2025 թվականին Հայաստանը` որպես դոնոր, ներգրավված է Ասիական զարգացման հիմնադրամի 13–րդ և տեխնիկական աջակցության հատուկ հիմնադրամի 8–րդ կանոնավոր համալրման համար։ Այդ նպատակով մեր երկիրն այս տարի ԱԶՀ հիմնադրամին կվճարի 1 մլն դոլարի չափով գումար: Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում։
Ըստ տվյալների, ԱԶՀ-ն, որը հիմնադրվել է 1974 թվականին, մինչ օրս իրականացրել է 12 համալրում՝ 36 տարբեր գործընկերների մասնակցությամբ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Համալրվելով ֆինանսավորման այլ աղբյուրներով` հիմնադրամն իր գոյության ընթացքում տրամադրել է ավելի քան 85 մլրդ դոլարի արտոնյալ վարկեր և դրամաշնորհներ 36 զարգացող անդամ երկրներին»,– նշված է որոշման մեջ:
Նախատեսվում է, որ 13-րդ համալրման ընթացքում դոնոր պետությունները ընդհանուր առմամբ կներդնեն 4.9 միլիարդ դոլար, որի 2.5 միլիարդը ակնկալվում է ներգրավել նոր դոնորների հաշվին, իսկ մնացած 2.4 միլիարդը կկազմի հիմնադրամի այլ միջոցներից մոբիլիզացված գումարները։
«Որպես դոնոր ԱԶՀ ռեսուրսների համալրմանը Հայաստանի շարունակական մասնակցությունը կդիտարկվի որպես Ասիական զարգացման բանկի հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը խորացնելու քայլ։ Ըստ ցանկության՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ԱԶՀ ռեսուրսների համալրմանը կարող է մասնակցել հասարակ, անտոկոս, ցպահանջ մուրհակ թողարկելու եղանակով»,– ասված է որոշման մեջ:
Ասիական զարգացման հիմնադրամը հանդիսանում է Ասիական զարգացման բանկի արտոնյալ վարկավորման մեխանիզմ՝ առաջարկելով շատ ցածր տոկոսներով վարկեր բանկի առավել աղքատ անդամ պետություններին։
ԱԶՀ 12-րդ համալրման փուլում՝ 2021-2024 թվականներին, հինգ պետություն, որոնք նախկինում ստացել էին աջակցություն, դարձել են դոնորներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանը։ Այժմ, ԱԶՀ 13-րդ համալրման՝ 2025-2028 թվականների շրջանում, Հայաստանը ևս ընդգրկված է որպես ներդրող երկիր։

В 2025 году Армения выступит в качестве донора в рамках 13‑й регулярной фазы пополнения Азиатского фонда развития (АФР) и 8‑й фазы пополнения Специального фонда технической помощи. В этом году страна перечислит в АФР сумму в размере 1 млн долларов США, согласно решению, принятому на заседании правительства.
Как сообщает «Спутник Армения», с момента своего основания в 1974 году АФР провёл 12 этапов пополнения с участием 36 различных партнёров.
«За счёт привлечения дополнительных источников финансирования фонд за время своего существования предоставил более 85 млрд долларов в виде льготных кредитов и грантов 36 развивающимся странам‑членам», — говорится в решении.
Ожидается, что в рамках 13‑й фазы доноры в совокупности вложат 4,9 млрд долларов. Из этой суммы 2,5 млрд предполагается привлечь за счёт новых доноров, а оставшиеся 2,4 млрд составят мобилизованные средства самого фонда.
«Непрерывное участие Армении в пополнении ресурсов АФР будет рассматриваться как шаг к углублению эффективного сотрудничества с Азиатским банком развития. При желании Республика Армения может участвовать через выпуск простого, беспроцентного, предъявительского векселя», — указано в документе.
Азиатский фонд развития является механизмом льготного кредитования Азиатского банка развития, предоставляющим кредиты с низкой процентной ставкой наименее обеспеченным странам‑членам банка. В рамках 12‑го этапа пополнения фонда (2021–2024 гг.) пять стран, ранее получавших поддержку, стали донорами, включая Азербайджан. В рамках 13‑й фазы на 2025–2028 годы Армения также включена в список стран‑доноров.