Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն դիմել է Իրանում գտնվող ֆրանսիացիներին՝ հորդորելով Իրանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը հնարավորինս արագ տեղեկացնել իրենց տարհանման մտադրության մասին։
«Առանց վիզայի ճամփորդությունը հնարավոր է դեպի Հայաստան և Թուրքիա, որոնց սահմանները բաց են»,-գրել է Բարոն, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ նրանք, ովքեր կապ են հաստատել դեսպանատան հետ և չեն կարող անձամբ հասնել Հայաստանի կամ Թուրքիայի սահմանային անցակետեր, նախատեսվում է, որ շաբաթվա վերջին կտարհանվեն հատուկ շարասյունով։
Բարոն նշել է, որ հունիսի 20-ին Հայաստանի և Թուրքիայի՝ Իրանի հետ սահմանային հատվածներում արդեն տեղակայվել են հատուկ խմբեր, որոնք պատրաստ են ընդունել Ֆրանսիայի քաղաքացիներին և ապահովել անհրաժեշտ հյուպատոսական աջակցություն։
Նա հավելել է, որ այդ քաղաքացիները կհասցվեն Հայաստանի կամ Թուրքիայի օդանավակայաններ, որտեղից հնարավոր կլինի օդային ուղիներով վերադառնալ Ֆրանսիա, քանի որ այդ պետությունների օդային տարածքները շարունակում են գործել։
Իսրայելի և Իրանի միջև լարվածության պայմաններում Իրանից իրենց քաղաքացիների դուրսբերման համար Հայաստանի տարածքը որպես միջանցք օգտագործելու մտադրություն են հայտնել նաև Հնդկաստանը, Չինաստանը և Ռուսաստանը։

French Foreign Minister Jean-Noël Barrot has urged French nationals currently in Iran to promptly inform the French embassy of their intention to be evacuated.
“Visa-free travel is possible to Armenia and Turkey, whose borders remain open,” Barrot wrote, as reported by Armenpress.
He stated that those who have contacted the embassy but cannot reach the border crossings of Armenia or Turkey on their own are expected to be evacuated later this week via a special convoy.
According to Barrot, special teams have already been deployed as of June 20 to the Armenian and Turkish border areas with Iran. These teams are prepared to receive French citizens and provide necessary consular support.
He added that the evacuees will be transported to airports in Armenia or Turkey, from where they can return to France by air, as both countries' airspace remains operational.
Amid growing tensions between Israel and Iran, India, China, and Russia have also expressed interest in using Armenian territory as a corridor to evacuate their citizens from Iran.