ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանի պատասխանատու գերատեսչությունները մշտական կապի մեջ են այն տնտեսավարողների հետ, որոնք Վրաստանի տարածքում բախվել են ալկոհոլային խմիչքների արտահանման հետ կապված դժվարությունների։ Նա այդ մասին խոսել է Ազգային ժողովում կազմակերպված քննարկման ընթացքում։
«Մենք այս պահին օնլայն ձևաչափ ունենք, որով կարողանում ենք հետևել թե քանի մեքենա է հիմա Վրաստանից անցել դեպի Ռուսաստան, քանիսն են այս պահին Լարսում կանգնած, քանիսն են դրական ստացել, բայց դեռ Լարս չեն հասել, քանիսն են Գիզիի մաքսային անցակետում։ Մենք բոլոր տնտեսվարողների հետ անընդհատ կապի մեջ ենք, գիտենք, թե նրանք ինչ խնդիրներ ունեն, և փորձում ենք լուծել դրանք»,- ասել է նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա տեղեկացրել է նաև, որ քիչ առաջ Վրաստանի գործընկերներից նամակ է ստացել, որով տեղեկացվել է՝ օրվա ընթացքում կապ կհաստատեն իր հետ տվյալ խնդրի շուրջ, քանի որ հայկական կողմը նկատել է նորից որոշ դանդաղումներ գործընթացում։
«Մի պահ կար, որ ընդհանրապես ոչ մի մեքենա չէր գնում, հետո 1-2 օր որոշակի արագություն կար, որը մեզ բավարարում էր, հիմա կա տեմպ, որը շատ դանդաղ է՝ օրը մի քանի մեքենա, ինչն էլի խնդրահարույց է մեզ համար՝ չնայած, որ մենք մեր մասով պահպանել ենք բոլոր պայմանավորվածությունները, որ ունեցել ենք վրացական իշխանությունների հետ։ Մենք ակնկալում ենք, որ մեր վրացի գործընկերները ևս իրենց մասով կպահեն պայմանավորվածությունները»,- նշել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Երևանը վրացական կողմից որևէ հիմնավոր պարզաբանում չի ստացել կոնյակի տարանցման շուրջ առաջացած խնդիրների առնչությամբ։Օրերս Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարը չեղարկել էր իր այցը Երևան, որի ընթացքում ակնկալվում էր քննարկել Վրաստանի տարածքով հայկական խմիչքի արտահանման հետ կապված խնդիրները։
Հայ կոնյակագործները արդեն մի քանի անգամ բողոքի ցույցեր են արել Վրաստանի դեսպանատան, կառավարության մոտ՝ պահանջելով լուծել դեպի ՌԴ Վրաստանի տարածքով տարանցման հարցը, քանի որ հարևան երկրում առանց որևէ հիմնավորման նմուշներ են վերցնում տարանցվող ապրանքից և օրերով թույլ չեն տալիս շարունակել երթևեկությունը։

Minister of Economy Gevorg Papoyan said that Armenian authorities are in constant contact with businesses facing export difficulties within Georgian territory. He addressed the issue during a parliamentary discussion, as reported by Armenpress.
“We currently have an online system to monitor the number of trucks that have crossed from Georgia to Russia, how many are stuck at Lars, how many have received clearance but haven’t yet reached Lars, and how many are at the Gizi customs point. We are constantly communicating with all exporters, aware of their challenges and actively trying to resolve them,” Papoyan stated.
He added that he recently received a letter from Georgian counterparts who promised to reach out later in the day to discuss the issue, after the Armenian side observed new delays in the process.
“There was a time when no trucks moved at all. Then for a day or two, the pace improved to a satisfactory level, but now only a few trucks move per day, which is once again problematic—despite Armenia having upheld all agreements with the Georgian authorities. We expect our Georgian partners to honor their commitments as well,” the minister noted.
Earlier, it was revealed that Yerevan had not received any clear explanation from Georgia regarding the disruption in brandy transit. Georgia’s Agriculture Minister recently canceled a visit to Yerevan, where the matter was expected to be addressed. Armenian brandy producers have staged multiple protests in front of the Georgian Embassy and government buildings, demanding resolution to the issue, as Georgian officials have been detaining shipments for days without explanation, often taking samples from the cargo.