Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը մեծացնում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից դրամավարկային քաղաքականության խստացման հավանականությունը։ Այս մասին ասվում է Եվրասիական զարգացման բանկի մակրոտնտեսական հաշվետվության մեջ, գրում է Sputnik Արմենիան։
ԵԱԶԲ-ն հիշեցրել է, որ հունիսի 17-ի իր նիստում ԿԲ-ն թողել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նույն՝ 6.75% մակարդակում՝ հիմնավորելով այդ որոշումը չկարգավորվող ծառայությունների ոլորտում գների կայունությամբ ու գնաճային սպասումների մեղմացմամբ։
Միևնույն ժամանակ, կարգավորիչը նշել է գնաճային ճնշման աճի ռիսկերը, եթե Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունը սրվի կամ ձգձգվի։ Մասնավորապես հնարավոր է ապրանքների մատակարարման արժեքի աճ և զբոսաշրջիկների հոսքի նվազում, եթե տարածաշրջանը սկսի ընկալվել որպես ոչ անվտանգ։ Նման պայմաններում կարող է անհրաժեշտ լինել գնաճը զսպել տոկոսադրույքների բարձրացման հաշվին։
Բացի այդ, աշխարհաքաղաքական լարվածության աճը կարող է ազդել երկրի ներդրումային գրավչության վրա։ Շուկայի մասնակիցները կարող են պահանջել հայկական արժեթղթերի ավելի բարձր եկամտաբերություն՝ ռիսկի ընկալման աճի պատճառով։
Հունիսի 13-ին Իսրայելը սկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողություն Իրանի դեմ՝ Թեհրանին մեղադրելով ռազմական բնույթի միջուկային ծրագիր իրականացնելու մեջ, որն, ըստ իրենց, մոտեցել է անդառնալի հանգրվանի։ Հարձակման թիրախ են դարձել միջուկային օբյեկտները, զինված ուժերի հրամկազմը, միջուկային ոլորտի գիտնականները, ռազմական ավիաբազաները, հակաօդային պաշտպանության համակարգերը և «երկիր-երկիր» դասի հրթիռները։
Իրանի կողմից, որը հերքում է իր միջուկային ծրագրի ռազմական բնույթը, արձագանքը հետևել է հրթիռների և հարվածային անօդաչու սարքերի կիրառմամբ։
Հունիսի 22-ի գիշերը ԱՄՆ-ը հարվածել է Նաթանզում, Ֆորդոյում և Սպահանում տեղակայված երեք միջուկային օբյեկտների։ Վաշինգտոնը նշել է, որ հարվածները նպատակ են ունեցել լրջորեն թուլացնել կամ ամբողջությամբ ոչնչացնել Իրանի միջուկային ծրագիրը։

Ситуация на Ближнем Востоке повышает вероятность ужесточения денежно-кредитной политики Центральным банком Армении. Об этом говорится в макроэкономическом отчёте Евразийского банка развития (ЕАБР), сообщает Sputnik Армения.
ЕАБР напоминает, что 17 июня ЦБ Армении сохранил ставку рефинансирования на уровне 6,75%, объяснив это стабильностью цен в нерегулируемых секторах услуг и снижением инфляционных ожиданий.
Однако регулятор отметил рост рисков инфляционного давления, если конфликт в регионе обострится или затянется. В частности, возможен рост стоимости поставок товаров и снижение туристического потока, если регион начнёт восприниматься как небезопасный. В таких условиях может потребоваться сдерживание инфляции за счёт повышения процентных ставок.
Кроме того, обострение геополитической ситуации может повлиять на инвестиционную привлекательность страны. Участники рынка могут потребовать более высокую доходность по армянским ценным бумагам из-за увеличения воспринимаемого риска.
13 июня Израиль начал масштабную наступательную операцию против Ирана, обвинив Тегеран в разработке военной ядерной программы, близкой к необратимому этапу. Удары пришлись по ядерным объектам, командованию вооружённых сил, учёным, авиабазам, ПВО и ракетам класса «земля-земля». В ответ Иран, отрицающий военный характер своей ядерной программы, применил ракеты и ударные беспилотники. 22 июня США нанесли удары по трём ядерным объектам в Натанзе, Фордо и Исфахане, заявив, что их цель — серьёзно ослабить или полностью уничтожить ядерную программу Ирана.