Վրաստանի Գեզի մաքսային տերմինալից դուրս է եկել հայկական կոնյակով բեռնված 49 բեռնատար, որոնք շարժվել են դեպի Վերին Լարս։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Վրաստանի գործընկերների հետ երեկ տեղի ունեցած արդյունավետ բանակցությունների արդյունքում միայն այսօր վրացական Գեզի մաքսային տերմինալից դուրս է եկել և դեպի Վերին Լարս ճանապարհ է ընկել կոնյակով բեռնված 49 մեքենա։ Այս մեքենաները տևական ժամանակ կանգնած էին Գեզիում»,-նշել է նախարարը։
Հունիսի 23-ին Վրաստան կատարած այցի ընթացքում Պապոյանը տեղեկացրել էր, որ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն Գեզի մաքսային տերմինալից նույն օրը բաց թողնել կոնյակով բեռնված 55 բեռնատար, հաջորդ յոթ օրվա ընթացքում՝ ևս 72, իսկ դրան կհետևի լրացուցիչ 24 բեռնատարի բացթողում։
Պապոյանը հայտնել էր նաև , որ ՀՀ վարչապետի հանձնարարությամբ ինքը և ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը գործուղվել են Թբիլիսի՝ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումների նպատակով։
Հայ կոնյակագործները պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են իրականացրել ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանատան առջև՝ դժգոհելով վրացական կողմի ստուգումներից, իսկ բեռնատարները ստիպված են մի քանի շաբաթ կանգնել Վրաստանի սահմանային անցակետում։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը նշել էր, որ խնդիրը լուծում կստանա հունիսի 6-ին Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Դավիթ Սոնգուլաշվիլիի հետ հանդիպման ժամանակ, սակայն նրա այցը Հայաստան չեղարկվեց։

Forty-nine trucks loaded with Armenian brandy have left Georgia’s Gezi customs terminal and are heading toward Upper Lars, Economy Minister Gevorg Papoyan announced on Facebook.
“Following effective negotiations with our Georgian counterparts yesterday, today 49 trucks loaded with brandy departed from Georgia’s Gezi customs terminal toward Upper Lars. These vehicles had been stuck at Gezi for an extended time,” he wrote.
During his June 23 visit to Georgia, Papoyan had stated that an agreement was reached to release 55 brandy trucks that day, followed by another 72 within a week, and an additional 24 trucks to be cleared later.
He also noted that, on the instruction of Armenia’s Prime Minister, he and State Revenue Committee Chairman Eduard Hakobyan had traveled to Tbilisi for meetings with senior officials.
Armenian brandy producers have repeatedly protested outside Georgia’s embassy in Yerevan, objecting to inspections by Georgian authorities. Trucks had been stuck for weeks at border points. Minister Papoyan earlier stated that the issue would be resolved during a June 6 meeting with Georgia’s Agriculture Minister Davit Songhulashvili, but that visit was later canceled.