Իսրայելի և Իրանի միջև իրավիճակի սրման պատճառով Հնդկաստանը սկսել է իր քաղաքացիներին տեղափոխել Իրանի վտանգավոր տարածքներից և ակտիվորեն քննարկում է տարհանման տարբերակները։ Հայաստանը տարհանման հնարավոր ուղիների ցանկում է։Այդ մասին հաղորդել է The Indian Express պարբերականը։
Հնդկաստանի արտգործնախարարությունը հաստատել է, որ Թեհրանում Հնդկաստանի դեսպանատան հսկողությամբ երկրի քաղաքացիները, այդ թվում՝ ուսանողները, տեղափոխվում են ավելի անվտանգ վայրեր, գրում է Արմենպրեսը։
«Կառավարությունը նաև դիտարկում է տարհանման ուղիները, քննարկումներ են ընթանում Հայաստանը որպես անվտանգ անցում օգտագործելու հարցը», – նշված է հրապարակման մեջ։
The Indian Express-ը նշում է, որ ըստ պաշտոնյաների՝ Հնդկաստանի արտգործնախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը խոսել է Հայաստանի իր պաշտոնակից Արարատ Միրզոյանի հետ՝ քննարկելու լոգիստիկ և դիվանագիտական համակարգումը։
Թեհրանում Հնդկաստանի դեսպանատունը հորդորել է Հնդկաստանի քաղաքացիներին և հնդկական ծագում ունեցող անձանց մնալ տանը, խուսափել ոչ անհրաժեշտ տեղաշարժերից և ուշադիր հետևել պաշտոնական ալիքներով հրապարակված թարմացումներին:
2022 թվականի տվյալներով՝ Իրանում բնակվում է Հնդկաստանի մոտ 10, 000 քաղաքացի, այդ թվում՝ 2000 ուսանող։
Իրանը ժամանակավորապես փակել է իր օդային տարածքը Իսրայելի հետ փոխադարձ հարվածների ֆոնին, ինչը մտահոգություններ է առաջացրել օտարերկրացիների անվտանգության առնչությամբ։
Իսրայելի և Իրանի միջև փոխադարձ հարվածները շարունակվում են արդեն հինգերորդ օրը։ Իրանի իշխանությունները հայտնել են իսրայելական հարվածներից 224 զոհի մասին, որոնց մեծ մասը քաղաքացիական անձինք են։ Իսրայելը հայտնել է իրանական պատասխան հարվածներից 24 զոհի մասին։

India has begun relocating its nationals from high-risk areas of Iran due to escalating tensions between Israel and Iran, and is actively considering Armenia as one of the evacuation routes. This was reported by The Indian Express.
India’s Ministry of External Affairs confirmed that Indian citizens, including students, are being moved to safer locations under the supervision of the Indian Embassy in Tehran, according to Armenpress.
“The government is also evaluating evacuation options, and discussions are underway regarding the use of Armenia as a safe transit route,” the report stated.
The Indian Express also noted that Foreign Minister Subrahmanyam Jaishankar has spoken with his Armenian counterpart Ararat Mirzoyan to coordinate logistics and diplomatic arrangements.
The Indian Embassy in Tehran has advised Indian citizens and those of Indian origin to stay indoors, avoid non-essential movement, and follow updates from official channels.
As of 2022, around 10,000 Indian nationals, including approximately 2,000 students, reside in Iran.
Iran has temporarily closed its airspace amid the ongoing exchange of strikes with Israel, raising safety concerns for foreign nationals.
The reciprocal strikes between Israel and Iran have continued for five consecutive days. Iranian authorities report 224 deaths from Israeli attacks, most of them civilians. Israel has reported 24 casualties from Iranian retaliatory strikes.