Հայաստանում քննարկվում է նոր օրինագիծ, որը հաշվի է առնում երկարաժամկետ հեռանկարում ատոմակայանի էլեկտրաէներգիայի թանկացումը։ Այս մասին ասել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի մաքսային քաղաքականության վարչության պետ Աշոտ Ուլիխանյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ նախագծի քննարկումները դեռևս նախնական մակարդակում են, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ուլիխանյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանում գործող իրավաբանական անձինք արդեն անցել են էլեկտրաէներգիայի լիբերալ գնումներին (ոչ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերից», այլ այլընտրանքային վաճառողներից): Բայց ինչ վերաբերում է էլեկտրաէներգիա արտադրողներին, այսինքն՝ էլեկտրակայաններին, ապա այստեղ առևտուրը մինչև վերջ ազատականացված չէ, և դա իր պատճառն ունի։
Հայկական ԱԷԿ-ից և Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-երի կասկադի էլեկտրաէներգիան համեմատաբար էժան է, և եթե այն ամբողջությամբ դուրս բերվի շուկա, ապա խոշոր ընկերությունները (հանքեր, արտադրություններ և այլն) անմիջապես կգնեն այն, ըստ այդմ՝ հասարակ քաղաքացիները կստանան ավելի թանկ էլեկտրաէներգիա։ Այդ պատճառով տվյալ կայանները ազատ վաճառքի են հանում արտադրվող էներգիայի 10%-ից քիչ ծավալը։
Այնուամենայնիվ, թե՛ ատոմակայանը, թե՛ Սևան-Հրազդան հիդրոկասկադը զգալի ներդրումներ են կատարում, որոնք արդյունքում չեն կարող չանդրադառնալ դրանց էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքի վրա։ Մասնավորապես, ատոմակայանն այժմ արտադրում է հանրապետության ամենաէժան էլեկտրաէներգիան, սակայն ապագայում նոր էներգաբլոկի կառուցման հսկայական ծախսերն անխուսափելիորեն կբարձրացնեն արտադրանքի գինը։
Ուլիխանյանը հավելել է, որ վերոնշյալ հանգամանքների համադրության պարագայում ատոմակայանի և Սևան-Հրազդան կասկադի հոսանքի պահեստավորման նպատակահարմարությունն ապագայում կարող է կորցնել իր արդիականությունը։
Գործադիրի որոշմամբ կերկարացվի «Հայկական ԱԷԿ» ՓԲԸ 2–րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը՝ ծրագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացումն ապահովելու նպատակով:
Հայկական ԱԷԿ-ը երկրի էլեկտրաէներգիայի արտադրության մոտ մեկ երրորդն է ապահովում։ ՀՀ իշխանություններն էլ նախատեսել են մինչև 2036 թվականը կառուցել նոր էներգաբլոկ՝ գործողների փոխարինման նպատակով։

Регулятор заявил, что обсуждаемый законопроект учитывает рост стоимости атомной электроэнергии, который может привести к повышению тарифов.
В Армении обсуждается проект закона, принимающий во внимание долгосрочное удорожание электроэнергии, производимой на Армянской АЭС, заявил Ашот Улиханян, начальник управления таможенной политики Комиссии по регулированию общественных услуг. Переговоры находятся на предварительном этапе, сообщает «Спутник Армения».
Улиханян напомнил, что действующие юридические лица в Армении уже перешли на либерализованные закупки электроэнергии — не у «Электрических сетей Армении», а у альтернативных поставщиков. Однако торговля электроэнергией у её производителей — то есть энергетических станций — не вполне либерализована, и этому есть причина.
Электроэнергия Армянской АЭС и каскада Севан‑Гехардян относительно дешева. Если бы весь её объём вышел на рынок, крупные предприятия (горнорудные, производства и др.) сразу бы его закупили, и тогда для населения цены повысились бы. Поэтому эти станции выставляют на свободную продажу менее 10 % произведенной энергии.
Тем не менее, как АЭС, так и Севан‑Гехардянский каскад требуют значительных инвестиций, которые неизбежно отражаются на себестоимости их продукции. В настоящее время АЭС производит самую дешевую электроэнергию в республике, но в будущем огромные затраты на строительство нового энергоблока неизбежно повысят цену.
Улиханян добавил, что при сочетании этих факторов целесообразность хранения избыточной энергии от АЭС и гидрокаскада может утратить актуальность в будущем.
По решению правительства продлевается срок эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС с целью обеспечения выполнения предусмотренных программой работ. Атомная станция обеспечивает около трети производства электроэнергии в стране. Власти намерены к 2036 году построить новый энергоблок для замены действующего оборудования.