2025 թվականին Հայաստանը` որպես դոնոր, ներգրավված է Ասիական զարգացման հիմնադրամի 13–րդ և տեխնիկական աջակցության հատուկ հիմնադրամի 8–րդ կանոնավոր համալրման համար։ Այդ նպատակով մեր երկիրն այս տարի ԱԶՀ հիմնադրամին կվճարի 1 մլն դոլարի չափով գումար: Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում։
Ըստ տվյալների, ԱԶՀ-ն, որը հիմնադրվել է 1974 թվականին, մինչ օրս իրականացրել է 12 համալրում՝ 36 տարբեր գործընկերների մասնակցությամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Համալրվելով ֆինանսավորման այլ աղբյուրներով` հիմնադրամն իր գոյության ընթացքում տրամադրել է ավելի քան 85 մլրդ դոլարի արտոնյալ վարկեր և դրամաշնորհներ 36 զարգացող անդամ երկրներին»,– նշված է որոշման մեջ:
Նախատեսվում է, որ 13-րդ համալրման ընթացքում դոնոր պետությունները ընդհանուր առմամբ կներդնեն 4.9 միլիարդ դոլար, որի 2.5 միլիարդը ակնկալվում է ներգրավել նոր դոնորների հաշվին, իսկ մնացած 2.4 միլիարդը կկազմի հիմնադրամի այլ միջոցներից մոբիլիզացված գումարները։
«Որպես դոնոր ԱԶՀ ռեսուրսների համալրմանը Հայաստանի շարունակական մասնակցությունը կդիտարկվի որպես Ասիական զարգացման բանկի հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը խորացնելու քայլ։ Ըստ ցանկության՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ԱԶՀ ռեսուրսների համալրմանը կարող է մասնակցել հասարակ, անտոկոս, ցպահանջ մուրհակ թողարկելու եղանակով»,– ասված է որոշման մեջ:
Ասիական զարգացման հիմնադրամը հանդիսանում է Ասիական զարգացման բանկի արտոնյալ վարկավորման մեխանիզմ՝ առաջարկելով շատ ցածր տոկոսներով վարկեր բանկի առավել աղքատ անդամ պետություններին։
ԱԶՀ 12-րդ համալրման փուլում՝ 2021-2024 թվականներին, հինգ պետություն, որոնք նախկինում ստացել էին աջակցություն, դարձել են դոնորներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանը։ Այժմ, ԱԶՀ 13-րդ համալրման՝ 2025-2028 թվականների շրջանում, Հայաստանը ևս ընդգրկված է որպես ներդրող երկիր։

In 2025, Armenia will act as a donor in the 13th regular replenishment of the Asian Development Fund (ADF) and the 8th replenishment of its Special Technical Assistance Fund. For this, Armenia will contribute $1 million to the ADF this year, following a decision approved by the government.
According to Sputnik Armenia, the ADF—founded in 1974—has completed 12 replenishments with the participation of 36 partners to date.
“As part of broader financing sources, the fund has provided over $85 billion in concessional loans and grants to 36 developing member countries throughout its existence,” states the government decision.
The total donor contributions during the 13th replenishment are expected to reach $4.9 billion. Of this, $2.5 billion is expected to come from new donors, while the remaining $2.4 billion will be mobilized from other fund sources.
“Armenia’s continued participation in ADF resource replenishment as a donor will be viewed as a step toward strengthening effective cooperation with the Asian Development Bank. If desired, Armenia may contribute through the issuance of a simple, interest-free, on-demand promissory note,” the statement reads.
The Asian Development Fund is the concessional financing arm of the Asian Development Bank, offering low-interest loans to its poorest member countries. During the 2021–2024 12th replenishment round, five countries, including Azerbaijan, which previously received support, became donors. Armenia now joins as a contributor for the 2025–2028 13th replenishment round.