Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) ներկայացրել է Հայաստանի մակրոտնտեսական նորացված կանխատեսումները՝ 2025-2027 թվականների համար։ Ըստ գնահատականների՝ 2025–ին երկրի ՀՆԱ-ն կաճի 5.5%-ով, 2026-ին՝ 5.3%-ով, իսկ 2027-ին՝ 5.0%-ով։
Այս նոր ցուցանիշները մի փոքր գերազանցում են նախորդ կանխատեսումներին, ինչին նպաստել են մի շարք գործոններ, այդ թվում՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի վերջին գնահատականները, գրում է Sputnik Արմենիան։
ԿԲ-ն այժմ 5%-անոց աճի տեմպը դիտարկում է որպես բնական տնտեսական նորմ, մինչդեռ նախկինում այն գնահատվում էր 4–4.5%-ի սահմաններում։
Սա պայմանավորված է նաև արդյունավետության աճով, որի վրա ազդել է նաև 2022 թվականից հետո ռելոկանտների հոսքը: Ակնկալվում է, որ հետադարձ հոսքը կլինի աստիճանական, ինչը տնտեսությանը ժամանակ կտա ադապտացվելու համար։
ԵԱԶԲ-ն անդրադարձել է նաև գնաճային միտումներին։ Ըստ վերլուծաբանների՝ 2023-2024 թվականներին արձանագրվել է ցածր գնաճ՝ մոտ 1% կամ նույնիսկ բացասական մակարդակում։ Վերջին ամիսներին, սակայն, գնաճը որոշ չափով աճել է և սպասվում է, որ կպահպանվի մոտ 3%-ի սահմաններում կամ մի փոքր բարձր՝ պայմանավորված միջազգային շուկաներում սննդամթերքի գների վերականգնմամբ ու վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի շարունակական նվազմամբ։
Այս քայլերը՝ իրականացված Կենտրոնական բանկի կողմից վերջին 1.5 տարվա ընթացքում, միտված են եղել տնտեսության խթանմանը։
Ըստ ԵԱԶԲ-ի կանխատեսումների՝ 2025-ի տարեվերջին գնաճը կլինի 3.1%, 2026-ին՝ 3.0%, իսկ 2027-ին՝ 2.5%։ Այս արժեքները համապատասխանում են ԿԲ-ի սահմանած նպատակային միջակայքին՝ 3% ±1%։
Հայկական դրամի փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ կանխատեսվում է, որ կնվազի չափավոր տեմպով։ 2025-ին կանխատեսվում է 1 դոլարի դիմաց 392 դրամի փոխարժեք, իսկ 2026-2027 թվականներին՝ 402-403 դրամի սահմաններում։
Փոխարժեքի այս տատանումները պայմանավորված կլինեն դրամով ներդրումների գրավչության նվազումով՝ տոկոսադրույքների նվազման հետևանքով, ինչպես նաև ներմուծման աճով՝ ներքին կայուն պահանջարկի պայմաններում։
ԵԱԶԲ վերլուծաբանները նաև նշել են հնարավոր ռիսկեր, որոնց շարքում առանձնացվել են աշխարհաքաղաքական բացասական զարգացումների հավանական սցենարները։ Նման դեպքերում կարող են սրվել գնաճային ճնշումները, նվազել արտաքին պահանջարկը (հատկապես զբոսաշրջային ոլորտում) և բարձրանալ հայկական ակտիվների ռիսկային պարգևավճարները։

Евразийский банк развития (ЕАБР) опубликовал пересмотренные макроэкономические прогнозы по Армении на 2025–2027 годы. По оценкам, в 2025 году валовой внутренний продукт страны вырастет на 5,5 %, в 2026 году – на 5,3 %, а в 2027 году – на 5,0 %.
Текущие данные немного превышают предыдущие прогнозы, чему способствовали ряд факторов, в том числе обновлённые оценки Центрального банка Армении, сообщает «Спутник Армения».
Центробанк теперь считает показателем естественной нормы роста экономики 5 %, ранее он оценивал его в пределах 4–4,5 %.
Повышенная эффективность и приток денежных переводов с 2022 года также оказали влияние. Ожидается, что возвратный поток мигрантов будет постепенным, дающим экономике время на адаптацию.
ЕАБР также обратил внимание на тенденции инфляции. В 2023–2024 годах она была низкой — около 1 % или даже отрицательной. Однако в последние месяцы наблюдают некоторое её ускорение, и прогнозируется, что она стабилизируется рядом с 3 % или немного превысит этот уровень на фоне восстановления мировых цен на продукты питания и продолжающегося снижения рефинансирования.
Меры Центрального банка, принятые в последние 1,5 года, направлены на стимулирование экономики.
По прогнозам ЕАБР, к концу 2025 года инфляция составит 3,1 %, в 2026 году – 3,0 %, а в 2027 году – 2,5 %, что соответствует целевому диапазону Центрального банка (3 % ± 1 %).
Курс армянского драма по отношению к доллару США ожидаемо ослабнет: около 392 драмов за доллар в 2025 году, и порядка 402–403 драмов в 2026–2027 годах.
Такие колебания курса обусловлены снижением привлекательности инвестиций в драмах из‑за снижения процентных ставок, а также ростом импорта на фоне устойчивого внутреннего спроса.
Аналитики ЕАБР также указали на возможные риски, к которым относятся геополитические неблагоприятные сценарии. В таких условиях инфляционное давление может усилиться, внешнекотор на рос спроса (особенно в туризме) может снизиться, а рисковая премия по армянским активам — возрасти.