ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանի պատասխանատու գերատեսչությունները մշտական կապի մեջ են այն տնտեսավարողների հետ, որոնք Վրաստանի տարածքում բախվել են ալկոհոլային խմիչքների արտահանման հետ կապված դժվարությունների։ Նա այդ մասին խոսել է Ազգային ժողովում կազմակերպված քննարկման ընթացքում։
«Մենք այս պահին օնլայն ձևաչափ ունենք, որով կարողանում ենք հետևել թե քանի մեքենա է հիմա Վրաստանից անցել դեպի Ռուսաստան, քանիսն են այս պահին Լարսում կանգնած, քանիսն են դրական ստացել, բայց դեռ Լարս չեն հասել, քանիսն են Գիզիի մաքսային անցակետում։ Մենք բոլոր տնտեսվարողների հետ անընդհատ կապի մեջ ենք, գիտենք, թե նրանք ինչ խնդիրներ ունեն, և փորձում ենք լուծել դրանք»,- ասել է նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա տեղեկացրել է նաև, որ քիչ առաջ Վրաստանի գործընկերներից նամակ է ստացել, որով տեղեկացվել է՝ օրվա ընթացքում կապ կհաստատեն իր հետ տվյալ խնդրի շուրջ, քանի որ հայկական կողմը նկատել է նորից որոշ դանդաղումներ գործընթացում։
«Մի պահ կար, որ ընդհանրապես ոչ մի մեքենա չէր գնում, հետո 1-2 օր որոշակի արագություն կար, որը մեզ բավարարում էր, հիմա կա տեմպ, որը շատ դանդաղ է՝ օրը մի քանի մեքենա, ինչն էլի խնդրահարույց է մեզ համար՝ չնայած, որ մենք մեր մասով պահպանել ենք բոլոր պայմանավորվածությունները, որ ունեցել ենք վրացական իշխանությունների հետ։ Մենք ակնկալում ենք, որ մեր վրացի գործընկերները ևս իրենց մասով կպահեն պայմանավորվածությունները»,- նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Երևանը վրացական կողմից որևէ հիմնավոր պարզաբանում չի ստացել կոնյակի տարանցման շուրջ առաջացած խնդիրների առնչությամբ։Օրերս Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարը չեղարկել էր իր այցը Երևան, որի ընթացքում ակնկալվում էր քննարկել Վրաստանի տարածքով հայկական խմիչքի արտահանման հետ կապված խնդիրները։
Հայ կոնյակագործները արդեն մի քանի անգամ բողոքի ցույցեր են արել Վրաստանի դեսպանատան, կառավարության մոտ՝ պահանջելով լուծել դեպի ՌԴ Վրաստանի տարածքով տարանցման հարցը, քանի որ հարևան երկրում առանց որևէ հիմնավորման նմուշներ են վերցնում տարանցվող ապրանքից և օրերով թույլ չեն տալիս շարունակել երթևեկությունը։

16 Июнь 2025 - 12:21 AMT
Процесс транзита армянских алкогольных напитков через территорию Грузии вновь замедлился, сообщил министр экономики Армении Геворг Папоян.
Выступая в ходе парламентских обсуждений, Папоян заверил, что армянские госструктуры находятся в постоянной связи с предпринимателями, которые сталкиваются с трудностями при экспорте через Грузию, передаёт Арменпресс.
«У нас есть онлайн-система, с помощью которой мы отслеживаем, сколько машин перешло из Грузии в Россию, сколько сейчас стоит в Ларсе, сколько получило разрешение, но еще не доехало, сколько находится на таможенном пункте Гизи. Мы на постоянной связи со всеми экспортёрами, знаем их проблемы и стараемся их решать», — сообщил министр.
Он добавил, что недавно получил письмо от грузинских коллег с обещанием связаться с ним в течение дня по поводу данного вопроса, поскольку армянская сторона зафиксировала очередные задержки в процессе.
«Был момент, когда вообще ни одна машина не проезжала. Затем 1–2 дня наблюдалась приемлемая скорость, но теперь темп снова упал до нескольких машин в день. Это создаёт проблемы, несмотря на то, что армянская сторона полностью соблюдает договоренности с грузинскими властями. Мы ожидаем, что наши грузинские партнёры также выполнят свои обязательства», — подчеркнул Папоян.
Ранее стало известно, что армянская сторона не получила чёткого объяснения от грузинских властей по поводу возникших проблем с транзитом коньяка. Глава Минсельхоза Грузии недавно отменил свой визит в Ереван, в рамках которого планировалось обсудить вопрос экспорта алкогольной продукции. Армянские производители коньяка уже несколько раз проводили акции протеста у посольства и правительства Грузии, требуя урегулировать транзитные проблемы. В частности, они заявляют, что в соседней стране без объяснений берут образцы продукции и задерживают транспорт на несколько дней.