Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով կոմիտեի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը, անդրադառնալով հայտնի գործարար Սամվել Կարապետյանի շուրջ ստեղծված վիճակին, ասել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուզում է երկրում տնտեսական վիճակից «բոլոր դժգոհներին դեպի Կարապետայնն ուղղորդել»։
«Փաշինյանը փորձում է երկրում իր իսկ դրդմամբ ստեղծված տնտեսական վիճակից դժգոհողներին ուղղորդել դեպի Կարապետյանը»,–ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Զատուլինը հավելել է, որ վարչապետը մտահոգված է 2026‑ի հունիսին նախատեսված ընտրություններով և «արշավ է սկսել Հայ Առաքելական եկեղեցու դեմ»։
«ՀՀ–ն Փաշինյանի օրոք չի կարող թույլ տալ իրեն խզել տնտեսական կապերը ՌԴ հետ։ Հայաստանի տնտեսությունը ակտիվ աճ է ցույց տվել Ռուսաստանի հետ տնտեսական կապերի շնորհիվ. երկրը դարձել է զանազան պատժամիջոցներ շրջանցելու հաբ՝ հատուկ ռազմական գործողության շրջանում։ ռուս ռելոկանտները ներդրում են արել ու բիզնես են հիմնել: Այս ամենը օգուտ է բերում, սակայն քաղաքական առումով Փաշինյանը բոլորովին այլ տեղում է»,–ասել է նա։ :
Զատուլինը համոզված է, որ Կարապետյանը կարող է հայ ժողովրդի առաջնորդ դառնալ և Փաշինյանը փաստացի նպաստում է, որ նա հանդես գա ոչ միայն որպես գործարար ևւ բարերար, այլ նաեւ որպես քաղաքական գործիչ, ժողովրդի առաջնորդ:

24 Июнь 2025 - 09:51 AMT
Первый заместитель председателя комитета Государственной думы России по делам СНГ Константин Затулин заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян стремится направить общественное недовольство состоянием экономики на предпринимателя Самвела Карапетяна.
«Пашинян пытается направить недовольных экономической ситуацией, возникшей по его же вине, в сторону Карапетяна», — сказал Затулин в интервью «РИА Новости».
По словам Затулина, премьер обеспокоен парламентскими выборами, назначенными на июнь 2026 года, и уже начал кампанию против Армянской Апостольской Церкви.
Он отметил, что Армения при Пашиняне не может позволить себе разрыв экономических связей с Россией. «Экономика Армении активно развивалась благодаря взаимодействию с Россией. Страна стала хабом для обхода санкций во время специальной военной операции. Российские релоканты инвестировали и открыли бизнесы. Это принесло пользу, однако политически Пашинян действует иначе», — отметил депутат.
По его мнению, Самвел Карапетян способен стать лидером армянского народа, а сам Пашинян фактически способствует его превращению из бизнесмена и мецената в политическую фигуру и народного лидера.