Հունիսի 20–ին նախատեսվում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Թուրքիա։ Այդ մասին X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Ֆահրեթթին Ալթունը։
«Այցի ընթացքում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ստամբուլում կընդունի ՀՀ վարչապետ Փաշինյանին»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հունիսի 18–ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Թուրքիա կատարելիք այցին, հայտարարել է, որ այցի օրակարգի վերաբերյալ կլինի համատեղ հայտարարություն։ Նա ասել է, որ այս պահին կարող է ասել միայն, որ իրոք այցը նախատեսված է։
Ավելի վաղ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հաստատել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրավերով կմեկնի Թուրքիա։

19 Июнь 2025 - 07:08 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 20 июня совершит рабочий визит в Турцию. Об этом сообщил руководитель управления по связям с общественностью администрации президента Турции Фахреттин Алтун в социальной сети X.
«В ходе визита президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган примет премьер-министра Армении Пашиняна в Стамбуле», — говорится в сообщении.
18 июня Пашинян подтвердил, что визит состоится, отметив, что повестка будет озвучена в совместном заявлении. По его словам, на данный момент он может лишь подтвердить сам факт визита.
Ранее председатель Национального собрания Армении Ален Симонян подтвердил, что Пашинян по приглашению президента Турции Эрдогана отправится в Турцию.