Ընկերությունն իր պարզաբանումներում չի վիճարկել արձանագրված խախտումների առկայությունը։ Արդյունքում, հանձնաժողովն կիրառել է 10 միլիոն դրամի վարչական տույժ, որը սահմանված է փոխանցել պետական բյուջե մեկամսյա ժամկետում։
Հանձնաժողովը նաև պարտավորեցրել է ընկերությանը մինչև 2025 թվականի դեկտեմբերի 31-ը վերացնել բոլոր նմանատիպ խախտումները սպասարկման իր ողջ տարածքում, անհրաժեշտության դեպքում վճարել համապատասխան տույժերը սպառողների իրավունքների խախտման համար և մեկամսյա ընթացքում ներկայացնել հաշվետվություն հանձնաժողովին։
Հանձնաժողովն իրականացրել է կարճաժամկետ մոնիթորինգային ուսումնասիրություն 2025 թվականի փետրվարի 3-14-ը ընկած ժամանակահատվածում՝ ընկերության երեք մասնաճյուղում՝ դիտարկելով սպառողների մոտ առաքված էլեկտրաէներգիայի ծավալներն ու հաշվիչներով արձանագրված տվյալները։ Մոնիթորինգի ընթացքում բացահայտվել են բազմաթիվ թերություններ, որոնք վերաբերել են հաշվիչների և դրանց տեղադրման տուփերի տեխնիկական վիճակին, հաշվառման ճշգրտությանը և սպառողների իրավունքների սահմանափակմանը։
Մասնավորապես՝ 2025 թվականի հունվարի 22-ի դրությամբ ինդուկցիոն (մեխանիկական, ոչ էլեկտրոնային) եռաֆազ առևտրային բոլոր հաշվիչները պետք է փոխարինված լինեին էլեկտրոնային (ավտոմատ գրացմամբ) հաշվիչներով, որոնք ապահովում են նաև էլեկտրաէներգիայի ռեակտիվ բաղադրիչի հաշվառումը ( ԷԲՑ կանոնների 241-րդ կետ)։
Հաշվիչները 30 րոպեանոց միջակայքում պետք է գրանցեն լարման մակարդակը և հզորության գործակիցը (cos), (ԷԲՑ կանոնների 247-րդ կետի 1-ին ենթակետ):
Էլեկտրաէներգիայի նախորդող ամսվա ծախսը պետք է գրանցվի էլեկտրոնային հաշվիչի լուսատախտակի վրա արտածվող ցուցմունքով ավտոմատացված ռեժիմում (պետք է բացառվի տեսուչի կողմից ամսվա սկզբի և վերջի ցուցմունքների տարբերությամբ ծախսի հաշվարկումը), (ԷՄԱ կանոնների 75-րդ կետ):
Փաշինյանը հայտարարել է, որ ԱԺ-ում արդեն շրջանառվում է ՀԷՑ-ի ազգայնացման մասին օրինագիծ։ Նա ասել է, որ մեկ ամիս առաջ կառավարության անդամներին հանձնարարական է տրվել ՀԷՑ-ի կողմից բնակիչներին տված վնասները փոխհատուցելու մասին։ Ըստ վարչապետի, իր հանձնարարականի վերջնաժամկետը հունիսի 21-ին է։

18 Июнь 2025 - 15:50 AMT
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении на заседании 18 июня постановила наложить административный штраф в размере 10 миллионов драмов на компанию «Электрические сети Армении» (ЭСА) за выявленные нарушения.
Компания не оспорила наличие нарушений, в результате чего комиссия приняла решение о взыскании штрафа, который должен быть перечислен в госбюджет в течение месяца.
ЭСА также обязана до 31 декабря 2025 года устранить аналогичные нарушения по всей зоне обслуживания, при необходимости выплатить компенсации за ущемление прав потребителей и в течение месяца представить отчет комиссии.
Краткосрочный мониторинг был проведен с 3 по 14 февраля 2025 года в трех филиалах компании. В ходе проверки были выявлены многочисленные недостатки, касающиеся технического состояния счетчиков и их корпусов, точности учета электроэнергии и нарушения прав потребителей.
Согласно пункту 241 правил учета электроэнергии, все индукционные (механические, неэлектронные) трехфазные коммерческие счетчики должны были быть заменены на электронные, обеспечивающие автоматический учет, включая реактивную составляющую, до 22 января 2025 года.
Счетчики должны каждые 30 минут фиксировать уровень напряжения и коэффициент мощности (cos) (пункт 247.1), а учет потребления предыдущего месяца должен осуществляться в автоматическом режиме на дисплее счетчика — без участия инспектора (пункт 75 правил ЭМА).
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в парламенте уже находится в обращении законопроект о национализации ЭСА. Он напомнил, что месяц назад дал поручение членам правительства оценить и компенсировать ущерб, причиненный гражданам деятельностью ЭСА. Срок исполнения — до 21 июня.
«Я напрямую связываю эту активность с данным поручением. Члены правительства начали работу, ЭСАнаправлен четкий сигнал: посчитайте ущерб, причиненный народу, государственным и частным организациям. Я был в Лори — куда ни заходил, света не было, или был, но отключался. Это недопустимо. А церковь, в данном случае, — просто дымовая завеса для бывших владельцев ЭСА. Их действия фактически привели к энергетическому кризису», — отметил он.