ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ եթե հարկեր չվճարեինք, «ուղղակի պետություն չէինք ունենա, անհնար կլիներ գոյություն ունենալ անկախ»։ Այդ մասին նա ասել է ԱԺ–ում ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելիս։
«Բյուջեն մեր բոլորի մասին է, Հայաստանում ապրող յուրաքանչյուր մարդու մասին է։ Հայաստանում չկա գոնե մեկ մարդ, ով հարկ չի վճարում, հակառակն անհնարին է»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նախարարը շեշտել է, որ երբեմն հարկային համակարգի բարդությունը ստիպել է իրեն խորհել՝ իսկ փող հավաքելու և հետ վերաբաշխելու իմաստը, իրավամբ, ո՞րն է։
«Ո՞րն է այս շղթայի էականությունն ու անհրաժեշտությունը, եթե կարող էինք ունենալ պարզ մի կյանք, որտեղ ոչ հարկ վճարելու, ոչ էլ այդ գումարը ծախսելու կարիք կլիներ։ Այդ դեպքում է, որ մենք ուղղակի պետություն չէինք ունենա, այդ դեպքում անհնարին է գոյություն ունենալ անկախ, անհնարին է, որ այդ դեպքում մեկ այլ պետության կազմում չհայտնվեինք, որ ինքը կորոշեր ինչքան հարկ վճարենք ու ինչի վրա ծախսվեն մեր կողմից վճարված գումարները»,–ասել է նախարարը։

Armenia’s Minister of Finance Vahe Hovhannisyan has stated that without tax payments, “we simply wouldn’t have a state; it would be impossible to exist independently.” He made the remarks during his presentation of the annual report on the execution of Armenia’s 2024 state budget in the National Assembly.
“The budget is about all of us—it concerns every person living in Armenia. There is not a single person in Armenia who doesn’t pay taxes; the opposite is simply impossible,” Hovhannisyan said, according to Panorama.am .
He emphasized that at times, the complexity of the tax system has led him to ponder the very purpose of collecting and redistributing money.
“What’s the point and necessity of this whole cycle, if we could theoretically have a simple life where there’d be no need to pay taxes or spend that money? But in that case, we wouldn’t have a state. It would be impossible to exist independently. We would inevitably end up as part of another state that would decide how much tax we pay and where that money is spent,” the minister added.
He concluded by stating that a tax system is a prerequisite for the very existence of states worldwide.