействия, а также подготовка к тендеру на строительство.
В марте 2024 года было объявлено, что тендер на разработку проектно-сметной документации завершён, и с победившей компанией подписан контракт. Начало строительных работ запланировано на 2024 год.