Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանը հայտարարել է, որ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացից հետո՝ «բ»Կիրանց գյուղում«/բ» իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակում տրամադրվել է 40 շինթույլտվություն։ Այդ մասին նա հայտարարել է Ազգային ժողովում՝ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ։
«Մենք գիտենք, որ սահմանազատման-սահմանագծման գործընթացից հետո որոշակի արտոնություն տրվեց 4 գյուղի՝ Կիրանց, Ոսկեպար, Բաղանիս և Բերքաբեր գյուղերին։ Եթե չեմ սխալվում՝ Կիրանցին և Բերքաբերին տրվեց 40-40 տուն կառուցելու թույլտվություն, 50-50 Բաղանիս և Ոսկեպար գյուղերին։ Այսօրվա իմ ունեցած տեղեկատվությամբ Կիրանցում տրվել է 55 շինթույլտվություն՝ հինը միասին, այսինքն՝ 40+15 շինթույլտվություն է եղել»,-ասել է նա, հայտնում է Aravot.am-ը։
Նրա խոսքով՝ 16 միլիոն դրամի շինարարական աջակցությամբ Տավուշի մարզում ընդհանուր առմամբ տրվել է 1373 շինթույլտվություն, ինչը համապետական կտրվածքով ամենաբարձր ցուցանիշն է։
Ղալումյանը հավելել է, որ արդեն դիմել է կառավարությանը՝ առաջարկելով ծրագրի վերաբացում՝ որոշակի սահմանափակումներով, որպեսզի այն կարողանա կրկին գործարկվել։ Նա հիշեցրել է, որ այս ծրագիրը դադարեցվել է Հայաստանի մի շարք սահմանամերձ բնակավայրերում՝ բազմաթիվ ներկայացված հայտերի պատճառով։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակը արձագանքել էր ԶԼՄ-ներից մեկում հրապարակված սահմանազատման վերաբերյալ նյութին՝ այն անվանելով «ամբողջապես սուտ»։ Նշվում է, որ սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ բոլոր հարցերը քննարկվում են բացառապես պետական հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքների շրջանակում:
«Hraparak կայքում հունիսի 10-ին հրապարակված «Հաջիևն ու Արմեն Գրիգորյանն արդեն գծել են սահմանը. ըստ նախագծի` հակառակորդին է հանձնվելու ևս 180 ք/կմ» խորագրով հոդվածում ներկայացված տեղեկատվությունն ամբողջապես սուտ է և չի համապատասխանում իրականությանը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Tavush Governor Hayk Ghalumyan announced that following the border demarcation and delimitation process, 55 construction permits have been issued in Kirants village as part of the housing program. He shared this during the National Assembly discussion on the 2024 state budget execution report.
“We know that after the demarcation-delimitation process, specific privileges were granted to four villages—Kirants, Voskepar, Baghanis, and Berkaber. If I’m not mistaken, Kirants and Berkaber were each allowed 40 homes, and Baghanis and Voskepar 50 each. As of today, my information is that Kirants has received 55 permits in total, including 40 original and 15 additional ones,” Ghalumyan said, as reported by Aravot.am .
He noted that, with the support of the 16-million-dram housing program, a total of 1,373 construction permits have been issued in Tavush, the highest number nationwide.
Ghalumyan added that he has already appealed to the government, proposing to relaunch the program with certain limitations to allow its continuation. He reminded that the initiative had been suspended in several Armenian border communities due to an overwhelming number of applications.
The office of Deputy Prime Minister Mher Grigoryan previously responded to a media report on border demarcation, calling it “completely false,” and emphasized that all demarcation-related issues are addressed solely within the framework of intergovernmental commissions.
“The article published by Hraparak on June 10, titled ‘Hajiyev and Grigoryan have already drawn the border; 180 sq.km to be handed over to the enemy,’ contains information that is entirely false and does not reflect reality,” the statement read.