Ամերիաբանկը դարձել է Հայաստանի առաջին բանկը, որն իր ներդրումային հաճախորդներին հնարավորություն է տալիս MyInvest հարթակի միջոցով ուղիղ հասանելիություն ունենալ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի (AMX)՝ AMXTrader առևտրային համակարգին։ Այս նշանակալի իրադարձությունը նշանավորվել է բորսայական ավանդական զանգի հնչեցմամբ։
Նոր ինտեգրման շնորհիվ MyInvest-ի օգտատերերը կարող են իրենց բջջային հավելվածից ներկայացնել առքուվաճառքի հայտեր, որոնք ակնթարթորեն արտացոլվում են AMXTrader համակարգում։ MyInvest-ն Ամերիաբանկի ներդրումային հարթակն է, որը հասանելիություն է ապահովում միաժամանակ 30-ից ավելի միջազգային ֆինանսական շուկաների և 20,000-ից ավելի բաժնետոմսերի ու պարտատոմսերի:
Այն բանկի հաճախորդներին հնարավորություն է ընձեռում իրականացնել բազմաթիվ գործարքներ այդ թվում պարտատոմսերի շուկայում, ցուցաբերել մեծ ակտիվություն և դրանով իսկ նպաստել բորսայի ակտիվության բարձրացմանը։
Այս նոր հնարավորությունն էապես արագացնում է գործարքների իրականացումը, բացառում է թղթային հանձնարարականների տրամադրման անհրաժեշտությունը և նվազեցնում է մարդկային գործոնով պայմանավորված սխալների ռիսկը։ Բացի տեխնիկական կատարելագործումից, նոր համագործակցությունը նպաստում է ներդրումային ծառայությունների որակի բարձրացմանը՝ ապահովելով ավելի հարմարավետ, արագ և ճշգրիտ գործիք ներդրումային գործարքների իրականացման համար։
Այն կարևոր քայլ է դեպի լիարժեք թվայնացված ներդրումային միջավայր, որտեղ ներդրողները կարող են վերահսկել իրենց պորտֆելը և կատարել գործարքներ իրական ժամանակում։ Նմանատիպ ինտեգրումները խթանում են կապիտալ շուկայի զարգացումը՝ այն դարձնելով ավելի մատչելի, թափանցիկ և արդյունավետ բոլոր մասնակիցների համար։
AMX-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը նշել է․ «Ուղիղ հասանելիությունն AMXTrader առևտրային հարթակին ստեղծում է նոր որակի փորձառություն՝ թե՛ ներդրողի, և թե՛ ֆինանսական կազմակերպության համար։ Մենք ողջունում ենք Ամերիաբանկի այս առաջադեմ քայլը, որը կարող է օրինակ ծառայել նաև այլ ընկերությունների համար։ Նմանատիպ համագործակցությունները խթանում են կապիտալի շուկայի զարգացումը՝ դարձնելով այն ավելի բաց, դինամիկ և արդյունավետ»։
Ամերիաբանկի արտարժութային և բրոքերային գործառնությունների գծով համատնօրեն Դիանա Հակոբյանն իր հերթին նշել է․ «Հայաստանի ֆոնդային բորսայի և Ամերիաբանկի այս նոր համագործակցությունը շրջադարձային է թե՛ Ամերիայի թվային ներդրումային ծառայությունների զարգացման, և թե՛ ընդհանրապես Հայաստանի կապիտալի շուկայի առաջխաղացման համար։ Արդյունքում ներդրողների համար ստեղծվում են որակապես նոր հնարավորություններ՝ ապահովելով գործարքների արագություն և հասանելիություն։ Մենք հավատում ենք, որ նմանատիպ թվայնացված լուծումները ոչ միայն բարձրացնում են ներդրումային մշակույթի մակարդակը, այլ նաև էական խթան են կապիտալի շուկայի ներուժի լիարժեք իրացման համար»։

Америабанк стал первым банком в Армении, который предлагает клиентам, пользующимся инвестиционными услугами, прямой доступ к торговой системе AMXTrader Фондовой биржи Армении (AMX) через платформу MyInvest. Это знаменательное событие было отмечено традиционным биржевым звонком.
Благодаря новой интеграции пользователи MyInvest могут отправлять из своего мобильного приложения заявки на покупку и продажу ценных бумаг, которые мгновенно отражаются в системе AMXTrader. MyInvest — инвестиционная платформа Америабанка, которая обеспечивает одновременный доступ к более чем 30 международным финансовым рынкам и более чем 20,000 акциям и облигациям. Платформа позволяет клиентам банка производить множество транзакций, в том числе на рынке облигаций, демонстрировать высокую активность и тем самым содействовать повышению активности биржи.
Эта новая возможность существенно ускоряет выполнение транзакций, устраняет необходимость в подаче поручений на бумажном носителе и снижает риск ошибок, обусловленных человеческим фактором. Помимо технического усовершенствования, новое сотрудничество способствует повышению качества инвестиционных услуг, предоставляя более удобный, быстрый и точный инструмент для выполнения инвестиционных транзакций. Это важный шаг на пути к полностью цифровой инвестиционной среде, в условиях которой инвесторы могут контролировать свой портфель и выполнять транзакции в режиме реального времени. Подобные интеграции стимулируют развитие рынка капитала, делая его более доступным, прозрачным и эффективным для всех участников.
Генеральный директор AMX Айк Еганян отметил: «Прямой доступ к торговой платформе AMXTrader создает качественно новый опыт как для инвестора, так и для финансового учреждения. Мы приветствуем эту передовую инициативу Америабанка, которая может послужить примером для других компаний. Подобные партнерства стимулируют развитие рынка капитала, делая его более открытым, динамичным и эффективным».
Cо-директор по валютным и брокерским операциям Америабанка Диана Акопян в свою очередь отметила: «Это новое партнерство между Фондовой биржей Армении и Америабанком является поворотным для развития как цифровых инвестиционных услуг Америи, так и рынка капитала Армении в целом. Это создаст качественно новые возможности для инвесторов, обеспечивая высокую скорость и доступность транзакций. Мы уверены, что подобные цифровые решения не только повышают уровень инвестиционной культуры, но и являются существенным стимулом для полноценной реализации потенциала рынка капитала».
Фондовая биржа Армении является единственным оператором регулируемого рынка ценных бумаг, действующим в Армении. AMX предлагает полный спектр биржевых услуг: листинг, трейдинг, клиринговые и информационные услуги, альтернативные биржевые решения. Окончательный биржевой расчет производит Центральный депозитарий Армении, 100% акционером которого является Фондовая биржа Армении. Миссия AMX заключается в развитии биржевой инфраструктуры рынка капитала, превращая ее в активный инструмент финансирования экономического развития Армении.
Америабанк является ведущим финансово-технологическим учреждением в Армении и играет важную роль в экономике страны. В рамках стратегии цифровой трансформации Банк внедряет и постоянно совершенствует уникальные для рынка продукты, услуги и инновационные платформы, призванные удовлетворить финансовые и нефинансовые потребности клиентов.
Будучи динамично развивающейся финтех-средой, Америабанк предлагает комплексные решения для улучшения качества жизни.