Գործադիրի որոշմամբ կերկարացվի «Հայկական ԱԷԿ» ՓԲԸ 2–րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը՝ ծրագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացումն ապահովելու նպատակով:
Շահագործման ժամկետը երկարացնելու ծրագրի շրջանակում ՀԱԷԿ-ում կատարվել են մեծածավալ արդիականացման և վերազինման աշխատանքներ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Ռոսատոմ սերվիս» ընկերությունը («Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի դուստր ձեռնարկություն) 1500 տ նոր սարքավորում է տրամադրել Հայկական ԱԷԿ-ին` կայանի արդիականացման երկրորդ փուլի (մինչև 2026թ.) շրջանակներում։
Հայկական ԱԷԿ-ը երկրի էլեկտրաէներգիայի արտադրության մոտ մեկ երրորդն է ապահովում։ ՀՀ իշխանություններն էլ նախատեսել են մինչև 2036 թվականը կառուցել նոր էներգաբլոկ՝ գործողների փոխարինման նպատակով։

20 Июнь 2025 - 13:05 AMT
Правительство Армении приняло решение продлить срок эксплуатации второго энергоблока ЗАО «Армянская АЭС» для обеспечения выполнения запланированных мероприятий по соответствующей программе.
В рамках программы продления срока эксплуатации на станции были проведены масштабные работы по модернизации и переоснащению.
Ранее сообщалось, что компания «Рoсатом Сервис» (дочернее предприятие государственной корпорации «Росатом») поставила Армянской АЭС 1500 тонн нового оборудования в рамках второго этапа модернизации, рассчитанного до 2026 года.
В настоящее время Армянская АЭС обеспечивает около одной трети всей электроэнергии, производимой в стране. Власти Армении планируют строительство нового энергоблока к 2036 году для замены действующих мощностей.