Հայկական FlyOne Armenia ավիաընկերության շարժակազմում գրանցվել է առաջին Airbus A321 տիպի ինքնաթիռը (ՀՀ գրանցումը՝ EK-FOD):
Օդանավը Երևան է ժամանել հունիսի 24-ին կիպրական Լառնակայից, որտեղ գտնվում էր տեխսպասարկման նպատակով, հայտնում է «Հետքը»։
EK-FOD-ն արդեն հասցրել է կատարել իր առաջին չվերթը Երեւան-Մոսկվա ուղղությամբ։
2006 թվականին արտադրված այս ինքնաթիռը մինչ այժմ գործածվել է մի շարք երկրներում՝ Սալվադորում, Պերուում, Լատվիայում ու Թուրքիայում:
Հայաստանի օդանավերի ռեեստրում գրանցվելուց առաջ A321-ը կրել է լատվիական գրանցում՝ YL-LDQ, և ընդգրկված է եղել տեղական SmartLynx ավիաընկերության պարկում։ Վերջինս վարձակալությամբ օդանավեր տրամադրող ընկերություն է։ Հատուկ այս ինքնաթիռը՝ YL-LDQ-ն, 2023-2025 թվականներին սպասարկել է թուրքական AJet (նախկինում՝ AnadoluJet) ավիաընկերության չվերթները։ Սակայն 2024-ի հունվարից այն այլևս չի շահագործվել․ այդ ամիս Թուրքիայից իրականացվել է տեխնիկական թռիչք դեպի Չեխիա, որտեղից էլ փետրվարին տեղափոխվել է Մեծ Բրիտանիա։ Մայիսի 28-ին, կրկին տեխնիկական չվերթով, ինքնաթիռը հասել է Կիպրոսի Լառնակա քաղաք, որտեղ կայանված է եղել մինչև հունիսի 24-ը՝ Հայաստանի ուղղությամբ մեկնարկից առաջ։
Սա FlyOne Armenia-ի առաջին Airbus A321 մոդելն է։ Մինչ այժմ ընկերությունն օգտագործել է միայն Airbus A319 և A320 տիպի ինքնաթիռներ:
Ներկայում ավիաընկերության շարժակազմում, բացի EK-FOD-ից, ներառված է նաև երկու Airbus A320 օդանավ՝ գրանցված որպես EK-FOB և EK-FOC։ EK-FOB-ը ընկերության պարկում ընդգրկվել է 2023-ի մայիսին, իսկ EK-FOC-ը՝ 2025-ի մարտին:
FlyOne Armenia-ն շահագործում է նաև վարձակալված օդանավեր՝ մոլդովական Fly One ընկերությունից վերցված A320 (գրանցում՝ ER-00007), ինչպես նաև կամբոջական Sky Angkor Airlines-ից վարձակալված երկու A320 (գրանցումներ՝ XU-727 և XU-730):
Ըստ ավիաընկերության հայտարարության՝ Airbus A321-ը ձեռք է բերվել ոչ թե վարձակալությամբ, այլ սեփականության իրավունքով։ Ընկերության տվյալներով՝ այս պահին ունի 9 ինքնաթիռ, որոնցից 5-ն իրեն են պատկանում:
Այնուամենայնիվ, իրականում գործող պարկում շահագործվում է 6 ինքնաթիռ, որոնցից երեքն են գրանցված Հայաստանում։ Քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում տարածված է երկարաժամկետ վարձակալության պրակտիկան՝ երբ օդանավերը վերցվում են խոշոր լիզինգատու կազմակերպություններից, սակայն կայացած ավիաընկերությունները հաճախ ձեռք են բերում ինքնաթիռներ սեփականության հիմքով:
«Ֆլայուան Արմենիա» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2021 թվականի մարտին, իսկ իր առաջին թռիչքը իրականացրել է նույն տարվա դեկտեմբերին։ Նախկին հրապարակումների համաձայն՝ սա հայ-մոլդովական համատեղ ձեռնարկություն է, որում ներգրավված են Սուքիասյան եղբայրները:
FlyOne Armenia-ի բաժնետերերից 41 տոկոսը պատկանում է ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի եղբորը՝ գործարար Էդուարդ Սուքիասյանին։ Եվս 4 տոկոս բաժնեմաս ունի ՀՀ քաղաքացի, երևանցի Լարիսա Սահակովան՝ ընկերության նախկին տնօրեն Արթուր Պողոսբեկյանի մայրը։ Քանի որ Պողոսբեկյանը ՌԴ քաղաքացի է, Սահակովայի անունով գրանցումն արվել է՝ պահպանելու համար օրենքով սահմանված՝ հայկական կողմի բաժնեմասի նվազագույն շեմը։ Մնացած 9 տոկոսը պատկանում է «ՍԻԼ Կապիտալ» ՍՊԸ-ին, որի խորհրդի նախագահն Էդուարդ Սուքիասյանն է։ Ընկերության միանձնյա սեփականատերը՝ Սասուն Գասպարյանը Ուջան գյուղից, համարվում է Սուքիասյանների բիզնեսին փոխկապակցված անձ։

FlyOne Armenia has officially registered its first Airbus A321 aircraft, designated EK-FOD. The plane arrived in Yerevan from Larnaca, Cyprus, on June 24, following maintenance, according to Hetq.
EK-FOD has already completed its first flight on the Yerevan–Moscow route.
Manufactured in 2006, this aircraft has been operated in several countries, including El Salvador, Peru, Latvia, and Turkey. Before joining the Armenian registry, it was registered in Latvia as YL-LDQ and was part of the fleet of SmartLynx, a leasing company. Between 2023 and 2025, it served Turkish airline AJet (formerly AnadoluJet). In January 2024, the plane was withdrawn from service and underwent a series of technical transfers—from Turkey to the Czech Republic, then to the UK in February, and finally to Cyprus on May 28.
This is the first Airbus A321 in FlyOne Armenia’s fleet, which until now consisted of Airbus A319 and A320 models. Alongside EK-FOD, the airline currently operates two Airbus A320 aircraft registered in Armenia: EK-FOB (since May 2023) and EK-FOC (since March 2025).
The airline also leases additional aircraft: one A320 from Moldova’s Fly One (ER-00007) and two A320s from Cambodia’s Sky Angkor Airlines (XU-727 and XU-730).
According to FlyOne Armenia, the A321 was acquired through ownership rather than leasing. The airline reports having nine aircraft, five of which it owns. However, only six are currently operational, with three registered in Armenia.
FlyOne Armenia LLC was established in March 2021 and operated its first flight in December of the same year. It is a joint Armenian-Moldovan venture involving the Sukiasyan brothers.
Forty-one percent of FlyOne Armenia is owned by businessman Eduard Sukiasyan, brother of MP Khachatur Sukiasyan. Another 4% is held by Larisa Sahakova, mother of former director Artur Poghosbekyan, a Russian citizen; the share is registered in her name to meet Armenian ownership requirements. An additional 9% is owned by SIL Capital LLC, chaired by Eduard Sukiasyan. The remaining shares belong to Sasun Gasparyan from Ujan village, a figure linked to the Sukiasyan business group.