Հայաստանը կողմ է քվեարկել ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի ընդունած բանաձևին, որը պահանջում է անհապաղ հրադադար Գազայի հատվածում։ Այս մասին հայտնել է կազմակերպության մամուլի ծառայությունը։
Բանաձևին աջակցություն է ցուցաբերել 149 պետություն, դեմ է քվեարկել 12 երկիր, իսկ 19 պետություն ձեռնպահ է մնացել։ Դեմ արտահայտվածների թվում են եղել ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը, որոնց աջակցել են Արգենտինան, Ֆիջին, Հունգարիան, Պարագվայը և այլ երկրներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ձեռնպահ մնացածների շարքում են եղել Վրաստանը, Հնդկաստանը, Չեխիան, Էկվադորը, Եթովպիան և մի շարք այլ պետություններ։
ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի բանաձևերը չունեն իրավաբանական պարտադիր ուժ, սակայն կրում են նշանակալի քաղաքական և բարոյական բնույթ։
Գլխավոր ասամբլեայի նախագահ Ֆիլեմոն Յանգը ընդգծել է, որ Գազայում 20 ամիս շարունակվող պատերազմի սարսափները պետք է ավարտվեն։ Նա խստորեն քննադատել է Անվտանգության խորհրդին՝ նրա՝ իր հիմնական պարտականությունները չկատարելու համար։
Յանգը հավելել է, որ առկա իրավիճակը անընդունելի է՝ խաղաղ բնակչությունն զրկված է սննդից, ջրից ու դեղորայքից, առկա են պատանդներ, և նա կարևորել է անհապաղ միջազգային միջամտությունը։
Հունիսի 4-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը չի ընդունել հրադադարի վերաբերյալ բանաձևը, որը պահանջում էր ռազմական գործողությունների անհապաղ, անվերապահ ու մշտական դադարեցում, ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պատանդների ազատ արձակում, ինչպես նաև Գազա մարդասիրական օգնություն հասցնելու սահմանափակումների վերացում։ ԱՄՆ-ն վետո է դրել փաստաթղթի վրա, մինչդեռ մյուս 14 անդամները աջակցել են առաջարկին։

Armenia voted in favor of the United Nations General Assembly resolution demanding an immediate ceasefire in the Gaza Strip, according to the UN press office.
The resolution received support from 149 countries, while 12 voted against and 19 abstained. The United States and Israel were among those who opposed the resolution, alongside Argentina, Fiji, Hungary, Paraguay, and others, Sputnik Armenia reported.
Countries that abstained included Georgia, India, the Czech Republic, Ecuador, Ethiopia, and several others.
Although General Assembly resolutions are not legally binding, they carry significant political and moral weight.
General Assembly President Dennis Francis emphasized that the horrors of the 20-month war in Gaza must come to an end. He sharply criticized the UN Security Council for failing to fulfill its core responsibilities.
Francis also stated that the current situation is unacceptable, with civilians deprived of food, water, and medicine, and hostages still being held. He called for immediate international intervention.
On June 4, the UN Security Council failed to adopt a resolution demanding the immediate, unconditional, and permanent cessation of hostilities, the release of hostages by Hamas, and the lifting of restrictions on humanitarian aid deliveries to Gaza. The U.S. vetoed the document, while the other 14 members supported it.