Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում արձանագրվել է 12-ամսյա գնաճի արագացում, որը մայիսին կազմել է 4.3%։ Այս մասին նշված է ԿԲ խորհրդի հրապարակած զեկույցում։
Նշվում է, որ բնականոն գնաճը նույնպես աճել է՝ հասնելով 2.8 տոկոսի։ Բանկը գնահատել է, որ 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակում պահանջարկի հետագա թուլացումը թե՛ գլոբալ մակարդակով, թե՛ Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկեր երկրներում ուղեկցվել է հատկապես ԱՄՆ-ում գնաճի նոր աճի ռիսկերով, հայտնում է Panorama.am-ը։
Հունիսի 17-ին կայացած նիստի ընթացքում ԿԲ խորհուրդը որոշել է պահպանել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 6.75% մակարդակով՝ հաշվի առնելով ներկա տնտեսական պայմանները։
«Միջազգային առևտրային հարաբերությունների լարվածությամբ, աշխարհաքաղաքական հակամարտությունների, հատկապես Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի կտրուկ սրմամբ պայմանավորված՝ առաջարկի և մատակարարման շղթաների հնարավոր խաթարման ռիսկերն էապես աճել են»,-ասվում է ԿԲ խորհրդի որոշման մեջ։
Բանկը մատնանշել է նաև ԱՄՆ-ում հարկաբյուջետային քաղաքականության խթանման հնարավոր հետևանքները՝ ներառյալ պետական պարտքի մեծացումը, տոկոսադրույքների երկարաժամկետ բարձրացումը, ինչպես նաև գործընկեր երկրներում աշխատաշուկայի դեռևս պահպանվող խստության պայմանները, որոնք, ըստ զեկույցի, շարունակել են բարձրացնել գնաճային միջավայրը։
Ըստ զեկույցի՝ ՀՀ-ում տնտեսական ակտիվության տեմպերն այս եռամսյակում դանդաղել են, ինչը պայմանավորված է որոշ կարճաժամկետ, ոչ կառուցվածքային աճի գործոնների աստիճանական թուլացմամբ։ Այդուհանդերձ, շինարարության և ծառայությունների ոլորտները շարունակել են զգալի ներդրում ունենալ տնտեսական աճում։ Միևնույն ժամանակ, բանկը արձանագրել է բարձր անորոշություն՝ կապված տնտեսական աճի կայունության, երկարաժամկետ հեռանկարների և ներքին պահանջարկի զարգացման հետ։
Բանկը մատնանշել է, որ ծառայությունների նկատմամբ արտաքին պահանջարկը շարունակում է նվազել։
«Ընդհանուր պահանջարկի ազդեցությունը գնաճի վրա գնահատվում է չեզոք, իսկ գնաճի ընթացիկ արագացումը առավելապես պայմանավորված է առաջարկի որոշ գործոններով: Նման իրավիճակում աշխատաշուկայի պայմանները որոշակիորեն թուլացել են՝ արտահայտվելով աշխատավարձերի, կոշտ գներով բնութագրվող ծառայությունների գնաճի և գնաճային սպասումների աստիճանական կայունացմամբ»,-ասվում է զեկույցում։
Նշվում է, որ հարկաբյուջետային քաղաքականության կողմից միջնաժամկետ հորիզոնում առկա են առավելապես գնաճային ռիսկեր, իսկ մակրոտնտեսական ընթացիկ զարգացումների պայմաններում, ՀՀ ֆինանսական շուկայի մասնակիցներն ընդհանուր առմամբ ակնկալում են, որ ՀՀ կենտրոնական բանկն առաջիկա միջնաժամկետ հորիզոնում աստիճանաբար կնվազեցնի քաղաքականության տոկոսադրույքը՝ սահմանելով 6.25% մակարդակի շուրջ: Քննարկված ռիսկերի և բարձր անորոշության պայմաններում, հաշվի առնելով գների կայունության նպատակի ապահովման իր հանձնառությունը, Խորհուրդը դիտարկել է քաղաքականության մի շարք սցենարներ։
Խորհուրդը վերլուծել է Ա տիպի սցենարներ, որոնք, կապված լինելով ինչպես աշխարհաքաղաքական իրավիճակի, այնպես էլ ԱՄՆ-ի ու ՀՀ-ի հարկաբյուջետային քաղաքականությունների հնարավոր զարգացումների հետ, ենթադրում են չեզոք տոկոսադրույքի աճ՝ շուկայի ակնկալիքների համեմատ ավելի բարձր տոկոսադրույքի քաղաքական ուղու կիրառմամբ՝ գնաճի վերահսկման և գների կայունության պահպանման նպատակով։
Բացի այդ, քննարկվել են նաև Բ տիպի սցենարներ, ըստ որոնց՝ արտաքին պահանջարկի շարունակական նվազման պայմաններում որոշ ոլորտներում կարող է դիտարկվել տնտեսական աճի անհամաչափ դանդաղում։ Այս սցենարները ենթադրում են քաղաքականության տոկոսադրույքի ավելի արագ և խոր նվազեցման հնարավոր ճանապարհ՝ միջնաժամկետ հորիզոնում պահանջարկը խթանելու և գնաճը նպատակային մակարդակի շուրջ կայունացնելու համար։
Վերլուծելով բոլոր հնարավոր ռիսկերն ու դրանց մակրոտնտեսական հետևանքները՝ ԿԲ խորհուրդը, ելնելով Ա տիպի ռիսկերի գերակշռությունից, որոշել է այս փուլում վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողնել անփոփոխ։
«Խորհուրդը կշարունակի մշտադիտարկել տնտեսության զարգացման սցենարները և պատրաստ է ձեռնարկել համարժեք գործողություններ՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճի 3% նպատակի և գների կայունության ապահովման համար: Հաստատված է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի խորհրդի կողմից»,-ասվում է ԿԲ խորհրդի որոշման մեջ։

According to the Central Bank of Armenia, annual inflation in the country accelerated during the second quarter of 2025, reaching 4.3% in May. This information is detailed in a report published by the Central Bank’s Board.
Core inflation also increased, hitting 2.8%. The Bank evaluated that the continued weakening of demand globally and among Armenia’s main trade partners was accompanied by renewed inflation risks, especially in the U.S., Panorama.am reports.
During its June 17 meeting, the Board decided to maintain the refinancing rate at 6.75%, citing current economic conditions.
“Tensions in global trade relations and the sharp escalation of geopolitical conflicts—particularly in the Middle East—have significantly increased risks of disruption in supply chains,” the decision noted.
The Bank also pointed to the potential consequences of U.S. fiscal stimulus, such as rising public debt, long-term interest rate increases, and tight labor markets in partner countries—all of which have contributed to a persistent inflationary environment.
According to the report, economic activity in Armenia has slowed this quarter due to the gradual fading of short-term, non-structural growth drivers. Nonetheless, the construction and services sectors have continued to significantly support growth. Meanwhile, the Bank observed high uncertainty regarding growth sustainability, long-term outlooks, and domestic demand dynamics.
External demand for services continues to decline, the Bank noted.
“Overall demand is seen as having a neutral effect on inflation, while the current acceleration is mainly driven by supply-side factors. Labor market conditions have somewhat eased, seen in wage trends and inflation stabilization in services with rigid pricing, alongside a gradual settling of inflation expectations,” the report stated.
The Bank sees mostly inflationary risks from fiscal policy in the medium term. Given current macroeconomic developments, market participants generally expect the Bank to gradually lower its policy rate to around 6.25% in the medium term. The Board reviewed several policy scenarios in light of the outlined risks and prevailing uncertainties.
The Board examined Type A scenarios, involving geopolitical developments and fiscal policy shifts in the U.S. and Armenia, which would justify a higher-than-expected neutral rate and a tighter policy path to control inflation and maintain price stability.
Type B scenarios were also considered, suggesting that if external demand continues to fall, certain sectors could face disproportionately slower growth. These scenarios would imply a deeper and faster rate cut to support demand and stabilize inflation around the target in the medium term.
After assessing all risks and their macroeconomic implications, the Board, giving more weight to Type A risks, decided to keep the refinancing rate unchanged at this stage.
“The Board will continue to monitor economic developments and is ready to take appropriate actions to ensure a 3% inflation target and price stability over the medium term,” the Central Bank concluded.