Պոլսի հայոց պատրիարք Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանն անդրադարձել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հասցեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մեղադրանքների մասին՝ նշելով, որ մեր կաթողիկոսը Գարեգին Բ–ն է և եկեղեցական դասն ու համայն հավատացյալ ժողովուրդը պետք է հավատարիմ մնա նրան։
Նա հավելել է, որ լուծումը տեսնում է «համբերությամբ 2026թ.-ի ընտրություններին սպասելու մեջ», հայտնում է Panorama.am-ը։
«Ամբողջ հայ ազգին ալեկոծել է ՀՀ վսեմաշուք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի դեմ կատարված պնդումները։
Որոշ շրջանակներ խոսում են «նոր կաթողիկոս» ընտրելու մասին և իմ անունն է շրջանառվում որպես թեկնածու, հետևաբար պարտքս եմ համարում պարզաբանում ներկայացնել՝ ավելորդ խոսակցությունները կանխարգելելու համար։
Ա. Ներկայիս մեր Ամենայն հայոց կաթողիկոսը Գարեգին Բ. Վեհափառ Հայրապետն է։ Եկեղեցական դասն ու համայն հավատացյալ ժողովուրդը պետք է հավատարիմ մնա նրան, պաշտպանի և միշտ աղոթի։
Բ. Այս օրերին պարոն վարչապետի կողմից սույն խնդրի արծարծումը հստակ քաղաքական առնչություն ունի, հատկապես հաշվի առնելով, որ 2026թ.-ին լինելու ե քաղաքական ընտրություններ։ Հարցը բոլոր քաղաքական շահերը գերազանցող բնույթ ունի և այդպե՛ս նրբորեն պետք է ձեռք առնվի, եթե ոչ, կստանա եկեղեցի–պետություն բախման մի վիճակ, այդ պարագայում մեր դիրքը հստակ է՝ մեր առաքելական սուրբ եկեղեցու շահերը և անկախությունը կպաշտպանենք բոլոր արտաքին ճնշումներից։
Գ. Մենք լուծումը տեսնում ենք համբերությամբ 2026թ.-ի ընտրություններին սպասելու մեջ։ Արդեն Մայր Աթոռը 2026թ.-ին հրավիրել է եկեղեցական ներկայացուցչական ժողով։ Նույնիսկ կարելի է, որ այն վերածվի Ազգային եկեղեցական ժողովի։ Անձնապես գիտենք, որ Վեհափառ Հայրապեն է շատ հոգնած այս վիճակից, սակայն, որքան որ ծանոթ ենք իրեն, նա հետքայլ չի անի արտաքին քաղաքական ճնշումների ներքո և իրավունք ունի»,–ասվում է Մաշալյանի հայտարարության մեջ։

Responding to Prime Minister Nikol Pashinyan’s recent criticism of the Catholicos, Mashaian reaffirmed support for Garegin II, stating, “Our Catholicos is Garegin II,” and called on both the clergy and the faithful to remain loyal to him.
He emphasized that the proper course is to “patiently wait for the 2026 elections,” according to Panorama.am.
“The entire Armenian nation has been shaken by Prime Minister Nikol Pashinyan's allegations against the Catholicos of All Armenians.
Some circles have raised the idea of electing a “new Catholicos,” with my name mentioned as a potential candidate. Therefore, I find it necessary to offer clarification and prevent unnecessary speculation.
A. Our current Catholicos of All Armenians is His Holiness Garegin II. The clergy and faithful must remain loyal, protective, and prayerful toward him.
B. The Prime Minister’s recent focus on this issue is clearly political, particularly with the 2026 elections on the horizon. This matter transcends political interests and must be approached with sensitivity. Mishandling it risks escalating tensions into a church–state conflict. Should that happen, our position is clear: we will defend the interests and independence of the Holy Apostolic Church from any external interference.
C. The path forward lies in patiently awaiting the 2026 elections. The Mother See has already announced a Church Representative Assembly for that year, which could evolve into a National Ecclesiastical Assembly. We are personally aware of how deeply His Holiness has been affected by the current situation—but we also know he will not retreat under political pressure. He has every right to stand firm,” Archbishop Mashalyan stated.
Prime Minister Nikol Pashinyan recently wrote on Facebook that “decisive steps must be taken to liberate the Mother See of Holy Etchmiadzin and organize new Catholicosal elections.” He added that a “Coordinating Group” would be established to manage the process, and that he would personally appoint its first 10 members.