ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հայտարարել է, որ մոտ ժամանակներում նախատեսված է անցկացնել մրցույթ՝ երկու փոքր ջրամբարի կառուցման համար, որոնցից մեկը տեղակայված է լինելու Վայոց Ձորի Ելփին գյուղի մերձակայքում, իսկ մյուսը՝ Արագածոտնի մարզում՝ Քասախ գետի վրա։
Նախարարը տեղեկացրել է, որ անցած տարում այս ջրամբարների կառուցման նպատակով արդեն կազմվել են նախագծեր և տեխնիկատնտեսական հիմնավորումներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա հավելել է, որ երեք այլ փոքր ջրամբարների համար՝ Գեղարքունիքի մարզի Աստղաձորում և Լիճքում, ինչպես նաև Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաքում, նախագծային փաստաթղթերը դեռ մշակման փուլում են։
Խոշոր ջրամբարների թեմային անդրադառնալով՝ Դավիթ Խուդաթյանը նշել է, որ Արարատի մարզի Վեդու ջրամբարում շինարարությունն ավարտված է, սակայն այն դեռ շահագործման չի հանձնվել։
Ինչ վերաբերում է Շիրակի մարզի Կապսի ջրամբարի շինարարությանը, ապա, ըստ Խուդաթյանի, կապալառու ընկերությունը աշխատանքները ուշացրել է, և նախարարությունը այժմ քննում է նրա հետ համագործակցությունը շարունակելու նպատակահարմարությունը։
Կապսի ջրամբարի շինարարությունը սկսվել է 1985 թվականին, 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժից հետո շինարարության տեմպերը թուլացվել են և 1993 թվականին ամբողջությամբ կասեցվել։ Այժմ ավազանի մակերեսի 280 հա–ն կառուցված է, նախագծով նախատեսվում է հասցնել 430 հա–ի։

11 Июнь 2025 - 15:04 AMT
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян заявил, что в ближайшее время будет объявлен тендер на строительство двух малых водохранилищ. Одно из них разместится возле села Елпин в Вайоц Дзоре, а другое — в Арагацотнской области, на реке Касах, сообщает «Спутник Армения».
По словам министра, в прошлом году были завершены проектные работы и технико-экономические обоснования для этих объектов.
Он также добавил, что для трёх других малых водохранилищ — в сёлах Астхадзор и Личк Гегаркуникской области, а также в городе Артик Ширакской области — проектные документы находятся на стадии разработки.
Говоря о крупных водохранилищах, Худатян отметил, что строительство Вединского водохранилища в Араратской области завершено, но оно ещё не введено в эксплуатацию.
Что касается водохранилища Капс в Ширакской области, министр сообщил, что подрядная организация допустила задержки, и в министерстве рассматривают целесообразность продолжения с ней сотрудничества.
Строительство Капсского водохранилища началось в 1985 году, но после землетрясения 7 декабря 1988 года темпы работ значительно снизились, а в 1993 году они были полностью остановлены. В настоящее время построено 280 гектаров из предусмотренных проектом 430.