ՌԴ Պետդումայի միջազգային գործերի կոմիտեի անդամ, «Նոր մարդիկ» խմբակցության պատգամավոր Ռոզա Չեմերիսը, անդրադառնալով ռուսաստանաբնակ գործարար Սամվել Կարապետյանի տան խուզարկությանը, դա որոշակի ակնարկ է համարել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից՝ «սև նշան», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով ստեղծված իրավիճակը, ասել է որ Մոսկվան ուշադիր հետևում է զարգացումներին և պատրաստ է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել։
Չեմերիսն ասել է․ «Օրինական և բարեգործական գործունեություն ծավալող հայտնի գործարարի տանը խուզարկությունները Փաշինյանի կողմից իրեն ուղղված որոշակի «սև նշան» են՝ քաղաքական մրցակցությունից խուճապահար վախեցող ղեկավարի։ Նա կարծես մոռացել է, թե ինչպես ինքն էր Սերժ Սարգսյանին փոխարինել՝ անվերջ խոստումներով՝ Հայաստանին նոր կյանք բերելու մասին։ Նա նաև մոռացել է, որ մարդիկ արագ են հոգնում դատարկ խոսքերից ու խոստումներից՝ հատկապես իշխանության կողմից, որը խաբել է իրենց»։
Նա հավելել է, որ Կարապետյանի՝ եկեղեցուն աջակցելը պարզապես պատրվակ է Երևանում խուզարկություններ իրականացնելու համար։
«Ի տարբերություն Փաշինյանի, Կարապետյանն արդեն վաղուց վաստակած աջակցություն ունի Հայաստանում՝ հասարակության տարբեր շերտերից։ Նա կառուցում է դպրոցներ ու մանկապարտեզներ, զգալի ներդրումներ է կատարում երկրի ենթակառուցվածքների զարգացման համար։ Նա գործով է բարելավում մարդկանց կյանքը, ոչ թե խոսքերով՝ ինչպես Փաշինյանը։ Դա էլ է անհանգստացնում այս հավակնոտ վարչապետին», –ասել է Չեմերիսը։
Միջազգային «Ռոսիա Սեգոդնյա» մեդիախմբի և RT հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը քննադատել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ արձագանքելով Կարապետյանի վերաբերյալ նրա արտահայտություններին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Էֆենդի Փաշինյանը, ով ձևացնում է, թե բոլոր հայերի մասին է հոգ տանում, հենց հիմա Հայաստանում փորձում է ձերբակալել իսկական պաշտպանին՝ Սամվել Կարապետյանին։ Միայն այն բանի համար, որ նա հանդիպել է հայերի հոգևոր առաջնորդի՝ Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ», –գրել է Սիմոնյանը իր Telegram-ալիքում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային կոմիտեի ռուսական ստորաբաժանման փոխնախագահ Իվան Մելնիկովը պաշտոնական դիմում է ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին։
Նա կոչ է արել ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ կանխելու իրավապահ մարմինների հնարավոր հակաիրավական գործողությունները, ինչպես նաև պաշտպանելու քաղաքացու և հավատացյալ քրիստոնյայի հիմնարար իրավունքները, այդ թվում՝ խոսքի ազատության իրավունքը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Մելնիկովը նշել է, որ անհրաժեշտության դեպքում պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն ապօրինի ձերբակալման փորձի կազմակերպման համար պատասխանատու անձինք՝ նման խախտումներ հաստատելու պարագայում։
Նրա խոսքով, ՄԱԿ-ի քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի, Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայի, միջազգային իրավունքի այլ դրույթների և Հայաստանի օրենսդրության համաձայն՝ անթույլատրելի են կրոնական դրդապատճառներով հետապնդումները, արգելվում է խոսքի ազատության սահմանափակումը և մտքի ու հավատքի արտահայտման ազատության խախտումը, ինչպես նաև մասնավոր բնակարան ներխուժումը առանց իրավաչափ հիմքի։

Член Комитета Госдумы России по международным делам, депутат фракции «Новые люди» Роза Чемерис заявила, что обыск в доме бизнесмена Самвела Карапетяна — это «чёрная метка» от премьер-министра Армении Никола Пашиняна, сообщает РИА Новости.
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова отметила, что Москва внимательно следит за развитием ситуации и готова при необходимости оказать поддержку.
Чемерис отметила: «Обыски у известного бизнесмена, ведущего законную и благотворительную деятельность, — это „чёрная метка“ от Пашиняна, который панически боится политической конкуренции. Похоже, он забыл, как сам сменил Сержа Саргсяна, раздавая бесконечные обещания о новой жизни для Армении. Он также забыл, что люди быстро устают от пустых слов, особенно когда их обманывает власть».
Она добавила, что выступление Карапетяна в поддержку церкви стало лишь предлогом для репрессий в Ереване. «В отличие от Пашиняна, Карапетян давно завоевал поддержку среди разных слоев общества. Он строит школы и детсады, активно инвестирует в инфраструктуру. Он улучшает жизнь делами, а не словами. Это и тревожит амбициозного премьера», — сказала Чемерис.
Главный редактор международного медиахолдинга «Россия Сегодня» и телеканала RT Маргарита Симоньян также подвергла критике премьера Армении. «Эфенди Пашинян, изображающий заботу обо всех армянах, прямо сейчас пытается арестовать настоящего защитника — Самвела Карапетяна — только за встречу с Католикосом всех армян Гарегином Вторым», — написала она в Telegram.
Заместитель председателя российского отделения Международного комитета по защите прав человека Иван Мельников направил официальное обращение генеральному прокурору Армении Анне Вардапетян.
Он призвал предпринять необходимые меры для предотвращения возможных неправомерных действий со стороны силовых структур, а также обеспечить защиту основных прав гражданина и верующего христианина, включая свободу слова, сообщает Sputnik Армения.
Мельников отметил, что в случае подтверждения нарушений лица, ответственные за организацию незаконного задержания, должны быть привлечены к ответственности. По его словам, в соответствии с Международным пактом о гражданских и политических правах, Европейской конвенцией о правах человека, другими международными нормами и законодательством Армении, недопустимы преследования по религиозным мотивам, ограничения свободы выражения мнений и убеждений, а также вторжение в частную собственность без законных оснований.
Ночью 18 июня бизнесмен Самвел Карапетян покинул свой дом в Ереване в сопровождении правоохранителей. Несколькими часами ранее он выступил в поддержку Армянской Апостольской Церкви.
В ответ Пашинян написал: «Почему активизировались блудливые „духовные“ и их блудливые „благотворители“? Ничего — снова успокоим. Причём навсегда». Позже он добавил, что электросети должны быть быстро национализированы.