ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումում հայտարարել է, որ Ռուսաստանը մտավախություն ունի, որ եթե Հայաստանը գնա եվրոինտեգրման ուղիով, դա կարող է հանգեցնել նրա օդային տարածքի փակման ՌԴ համար, ինչպես դա արդեն տեղի ունեցավ ԵՄ դեպքում։
«Նայեք, այսօր մենք ԵՄ‑ի հետ օդային հաղորդակցություն չունենք։ ԵՄ‑ն փակել է երկինքը ռուսական օդանավերի թռիչքների համար: Հայաստանը նույնպե՞ս կփակի։ Եթե դուք ԵՄ‑ում եք, ապա այո, որովհետև Բրյուսելում կասեն՝ փակեք երկինքը, և դուք կհնազանդվեք, այլընտրանք չի լինի։ Եվ ի՞նչ»,–ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Բացի դրանից, Օվերչուկը նախազգուշացրել է, որ այդ սահմանափակումը կանդրադառնա բազմաթիվ թռիչքների վրա, ինչպես նաև բեռնափոխադրման համակարգը կարող է խափանվել։
«Այդ հարյուրավոր շաբաթական թռիչքները ո՞ւր կմղվեն։ Թբիլիսիով կանցնեն։ Նույնը տեղի կունենա ցամաքային սահմանին՝ գիտեք, հայկական ֆուրը կհասնի Վերին Լարս, ապա բեռը կփոխանցվի բելառուսական կամ ռուսական բեռնատար, որը կտեղափոխի բեռը ՌԴ, իսկ հայ վարորդը կվերադառնա Հայաստան։ Սա իրականում կարող է տեղի ունենալ։
Այս ամենի վրա ուշադրություն պետք է դարձնել, մտածել է պետք այդ հարցերի շուրջ: Մենք մտածում ենք այդ մասին, գնահատում իրավիճակը»,–ընդգծել է նա։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել է, որ Հայաստանի հնարավոր անդամակցությունը Եվրոպական միությանը անհամատեղելի է նրա անդամակցությանը Եվրասիական տնտեսական միությանը։

Заместитель председателя правительства России Алексей Оверчук на Петербургском международном экономическом форуме заявил, что Россия опасается: если Армения пойдёт по пути интеграции с Европейским союзом, это может привести к закрытию её воздушного пространства для России, как это уже произошло с самим ЕС.
«Посмотрите, сегодня у нас нет воздушного сообщения с ЕС. Евросоюз закрыл небо для российских самолётов. Армения тоже закроет? Если вы в ЕС, то да — потому что в Брюсселе скажут: закройте небо, и вы подчинитесь, альтернативы не будет. И что тогда?» — сказал он, передаёт ТАСС.
Кроме того, Оверчук предупредил, что подобные ограничения отразятся на сотнях еженедельных рейсов, а также могут привести к сбоям в системе грузоперевозок.
«Куда денутся эти сотни еженедельных рейсов? Пойдут через Тбилиси? То же самое произойдёт на сухопутной границе — вы знаете, армянская фура доедет до Верхнего Ларса, потом груз перегрузят в белорусскую или российскую машину, которая отвезёт его в РФ, а армянский водитель вернётся в Армению. Это действительно может случиться», — отметил он.
«На всё это нужно обратить внимание, подумать об этих вопросах. Мы этим занимаемся, оцениваем ситуацию», — подчеркнул Оверчук.
Официальный представитель МИД России Мария Захарова также заявила, что возможное вступление Армении в Европейский союз несовместимо с её членством в Евразийском экономическом союзе.
26 марта Национальное собрание Армении во втором и окончательном чтении приняло законопроект о начале процесса вступления в ЕС. Правительство Армении одобрило проект 9 января по инициативе гражданского движения «Еврокве». Однако официальный Брюссель пока не направил Армении приглашение на вступление, а оппозиция назвала документ юридически абсурдным. Президент Армении подписал закон.