Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանական Ջիմ Շեննոնը և Լիվերպուլի Լորդ Ալթոնը հայտարարություն են տարածել՝ հանդես գալով Միջկրոնական եւ համոզմունքի ազատության հարցերով Խորհրդարանական միջկուսակցական խմբի անունից և արտահայտելով իրենց աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ Շվեյցարիայի խաղաղության նախաձեռնությանը, հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական խորհուրդը։
Ավելի քան 110 բրիտանացի պատգամավորների անունից հնչեցրած հայտարարության մեջ ողջունվում է Շվեյցարիայի նախաձեռնությունը՝ ստեղծելու միջազգային խաղաղության հարթակ, որը հնարավորություն կտա կառուցողական երկխոսության Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի բռնագաղթված հայկական բնակչության միջև։
Հայտարարության մեջ Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանականները շեշտել են հայ գաղթականների վերադարձի իրավունքի վերականգնման, մարդու հիմնական իրավունքների՝ այդ թվում կրոնի ազատության (ինչպես սահմանված է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 18-րդ հոդվածով) պաշտպանության, ինչպես նաև հայկական մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանման կարևորությունը։
«Լեռնային Ղարաբաղում բոլոր համայնքների անվտանգության, արժանապատվության և կայունության վերականգնումը չափազանց կարևոր է՝ ոչ միայն հումանիտար նկատառումներից ելնելով, այլև մի տարածաշրջանում, որը գնալով մեծացող աշխարհաքաղաքական և տնտեսական նշանակություն ունի»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Շվեյցարական խաղաղության նախաձեռնությունն այս տարի պաշտոնապես ընդունվել է Շվեյցարիայի խորհրդարանի կողմից՝ պարտավորեցնելով Շվեյցարիայի Դաշնային խորհրդին մեկ տարվա ընթացքում հրավիրել միջազգային խաղաղության համաժողով։ Համաժողովի նպատակն է՝ միջազգային վերահսկողության ներքո կամ համապատասխան գլոբալ դերակատարների ներկայությամբ կազմակերպել բանակցություններ՝ Լեռնային Ղարաբաղի պատմական բնակչություն կազմող հայերի անվտանգ և համախմբված վերադարձի շուրջ։
Նախաձեռնության իրագործումը խթանելու նպատակով 2025թ. մայիսի 26-ին Բեռնում ստեղծվել է միջկուսակցական խորհրդարանական հանձնաժողով՝ բաղկացած 19 շվեյցարացի պատգամավորներից։ Այս մարմինը հանձնառու է աջակցել այն միջազգային մեխանիզմներին, որոնք անհրաժեշտ են Շվեյցարիայի խորհրդարանի իրավաբանական ուժ ունեցող որոշման նպատակների իրագործման համար։

Депутат парламента Великобритании Джим Шеннон и лорд Алтон из Ливерпуля выступили с заявлением от имени межпартийной парламентской группы по вопросам свободы вероисповедания, выразив поддержку швейцарской мирной инициативе по Нагорному Карабаху. Заявление сделано от имени более чем 110 британских парламентариев, сообщает Центральный совет Ай Дата Бюро АРФ.
В заявлении приветствуется инициатива Швейцарии по созданию международной платформы для диалога между Азербайджаном и армянским населением Нагорного Карабаха, подвергшимся насильственному изгнанию.
Британские депутаты подчеркнули необходимость восстановления права на возвращение армянских беженцев, защиту основных прав человека, включая свободу вероисповедания (согласно статье 18 Всеобщей декларации прав человека), а также сохранение армянского культурного и духовного наследия.
«Восстановление безопасности, достоинства и стабильности всех общин Карабаха имеет первостепенное значение не только с гуманитарной точки зрения, но и в контексте растущей геополитической и экономической значимости региона», — говорится в заявлении.
Швейцарская инициатива была официально принята парламентом Швейцарии в этом году. Федеральный совет обязан в течение одного года созвать международную мирную конференцию. Её цель — организация переговоров под международным контролем или при участии глобальных игроков по безопасному и организованному возвращению исторического армянского населения Карабаха.
Для продвижения реализации инициативы 26 мая 2025 года в Берне была создана межпартийная парламентская комиссия из 19 швейцарских депутатов. Этот орган обязан содействовать международным механизмам, необходимым для выполнения юридически обязывающего решения парламента.