ՌԴ Պետդումայի պաշտպանության հանձնաժողովի առաջին տեղակալ Ալեքսեյ Ժուրավլյովը («Հայրենիք» կուսակցություն) հայտարարել է, որ Եվրամիությունում Հայաստանը ոչ ոքի պետք չէ», իսկ արևմուտքով տարված իշխանությունները մոլորության մեջ են գցում ժողովրդին անդամակցության հեռանկարով։
Ժուրավլյովը նշել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Թուրքիա այցի շուրջ այնքան աղմուկ են բարձարցրել, կարծես նախկինում հայ ղեկավարները երբեք չեն այցելել այդ երկիր»,հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի նախկին նախագահները ժամանակին այցելել են Թուրքիա, իսկ Փաշինյանն ինքը այցելել է նաև 2022‑ին։
«Հայկական եռանդը Թուրքիա այցի շուրջ կարող է պաղել՝ այդ երկիրն, իհարկե, ՆԱՏՕ–ի անդամ է, սակայն Եվրամիությանը անդամակցվելու համար սպասում է արդեն գրեթե 40 տարի։ Հայաստանն էլ այնտեղ ոչ ոքի պետք չէ, Արևմուտքով տարված իշխանությունները պարզապես մոլորեցնում են ժողովրդին թվացյալ հեռանկարով՝ որպեսզի դարձեն երկիրը երկրորդ հակառուսաստան՝ ինչպես Ուկրաինան»–ասել է Ժուրավլյովը։
Նա հավելել է, որ Փաշինյանը գործում է «արևմուտքի հրահանգով, խզելով Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները»։
«Ադրբեջանի հետ սահմանից և Երևան օդանավակայանից հանել են ռուս խաղաղապահներին, որոնք հետևում էին կարգուկանոնին։ Հայաստանը ցուցադրական կերպով անտեսում է ՀԱՊԿ-ի նիստերը, որը գլխավորում է Ռուսաստանը, իսկ նրա խորհրդարանը րոշումներ է ընդունում, որոնց համաձայն երկիրը պարտավորվում է ձգտել ՆԱՏՕ և ԵՄ», –նշել է Պետդումայի պատգամավորը:

20 Июнь 2025 - 07:10 AMT
Первый заместитель председателя комитета Госдумы РФ по обороне, депутат от партии «Родина» Алексей Журавлев заявил, что Армения «никому не нужна» в Евросоюзе, а прозападные власти страны обманывают народ ложной перспективой вступления.
По словам Журавлева, вокруг визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Турцию подняли слишком много шума, будто бы прежние армянские лидеры не посещали эту страну. Он напомнил, что сам Пашинян уже был в Турции в 2022 году.
«Армянский энтузиазм по поводу визита в Турцию может быстро остыть — эта страна, хотя и член НАТО, уже почти 40 лет ждет вступления в ЕС. Армения там тоже никому не нужна, а увлеченные Западом власти просто вводят народ в заблуждение мнимыми перспективами, чтобы превратить страну во вторую антироссию — как Украину», — заявил Журавлев, передает «РИА Новости».
Он также обвинил Пашиняна в том, что тот действует по указке Запада, разрывая связи с Россией.
«С российскими миротворцами распрощались на границе с Азербайджаном и в аэропорту Еревана, где они следили за порядком. Армения демонстративно игнорирует заседания ОДКБ, которую возглавляет Россия, а ее парламент принимает решения о стремлении к членству в НАТО и ЕС», — добавил депутат.
26 марта Национальное собрание Армении во втором и окончательном чтении одобрило законопроект о начале процесса вступления в Европейский союз. Правительство поддержало инициативу 9 января — ее представило гражданское движение «Евровыбор». Однако Евросоюз пока официального приглашения Армении не направлял, а оппозиция назвала документ юридически абсурдным. Закон был подписан президентом Армении.
Вице-премьер России Алексей Оверчук также заявил, что Армения не сможет «усидеть на двух стульях» и будет вынуждена сделать выбор между ЕАЭС и ЕС.