Սկանդինավիայի հայերի միությունը դատապարտել է «քաղաքական հետապնդումները Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ»՝ նշելով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կազմակերպված հետապնդումների «նպատակներն ակնհայտ են՝ զավթել եկեղեցին ու ծաղր ու ծանակի ենթարկել հայ ազգային ինքնությունն ու արժեքները», հայտնում է Aysor.am-ը։
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ոտնահարելով օրենքն ու բարոյական բոլոր չափանիշները, շարունակում է իր քաղաքական հետապնդումները Հայ Առաքելական Եկեղեցու եւ իր ընդդիմադիրների դեմ։ Այս ամենը վերջին օրերին սպառնալիքներով, շանտաժով ու կեղտոտ բառապաշարով մեդիաարշավից վերափոխվել է շինծու ու կեղծ մեղադրանքներով ապօրինի կալանավորումների։ ՀՀ ուժային մարմիններն արդարադատական համակարգի հետ միասին վարչապետի ձեռքում դարձել են քաղաքական հալածանքներ իրականացնող գործիք՝ Հայաստանը դարձնելով բռնապետություն։
Այն բանից հետո, երբ գործարար Սամվել Կարապետյանը հանրային կերպով սատարեց եկեղեցուն, նրան կալանավորեցին։ Ապա բանտարկվեցին «Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Տեր Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը և իր տասներկու աջակիցները՝ մեղադրվելով հեղաշրջման մեջ։ Այս ամենին նախորդել էին անհիմն խուզարկությունները, ակնհայտ բեմադրված գործողություններն ու շինծու մեղադրանքները։ Իր խոսքի համար հունիսի 28-ին կալանավորվեց նաեւ Գերաշնորհ Տ. Միքայել Արքեպիսկոպոս Աջապահյանը։ Նրա ձերբակալությունն ուղեկցվեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Վեհարանի նկատմամբ ամոթալի ոտնձգությամբ։
Նիկոլ Փաշինյանի կողմից կազմակերպված այս հետապնդումների նպատակներն ակնհայտ են.
ա․ լռեցնել ընդդիմախոսներին
բ․ համատարած վախի մթնոլորտ ստեղծել հասարակ ժողովրդի շրջանում
գ․ զավթել Հայ Առաքելական Եկեղեցին
դ․ վերջնականապես պառակտել հայ ժողովրդին
ե․ ծաղր ու ծանակի ենթարկել հայ ազգային ինքնությունն ու արժեքները։
Սկանդինավիայի հայերի միությունը խստորեն դատապարտում է ՀՀ վարչապետի, ՀՀ ոստիկանության, ԱԱԾ, դատական համակարգի գործողությունները եւ եւս մեկ անգամ դիմում բոլոր ազգային ուժերին եւ հայ ժողովրդի արտերկրյա բարեկամներին համախմբվել Հայ Առաքելական Եկեղեցու շուրջ եւ թույլ չտալ Նիկոլ Փաշինյանին եւ իր ռեժիմին հաղթել ՀԱԵ-ի եւ հայ ժողովրդի նկատմամբ սանձազերծված այս սառը պատերազմում»,- ասվում է հայտարարությունում։

30 Июнь 2025 - 08:35 AMT
Союз армян Скандинавии резко осудил политическое преследование Армянской Апостольской Церкви, обвинив премьер-министра Никола Пашиняна в целенаправленных действиях по уничтожению армянской национальной идентичности и ценностей. Об этом сообщает Aysor.am .
В заявлении подчеркивается, что преследования, организованные Пашиняном, «преследуют очевидные цели — захватить Церковь и выставить армянскую национальную идентичность на посмешище».
«Премьер-министр Никол Пашинян, попирая закон и все нравственные нормы, продолжает политические репрессии против Армянской Апостольской Церкви и своих оппонентов. То, что началось с угроз, шантажа и грязной лексики, перешло в этап незаконных арестов по сфабрикованным обвинениям. Правоохранительные органы и судебная система стали в его руках инструментами политического преследования, превращая Армению в диктатуру», — говорится в заявлении.
Организация приводит в пример арест бизнесмена Самвела Карапетяна после его публичной поддержки Церкви, а также заключение под стражу архиепископа Баграта Галстаняна и 12 его сторонников по обвинению в попытке переворота. 28 июня был арестован и архиепископ Микаел Аджапахян, обвинённый в призывах к захвату власти, что сопровождалось, по заявлению Союза, «позорным посягательством на Святой Престол».
В заявлении перечислены цели происходящих репрессий:
а. Заглушить голоса оппозиции
б. Посеять страх среди населения
в. Захватить Армянскую Апостольскую Церковь
г. Разделить армянский народ
д. Унизить армянскую национальную идентичность и ценности
Союз армян Скандинавии категорически осудил действия премьер-министра, полиции, Службы нацбезопасности и судебной системы. Он призвал все национальные силы и зарубежных друзей армянского народа сплотиться вокруг Армянской Апостольской Церкви и не позволить режиму Пашиняна победить в этой развязанной им холодной войне против Церкви и армянства.