Իսրայելի և Իրանի միջև իրավիճակի սրման պատճառով Հնդկաստանը սկսել է իր քաղաքացիներին տեղափոխել Իրանի վտանգավոր տարածքներից և ակտիվորեն քննարկում է տարհանման տարբերակները։ Հայաստանը տարհանման հնարավոր ուղիների ցանկում է։Այդ մասին հաղորդել է The Indian Express պարբերականը։
Հնդկաստանի արտգործնախարարությունը հաստատել է, որ Թեհրանում Հնդկաստանի դեսպանատան հսկողությամբ երկրի քաղաքացիները, այդ թվում՝ ուսանողները, տեղափոխվում են ավելի անվտանգ վայրեր, գրում է Արմենպրեսը։
«Կառավարությունը նաև դիտարկում է տարհանման ուղիները, քննարկումներ են ընթանում Հայաստանը որպես անվտանգ անցում օգտագործելու հարցը», – նշված է հրապարակման մեջ։
The Indian Express-ը նշում է, որ ըստ պաշտոնյաների՝ Հնդկաստանի արտգործնախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարը խոսել է Հայաստանի իր պաշտոնակից Արարատ Միրզոյանի հետ՝ քննարկելու լոգիստիկ և դիվանագիտական համակարգումը։
Թեհրանում Հնդկաստանի դեսպանատունը հորդորել է Հնդկաստանի քաղաքացիներին և հնդկական ծագում ունեցող անձանց մնալ տանը, խուսափել ոչ անհրաժեշտ տեղաշարժերից և ուշադիր հետևել պաշտոնական ալիքներով հրապարակված թարմացումներին:
2022 թվականի տվյալներով՝ Իրանում բնակվում է Հնդկաստանի մոտ 10, 000 քաղաքացի, այդ թվում՝ 2000 ուսանող։
Իրանը ժամանակավորապես փակել է իր օդային տարածքը Իսրայելի հետ փոխադարձ հարվածների ֆոնին, ինչը մտահոգություններ է առաջացրել օտարերկրացիների անվտանգության առնչությամբ։
Իսրայելի և Իրանի միջև փոխադարձ հարվածները շարունակվում են արդեն հինգերորդ օրը։ Իրանի իշխանությունները հայտնել են իսրայելական հարվածներից 224 զոհի մասին, որոնց մեծ մասը քաղաքացիական անձինք են։ Իսրայելը հայտնել է իրանական պատասխան հարվածներից 24 զոհի մասին։

17 Июнь 2025 - 12:36 AMT
Из-за обострения ситуации между Израилем и Ираном Индия начала перемещение своих граждан из опасных районов Ирана и активно рассматривает Армению в числе возможных маршрутов эвакуации. Об этом сообщает издание The Indian Express.
Министерство иностранных дел Индии подтвердило, что под контролем посольства в Тегеране индийские граждане, включая студентов, перемещаются в более безопасные места, передаёт «Арменпресс».
«Правительство также изучает пути эвакуации. Обсуждается возможность использования Армении в качестве безопасного транзитного маршрута», — говорится в публикации.
По информации The Indian Express, министр иностранных дел Индии Субраманьям Джайшанкар обсудил с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном вопросы логистики и дипломатической координации.
Посольство Индии в Тегеране призвало граждан Индии и лиц индийского происхождения оставаться дома, избегать ненужных перемещений и внимательно следить за обновлениями официальных источников.
По данным на 2022 год, в Иране проживают около 10 000 граждан Индии, в том числе примерно 2000 студентов.
На фоне взаимных ударов с Израилем Иран временно закрыл своё воздушное пространство, что вызвало обеспокоенность по поводу безопасности иностранных граждан.
Обмен ударами между Израилем и Ираном продолжается уже пятый день. По данным иранских властей, в результате израильских атак погибли 224 человека, большинство из которых — мирные жители. Израиль сообщил о 24 погибших от ответных ударов Ирана.