Հայաստանի 17 քաղաքացի, որոնք որպես զբոսաշրջիկ տուրիստական խմբի կազմում մեկնել էին Բեթղեհեմ, չեն կարողանում վերադառնալ Հայաստան։
Նրանք մեկնել հունիսի 10-ին, իսկ վերադարձը նախատեսված է եղել հունիսի 17-ին, սակայն Իրան-Իսրայել հակամարտության պատճառով նրանց վերադարձը առայժմ հնարավոր չէ, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Մենք այժմ գտնվում են Բեթղեհեմում։ Այստեղ համեմատաբար անվտանգ է, քանի որ Պաղեստինի տարածքներն են, այստեղ ռմբակոծություններ չեն լինում»,- ասել է Բեթղեհեմում գտնվող 17 քաղաքացիներից Մարթա Պալոյանը։
Նա պարզաբանել է, որ իրենք դուրս գալու և Հայաստան վերադառնալու հնարավորություն չունեն, քանի որ շրջակա տարածքներում շարունակվում են ռմբակոծությունները։
«Մեր տուրիստական կազմակերպությունը զբաղվում է մեր վերադարձի հարցով, արդեն դիմել է դեսպանատուն, արտաքին գործերի նախարարություն, ինչ-որ միջոցներ են ձեռնարկում անվտանգ սահմանն անցկացնելու և Հորդանանով կամ Եգիպտոսով Հայաստան վերադարձնելու համար։ Իրենք պետք է հասկանան, թե որ ճանապարհով է ավելի անվտանգ։
Ինչքան կտևի այդ ամենը, չենք կարող ասել, դեսպանատունն էլ չի կարող պատասխանել։ Բավականին երկար ճանապարհ պետք է անցնենք, վտանգավոր է»,- ասել է Մարթան՝ ընդգծելով, որ ձեռնարկվում են քայլեր իրենց անվտանգ վերադարձն ապահովելու համար։
Նրա խոսքով՝ Բեթղեհեմում միայն իրենց 17 հոգանոց խումբն է գտնվում, Հայաստանից այլ զբոսաշրջիկներ այդտեղ չկան։
«Գտնվում ենք նորմալ հյուրանոցում, ամեն ինչով ապահովված ենք, պատրաստակամ են մեզ օգնել այնքան, ինչքան կգտնվենք այստեղ։ Այստեղի բնակիչների կողմից էլ շատ լավ վերաբերմունքի ենք արժանանում»,- նշել է Պալոյանը։

Семнадцать граждан Армении, путешествовавших в составе туристической группы, остаются в Вифлееме и не могут вернуться домой в связи с обострением конфликта в регионе, сообщает Panorama.am .
Группа выехала из Армении 10 июня, а возвращение планировалось на 17 июня. Однако из-за напряженности между Ираном и Израилем возвращение стало невозможным.
«Мы сейчас находимся в Вифлееме. Здесь относительно спокойно, так как это палестинская территория, и здесь не происходит бомбардировок», — рассказала участница группы Марта Палоян.
Она пояснила, что из-за продолжающихся обстрелов в окружающих районах у них нет возможности покинуть территорию и вернуться в Армению.
«Наша туристическая компания занимается вопросом возвращения, уже обратилась в посольство и в министерство иностранных дел. Принимаются меры, чтобы безопасно пересечь границу и вернуться через Иорданию или Египет. Сейчас выясняется, какой путь будет безопаснее.
Сколько это займет — сказать невозможно. Даже в посольстве не могут дать точный ответ. Путь будет длинным и опасным», — отметила Марта.
По её словам, в Вифлееме только их 17 человек из Армении, других соотечественников нет. «Мы находимся в нормальной гостинице, всем обеспечены, нам готовы помогать, пока мы здесь. Местные жители относятся к нам очень доброжелательно», — добавила она.
В ночь на 13 июня израильские ВВС нанесли удары по шести военным базам в окрестностях Тегерана. Иранские государственные СМИ сообщили, что удары пришлись также по жилым районам Тегерана и других городов, включая штаб-квартиру Корпуса стражей исламской революции. Генштаб Ирана пообещал сокрушительный ответ. В ответ КСИР начал операцию «Истинное обещание 3» после заявления духовного лидера Али Хаменеи о жестком возмездии Израилю.