ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հայտարարել է, որ մոտ ժամանակներում նախատեսված է անցկացնել մրցույթ՝ երկու փոքր ջրամբարի կառուցման համար, որոնցից մեկը տեղակայված է լինելու Վայոց Ձորի Ելփին գյուղի մերձակայքում, իսկ մյուսը՝ Արագածոտնի մարզում՝ Քասախ գետի վրա։
Նախարարը տեղեկացրել է, որ անցած տարում այս ջրամբարների կառուցման նպատակով արդեն կազմվել են նախագծեր և տեխնիկատնտեսական հիմնավորումներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա հավելել է, որ երեք այլ փոքր ջրամբարների համար՝ Գեղարքունիքի մարզի Աստղաձորում և Լիճքում, ինչպես նաև Շիրակի մարզի Արթիկ քաղաքում, նախագծային փաստաթղթերը դեռ մշակման փուլում են։
Խոշոր ջրամբարների թեմային անդրադառնալով՝ Դավիթ Խուդաթյանը նշել է, որ Արարատի մարզի Վեդու ջրամբարում շինարարությունն ավարտված է, սակայն այն դեռ շահագործման չի հանձնվել։
Ինչ վերաբերում է Շիրակի մարզի Կապսի ջրամբարի շինարարությանը, ապա, ըստ Խուդաթյանի, կապալառու ընկերությունը աշխատանքները ուշացրել է, և նախարարությունը այժմ քննում է նրա հետ համագործակցությունը շարունակելու նպատակահարմարությունը։
Կապսի ջրամբարի շինարարությունը սկսվել է 1985 թվականին, 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ի երկրաշարժից հետո շինարարության տեմպերը թուլացվել են և 1993 թվականին ամբողջությամբ կասեցվել։ Այժմ ավազանի մակերեսի 280 հա–ն կառուցված է, նախագծով նախատեսվում է հասցնել 430 հա–ի։

Minister of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia, Davit Khudatyan, announced that a tender will soon be held for the construction of two small reservoirs. One will be located near the village of Yelpin in Vayots Dzor, and the other on the Kasagh River in Aragatsotn Province, Sputnik Armenia reports.
According to the minister, designs and feasibility studies for these reservoirs were completed last year.
He also noted that project documentation is still being developed for three other small reservoirs—in Astghadzor and Lichk in Gegharkunik Province, and in Artik, Shirak Province.
Turning to large reservoir projects, Khudatyan said that construction has been completed at the Vedi reservoir in Ararat Province, but it has not yet been commissioned.
Regarding the Kaps reservoir in Shirak Province, Khudatyan stated that the contractor has delayed the construction, and the ministry is now evaluating whether to continue cooperation with the company.
Construction of the Kaps reservoir began in 1985, but slowed significantly after the December 7, 1988 earthquake and was entirely suspended in 1993. To date, 280 hectares of the planned 430-hectare basin have been completed.