Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը մեծացնում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից դրամավարկային քաղաքականության խստացման հավանականությունը։ Այս մասին ասվում է Եվրասիական զարգացման բանկի մակրոտնտեսական հաշվետվության մեջ, գրում է Sputnik Արմենիան։
ԵԱԶԲ-ն հիշեցրել է, որ հունիսի 17-ի իր նիստում ԿԲ-ն թողել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նույն՝ 6.75% մակարդակում՝ հիմնավորելով այդ որոշումը չկարգավորվող ծառայությունների ոլորտում գների կայունությամբ ու գնաճային սպասումների մեղմացմամբ։
Միևնույն ժամանակ, կարգավորիչը նշել է գնաճային ճնշման աճի ռիսկերը, եթե Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունը սրվի կամ ձգձգվի։ Մասնավորապես հնարավոր է ապրանքների մատակարարման արժեքի աճ և զբոսաշրջիկների հոսքի նվազում, եթե տարածաշրջանը սկսի ընկալվել որպես ոչ անվտանգ։ Նման պայմաններում կարող է անհրաժեշտ լինել գնաճը զսպել տոկոսադրույքների բարձրացման հաշվին։
Բացի այդ, աշխարհաքաղաքական լարվածության աճը կարող է ազդել երկրի ներդրումային գրավչության վրա։ Շուկայի մասնակիցները կարող են պահանջել հայկական արժեթղթերի ավելի բարձր եկամտաբերություն՝ ռիսկի ընկալման աճի պատճառով։
Հունիսի 13-ին Իսրայելը սկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողություն Իրանի դեմ՝ Թեհրանին մեղադրելով ռազմական բնույթի միջուկային ծրագիր իրականացնելու մեջ, որն, ըստ իրենց, մոտեցել է անդառնալի հանգրվանի։ Հարձակման թիրախ են դարձել միջուկային օբյեկտները, զինված ուժերի հրամկազմը, միջուկային ոլորտի գիտնականները, ռազմական ավիաբազաները, հակաօդային պաշտպանության համակարգերը և «երկիր-երկիր» դասի հրթիռները։
Իրանի կողմից, որը հերքում է իր միջուկային ծրագրի ռազմական բնույթը, արձագանքը հետևել է հրթիռների և հարվածային անօդաչու սարքերի կիրառմամբ։
Հունիսի 22-ի գիշերը ԱՄՆ-ը հարվածել է Նաթանզում, Ֆորդոյում և Սպահանում տեղակայված երեք միջուկային օբյեկտների։ Վաշինգտոնը նշել է, որ հարվածները նպատակ են ունեցել լրջորեն թուլացնել կամ ամբողջությամբ ոչնչացնել Իրանի միջուկային ծրագիրը։

The tense situation in the Middle East increases the likelihood that Armenia’s Central Bank may adopt a tighter monetary policy, according to a macroeconomic report by the Eurasian Development Bank (EDB), Sputnik Armenia reports.
The EDB recalls that at its June 17 meeting, the Central Bank of Armenia (CBA) kept the refinancing rate unchanged at 6.75%, citing price stability in unregulated services and easing inflation expectations as justification.
However, the regulator acknowledged growing risks of inflationary pressure should the Middle East conflict escalate or persist. Potential consequences include higher supply costs for goods and a decline in tourism flows if the region is perceived as unsafe. In such conditions, the Bank may need to curb inflation by raising interest rates.
Additionally, increased geopolitical tensions could impact Armenia’s investment appeal. Market participants may demand higher yields on Armenian securities due to heightened risk perceptions.
On June 13, Israel launched a large-scale offensive against Iran, accusing Tehran of nearing a point of no return in a military-oriented nuclear program. Targets included nuclear sites, military command, scientists, air bases, air defense systems, and surface-to-surface missile units. Iran, which denies pursuing a military nuclear agenda, responded with missile and drone strikes. On June 22, the U.S. bombed three nuclear facilities in Natanz, Fordow, and Isfahan, stating the aim was to severely damage or destroy Iran’s nuclear capability.