Վրաստանի Գեզի մաքսային տերմինալից դուրս է եկել հայկական կոնյակով բեռնված 49 բեռնատար, որոնք շարժվել են դեպի Վերին Լարս։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Վրաստանի գործընկերների հետ երեկ տեղի ունեցած արդյունավետ բանակցությունների արդյունքում միայն այսօր վրացական Գեզի մաքսային տերմինալից դուրս է եկել և դեպի Վերին Լարս ճանապարհ է ընկել կոնյակով բեռնված 49 մեքենա։ Այս մեքենաները տևական ժամանակ կանգնած էին Գեզիում»,-նշել է նախարարը։
Հունիսի 23-ին Վրաստան կատարած այցի ընթացքում Պապոյանը տեղեկացրել էր, որ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն Գեզի մաքսային տերմինալից նույն օրը բաց թողնել կոնյակով բեռնված 55 բեռնատար, հաջորդ յոթ օրվա ընթացքում՝ ևս 72, իսկ դրան կհետևի լրացուցիչ 24 բեռնատարի բացթողում։
Պապոյանը հայտնել էր նաև , որ ՀՀ վարչապետի հանձնարարությամբ ինքը և ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը գործուղվել են Թբիլիսի՝ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումների նպատակով։
Հայ կոնյակագործները պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են իրականացրել ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանատան առջև՝ դժգոհելով վրացական կողմի ստուգումներից, իսկ բեռնատարները ստիպված են մի քանի շաբաթ կանգնել Վրաստանի սահմանային անցակետում։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը նշել էր, որ խնդիրը լուծում կստանա հունիսի 6-ին Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Սոնգուլաշվիլիի հետ հանդիպման ժամանակ, սակայն նրա այցը Հայաստան չեղարկվեց։

25 Июнь 2025 - 08:42 AMT
Из грузинского таможенного терминала Гези выехали 49 грузовиков, загруженных армянским коньяком, которые направляются к Верхнему Ларсу. Об этом сообщил министр экономики Армении Геворг Папоян на своей странице в Facebook.
«В результате вчерашних продуктивных переговоров с грузинскими коллегами только сегодня из грузинского терминала Гези выехали и направились к Верхнему Ларсу 49 фур с коньяком. Эти машины долгое время стояли в Гези», — отметил министр.
Во время визита в Грузию 23 июня Папоян сообщил, что достигнута договорённость о выпуске в тот же день 55 фур с коньяком, ещё 72 фуры — в течение семи дней, а затем дополнительно 24.
Он также сообщил, что по поручению премьер-министра Армении вместе с председателем Комитета госдоходов Эдуардом Акопяном был направлен в Тбилиси для встреч с рядом высокопоставленных чиновников.
Производители армянского коньяка неоднократно проводили акции протеста у посольства Грузии в Ереване, выражая недовольство проверками со стороны грузинских властей. Грузовики простаивали на границе неделями. Ранее министр экономики сообщал, что проблема будет решена 6 июня во время встречи с министром сельского хозяйства Грузии Давитом Сонгулашвили, однако визит был отменён.