Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Ասաֆ Հաջիևը հայտարարել է, թե այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքը» պետք է բացվի և դրան այլընտրանք չկա։
Նա ասել է, թե «Ադրբեջանի քաղաքացիների համար անցումը պետք է լինի առանց ստուգումների»։
Հաջիևը հավելել է, որ Զանգեզուրի միջանցքը Սևծովյան տարածաշրջանին է դասվում, գրում է APA-ն։
«Հիմնական սկզբունքը՝ համագործակցությունն է։ Ինչպիսի՞ն կարող է լինել համագործակցությունն առանց Զանգեզուրի միջանցքի։ Գոյություն ունեն համագործակցության մի քանի ուղիներ։ Օրինակ՝ Իրանի միջոցով։ Բայց այսօր տնտեսության մեջ բոլորը փնտրում են էժան ուղիներ, իսկ ամենաէժան ճանապարհը անցնում է Զանգեզուրի միջանցքով։
Այսօր Զանգեզուրի միջանցքը նախևառաջ անհրաժեշտ է Հայաստանին, քանի որ Ադրբեջանն արդեն լուծել է իր հարցերը։ Ուստի կարծում եմ, որ նրանք նույնպես խելամտորեն կվերաբերվեն, և միջանցքը կբացվի։ Զանգեզուրի միջանցքը պետք է բացվի, այլընտրանք չկա։
Աշխարհում կան նման օրինակներ։ Ռուսաստանից Կալինինգրադ գնացող գնացքը անցնում է Լիտվայով, բայց այն չեն ստուգում։ Ինչպե՞ս կարող է լինել, որ ինձ ստուգեն, երբ մեկնում եմ իմ երկրի մեկ տարածաշրջանից մյուսը։ Ադրբեջանի քաղաքացիների համար անցումը պետք է լինի առանց ստուգումների»։
2024–ի օգոստոսին տեղեկատվություն տարածվեց, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև փոխադարձ համաձայնությամբ որոշվել է բուն խաղաղության համաձայնագրից հանել տարածաշրջանային հաղորդակցություններին վերաբերող հոդվածը: Սակայն, 2025 –ի հունվարի սկզբին Ալիևը կրկին սպառնալիքներով պահանջել է տրամադրել միջանցքը, ինչպես նաև հարցը շոշափել է հունվարի վերջին՝ տրանսպորտային հարցերին վերաբերող խորհրդակցության ընթացքում։

18 Июнь 2025 - 15:26 AMT
Генеральный секретарь Парламентской ассамблеи Организации Черноморского экономического сотрудничества (ПА ОЧЭС) Асаф Хаджиев заявил, что так называемый «Зангезурский коридор» должен быть открыт и ему нет альтернатив. По его словам, граждане Азербайджана должны пересекать его без досмотра, сообщает APA.
Хаджиев отметил, что коридор относится к черноморскому региону и имеет важное стратегическое значение. «Основной принцип — сотрудничество. Каким может быть сотрудничество без Зангезурского коридора? Есть и другие маршруты, например через Иран. Но в современной экономике все ищут дешёвые пути, а самый дешёвый — через Зангезур», — сказал он.
По его словам, сегодня коридор в первую очередь нужен Армении: «Азербайджан уже решил свои вопросы. Поэтому, думаю, армяне отнесутся к вопросу разумно, и коридор будет открыт. Альтернативы нет».
Он сравнил ситуацию с железнодорожным сообщением между Россией и Калининградом через Литву, где пассажиров не проверяют. «Почему меня должны проверять при поездке из одного региона моей страны в другой? Для граждан Азербайджана проход должен быть без проверок», — заявил Хаджиев.
В августе 2024 года появилась информация, что Армения и Азербайджан по взаимному согласию решили исключить из проекта мирного договора статью, касающуюся региональных коммуникаций. Однако в начале января 2025 года президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь потребовал предоставить коридор, сопровождая это угрозами, и вернулся к теме на совещании по транспортной политике в конце месяца.