Պոլսի հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանն անդրադարձել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հասցեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մեղադրանքների մասին՝ նշելով, որ մեր կաթողիկոսը Գարեգին Բ–ն է և եկեղեցական դասն ու համայն հավատացյալ ժողովուրդը պետք է հավատարիմ մնա նրան։
Նա հավելել է, որ լուծումը տեսնում է «համբերությամբ 2026թ.-ի ընտրություններին սպասելու մեջ», հայտնում է Panorama.am-ը։
«Ամբողջ հայ ազգին ալեկոծել է ՀՀ վսեմաշուք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի դեմ կատարված պնդումները։
Որոշ շրջանակներ խոսում են «նոր կաթողիկոս» ընտրելու մասին և իմ անունն է շրջանառվում որպես թեկնածու, հետևաբար պարտքս եմ համարում պարզաբանում ներկայացնել՝ ավելորդ խոսակցությունները կանխարգելելու համար։
Ա. Ներկայիս մեր Ամենայն հայոց կաթողիկոսը Գարեգին Բ. Վեհափառ Հայրապետն է։ Եկեղեցական դասն ու համայն հավատացյալ ժողովուրդը պետք է հավատարիմ մնա նրան, պաշտպանի և միշտ աղոթի։
Բ. Այս օրերին պարոն վարչապետի կողմից սույն խնդրի արծարծումը հստակ քաղաքական առնչություն ունի, հատկապես հաշվի առնելով, որ 2026թ.-ին լինելու ե քաղաքական ընտրություններ։ Հարցը բոլոր քաղաքական շահերը գերազանցող բնույթ ունի և այդպե՛ս նրբորեն պետք է ձեռք առնվի, եթե ոչ, կստանա եկեղեցի–պետություն բախման մի վիճակ, այդ պարագայում մեր դիրքը հստակ է՝ մեր առաքելական սուրբ եկեղեցու շահերը և անկախությունը կպաշտպանենք բոլոր արտաքին ճնշումներից։
Գ. Մենք լուծումը տեսնում ենք համբերությամբ 2026թ.-ի ընտրություններին սպասելու մեջ։ Արդեն Մայր Աթոռը 2026թ.-ին հրավիրել է եկեղեցական ներկայացուցչական ժողով։ Նույնիսկ կարելի է, որ այն վերածվի Ազգային եկեղեցական ժողովի։ Անձնապես գիտենք, որ Վեհափառ Հայրապեն է շատ հոգնած այս վիճակից, սակայն, որքան որ ծանոթ ենք իրեն, նա հետքայլ չի անի արտաքին քաղաքական ճնշումների ներքո և իրավունք ունի»,–ասվում է Մաշալյանի հայտարարության մեջ։

16 Июнь 2025 - 09:29 AMT
Армянский патриарх Константинополя, архиепископ Саак Машалян, прокомментировал обвинения премьер-министра Никола Пашиняна в адрес Католикоса всех армян, заявив: «Наш Католикос — Гарегин II», и призвал духовенство и верующих сохранять ему верность.
Он отметил, что «решение заключается в терпеливом ожидании выборов 2026 года», сообщает «Panorama.am».
«Весь армянский народ потрясен заявлениями премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна в адрес Католикоса всех армян.
Некоторые круги заговорили о выборах “нового католикоса”, при этом упоминается мое имя. Поэтому считаю своим долгом внести ясность и пресечь излишние слухи.
А. Наш действующий Католикос всех армян — Его Святейшество Гарегин II. Духовенство и все верующие должны оставаться ему верными, защищать его и постоянно молиться за него.
Б. Повышенное внимание господина премьер-министра к данному вопросу в эти дни носит откровенно политический характер, особенно учитывая предстоящие в 2026 году выборы. Эта тема выходит за рамки любых политических интересов и требует деликатного подхода. В противном случае это может привести к конфликту между церковью и государством. В таком случае наша позиция ясна: мы будем защищать интересы и независимость нашей святой апостольской церкви от любого внешнего давления.
В. Мы видим решение в терпеливом ожидании выборов 2026 года. Уже известно, что в 2026 году будет созван церковный представительный собор. Возможно, он превратится в Национальный церковный собор. Мы знаем, как утомлен Его Святейшество этой ситуацией, но, зная его, он не отступит под внешним политическим давлением — он имеет на это полное право», — говорится в заявлении Машаляна.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее заявил на своей странице в Facebook, что «необходимо предпринять конкретные шаги по освобождению резиденции Святого Эчмиадзина и организации выборов Католикоса всех армян».
Он также сообщил, что на первом этапе будет создан Координационный совет, и он лично возьмет на себя ответственность за назначение первых 10 его членов.