Նիգերիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ ՀՀ հետ զգալի առաջընթաց են գրանցել Իրանից իրենց քաղաքացիների տարհանման ուղղությամբ համագործակցության հարցում: Այդ մասին մամուլի հաղորդագրության մեջ հայտնել է Նիգերիայի արտգործնախարարությունը, հայտնում է Արմենպրեսը Report Circle կայքի վրա հղումով։
Նշվել է, որ համագործակցությունը սկիզբ է առել Իրանում Նիգերիայի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Աբդուլռաշիդ Օմար Լավալի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում Մերձավոր Արևելքի եւ Աֆրիկայի հարցերով տնօրենի պաշտոնակատար Լևոն Պետրոսյանի հանդիպմամբ:
Նշվում է, որ Իրանում Նիգերիայի դեսպանատունը խնդրել է անվտանգ անցում ապահովել իրենց քաղաքացիների համար, և Հայաստանը սիրով համաձայնել է օգնություն ցուցաբերել: Հաղորդագրության համաձայն ՝ այս ժեստն ընդգծում է հումանիտար համագործակցության և միջազգային համերաշխության կարևորությունը ճգնաժամի ժամանակ:
Այն հաստատում է, որ Նիգերիան գնահատում է Հայաստանի հետ իր ամուր դիվանագիտական կապերը և ակնկալում է փոխադարձ հարգանքի և միջազգային համերաշխության վրա հիմնված հարաբերությունների հետագա ամրապնդում:

В сообщении МИД Нигерии указано, что стороны достигли значительного прогресса в сотрудничестве с Арменией по эвакуации своих граждан из Ирана, передаёт «Арменпресс» со ссылкой на Report Circle.
Сотрудничество началось после встречи временного поверенного в делах Нигерии в Иране Абдулрашида Умара Лавали с исполняющим обязанности директора по вопросам Ближнего Востока и Африки МИД Армении Львоном Петросяном в Ереване.
Посольство Нигерии в Иране обратилось за содействием в обеспечении безопасного транзита своих граждан, и Армения с готовностью предоставила помощь. В сообщении отмечено, что этот жест подчёркивает важность гуманитарного сотрудничества и международной солидарности в кризисных ситуациях.
Подчёркивается, что Нигерия ценит прочные дипломатические отношения с Арменией и рассчитывает на дальнейшее укрепление связей, основанных на взаимном уважении и глобальной солидарности.