«Տաշիր» խմբի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը դատական հայց է ներկայացրել Ֆրանսիայի դեմ՝ իր անշարժ գույքի բռնագանձման գործով։ Հայցը ներկայացվել է Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոն
Հայցը ներկայացվել է հունիսի սկզբին և հավանաբար, վերաբերում է Կոտ դ’Ազուրում գտնվող առանձնատանը, որի արժեքը մոտ 120 միլիոն եվրո է։ Իրավաբանները կարծում են, որ Հայաստանում Կարապետյանի դեմ սկսված քրեական հետապնդումը կարող է թուլացնելով նրա դիրքերը Ֆրանսիայի իշխանությունների դեմ արբիտրաժային գործի քննության ժամանակ, գրում է »Կոմերսանտը»։
Կարապետյանը դիմել է Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնին (ICSID), որն ընդգրկված է Համաշխարհային բանկի խմբում և որի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Վաշինգտոնում։
Թե կոնկրետ ինչ պահանջներ են ներկայացվել և ինչ բովանդակություն ունի գործը, հրապարակված չէ, սակայն հայտնի է, որ վեճը վերաբերել է անշարժ գույքին։

Armenian businessman and owner of the Tashir Group, Samvel Karapetyan, has filed a lawsuit against France in connection with the seizure of his real estate. The claim has been submitted to the International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID).
Filed in early June, the case likely concerns a villa located on the Côte d’Azur, reportedly valued at around 120 million euros. Legal experts suggest that the criminal proceedings recently launched against Karapetyan in Armenia could undermine his position in the arbitration case against the French authorities, according to Kommersant.
Karapetyan turned to ICSID, which is part of the World Bank Group and headquartered in Washington, D.C.
While the specific demands and content of the case remain undisclosed, it is known that the dispute involves real estate.