Հունիսի 27-ին Երևանում կայացել է «Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույց Հայաստան 2024/2025» հրապարակման շնորհանդեսը: Այն ձեռնարկատիրության ոլորտի ամենահեղինակավոր և ընդգրկուն հետազոտական հարթակներից է, որը 1999 թվականից ի վեր յուրաքանչյուր տարի հավաքագրում և ներկայացնում է ավելի քան 500 ցուցանիշ՝ ամփոփելով համապարփակ տվյալներ և վերլուծություններ աշխարհի ավելի քան 100 երկրից։ Այսպիսով, զեկույցը բացահայտում է ձեռնարկատիրության զարգացման միտումները, առկա մարտահրավերները, ինչպես նաև ձեռնարկատիրական էկոհամակարգերի ներուժը՝ տեղական և գլոբալ մակարդակներում։
Հայաստանը 2-րդ անգամ է միանում այս հեղինակավոր նախաձեռնությանը: Առաջին մասնակցությունը եղել է 2019 թվականին, երբ զեկույցին միացել էր 49 երկիր:2024 թվականին Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույցի կազմմանը մասնակցել է 51 երկիր։ Այդ երկրների թվում են ինչպես մի շարք զարգացող երկրներ՝ Ղազախստան, Ուկրաինա, Բելառուս, Եգիպտոս, Հորդանան, այնպես էլ՝ զարգացած տնտեսություններ ունեցող երկրներ` ԱՄՆ, Կանադա, Գերմանիա, Միացյալ Թագավորություն, Ավստրիա, Նորվեգիա և այլն:
Այս տարի ևս, ինչպես և 2019 թվականին, «Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույց Հայաստան 2024/2025» հրապարակումը պատրաստել է «Ամերիա» կառավարման խորհրդատվական ծառայությունը, որը «Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույցի» հայաստանյան գործընկերն է:
«Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույց 2024/2025» հետազոտությանը Հայաստանի մասնակցությունը հնարավորություն է տալիս իրականացնել նշանակալի համեմատություններ ինչպես Հայաստանի ազգային զեկույցի 2019թ․ արդյունքների, այնպես էլ տարբեր երկրների միջև, այդ թվում՝ «Արևելյան Եվրոպա+» խմբի երկրների, որտեղ Հայաստանն ընդգրկված է տարածաշրջանային պատկանելիության սկզբունքով։
«Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույցի 2024/2025» հետազոտությունն ընդգրկել է ավելի քան 161,000 չափահաս ռեսպոնդենտ մասնակից 51 երկրից և ավելի քան 2400 ոլորտային փորձագետի գնահատական 56 երկրից։
Հայաստանում տվյալների հավաքագրումը ներառել է անհատական հարցազրույցներ 2000 չափահաս (18-64 տարեկան) բնակչության շրջանում և 37 ոլորտային փորձագետի հետ: Անհատական հարցազրույցներն իրականացվել են 2024թ․ ապրիլ-հունիս ժամանակահատվածում։
Հայաստանի ազգային զեկույցը կազմված է 8 գլխից, որոնք ներկայացնում են երկրում ձեռնարկատիրության ընդհանուր մակարդակն ու բաշխվածությունն ըստ բնակչության տարբեր խմբերի և տնտեսության ոլորտների: Զեկույցն անդրադառնում է ձեռնարկատիրությանը ու ձեռնարկատերերի հանդեպ վերաբերմունքին, բիզնես սկսելու մարդկանց մոտիվացիային, բիզնեսի ազդեցությանը տնտեսության վրա, ոչ ֆորմալ ներդրումներին, բիզնեսից դուրս գալու գործընթացներին, արհեստական բանականության ու թվային գործիքների կիրառությանը բիզնեսում, ինչպես նաև ընդհանուր ձեռնարկատիրական միջավայրին Հայաստանում։
Ազգային զեկույցի շրջանակում դուրս բերված մի շարք հետաքրքիր արդյունքները հատկապես կարևոր է հաշվի առնել հետագայում ռազմավարությունների և քաղաքականությունների մշակման ժամանակ: Այսպես, օրինակ.
· 2024 թվականին Հայաստանը շարունակում է ցուցաբերել ձեռնարկատիրության բարձր աստիճան («Արևելյան Եվրոպա+» խմբում զբաղեցնում է 1-ին, իսկ Ձեռնարկատիրության համաշխարհային զեկույցի 51 երկրների շրջանում` 5-րդ տեղը)՝ ձեռնարկատիրությունը դիտարկելով որպես ցանկալի կարիերա։
· Ձեռնարկատերերի հանդեպ հասարակության շրջանում առկա հարգանքն ու մեդիա շրջանակներում դրական արձագանքը շարունակում են մնալ բարձր մակարդակում:
· Ձեռնարկատիրության հիմնական շարժառիթը շարունակում է մնալ կարիքը, սակայն հարստություն կուտակելու ձգտումը` որպես ձեռնարկատիրության հիմնական շարժառիթ, էապես աճել է՝ հատկապես երիտասարդների և քաղաքաբնակների շրջանում:
· Հայաստանում ընդհանուր սկսնակ ձեռնարկատիրությունների 44%-ը և կայացած բիզնեսների 53%-ը միանձնյա են։
· Կանանց ձեռնարկատիրությունը, ի տարբերություն տղամարդկանց, համեմատաբար թույլ է զարգացած։
· Ձեռնարկատիրական միջավայրին բնորոշող ցուցանիշներից ձեռնարկատիրական կրթությունն ամենացածր գնահատականին է արժանացել փորձագետների կողմից։
· Թվային տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության կիրառումն առայժմ ցածր մակարդակի վրա է՝ հատկապես կայացած բիզնեսների շրջանում:
Զեկույցի մասին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ուղերձում ասվում է. «Այս զեկույցի թողարկումը հատկապես ժամանակին է․ այն ներկայացնում է ձեռնարկատիրության վիճակի օբյեկտիվ և համապարփակ գնահատական Հայաստանում և համեմատում է մեր առաջընթացը գլոբալ համատեքստում»։
«Ամերիա» ՓԲԸ գործընկեր, «Ամերիա» կառավարման խորհրդատվական ծառայության տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանն իր ելույթում նշեԼ է. «Զեկույցի արդյունքներն ակնհայտորեն ցույց են տալիս, որ ձեռնարկատիրությունը Հայաստանում պահանջում է ավելի լայն քաղաքական տեսլական՝ այնպիսին, որը դուրս է գալիս միայն ֆինանսական աջակցության շրջանակներից և կենտրոնանում է կրթության, թվային ներառականության և կառուցվածքային խթանների վրա, որոնք նպաստում են բիզնեսի մասշտաբավորմանը, նորարարությանը և երկարաժամկետ գոյատևմանը»։

27 июня в Ереване состоялась презентация отчета «Глобальный мониторинг предпринимательства. Армения 2024/2025». Это одна из самых престижных и всесторонних исследовательских платформ в сфере предпринимательства, которая собирает и представляет более 500 показателей ежегодно, начиная с 1999 года, обобщая комплексные данные и результаты анализа из более чем 100 стран мира. Таким образом, отчет раскрывает тенденции развития предпринимательства, насущные проблемы, а также потенциал предпринимательских экосистем на локальном и глобальном уровнях.
Армения присоединяется к этой инициативе во второй раз. Первое участие Армении состоялось в 2019 году, когда к отчету присоединились ещё 49 стран. В 2024 году в составлении отчета «Глобальный мониторинг предпринимательства» приняла участие 51 страна, включая как ряд развивающихся стран, таких, как Казахстан, Украина, Беларусь, Египет, Иордания, так и страны с развитой экономикой — США, Канада, Германия, Великобритания, Австрия, Норвегия и др.
В этом году, как и в 2019 г., публикация отчета «Глобальный мониторинг предпринимательства. Армения 2024/2025» была подготовлена Службой управленческого косалтинга «Америя», национальным партнером «Глобального мониторинга предпринимательства» в Армении.
Участие Армении в исследовании «Глобальный мониторинг предпринимательства 2024/2025» позволяет произвести существенные сравнения как с результатами национального отчета Армении за 2019 г., так и с результатами других стран участниц, включая страны группы «Восточная Европа+», в которую Армения включена в силу региональной принадлежности.
В исследовании «Глобальный мониторинг предпринимательства 2024/2025» приняли участие более 161,000 совершеннолетних респондентов из 51 страны, а также была представлена оценка более 2,400 отраслевых экспертов из 56 стран.
Сбор данных в Армении включал проведение индивидуальных интервью с 2,000 совершеннолетних (18–64 лет) лиц из числа населения страны и 37 отраслевыми экспертами. Индивидуальные интервью проводились с апреля по июнь 2024 г.
Национальный отчет Армении состоит из 8 глав, в которых представлен общий уровень предпринимательства в стране и его распределение по различным группам населения и секторам экономики. В отчете представлены уровень предпринимательской активности и отношение к предпринимателям в Армении, мотивация создания собственного бизнеса, влияние бизнеса на экономику, неформальные инвестиции, процессы выхода из бизнеса, использование искусственного интеллекта и цифровых инструментов в бизнесе, а также общая предпринимательская среда в Армении.
Ряд интересных выводов, представленных в национальном отчете, особенно важно учитывать при разработке будущих государственных стратегий и политик. Так, например:
· В 2024 г. Армения продолжает демонстрировать высокий уровень предпринимательской культуры (занимая 1-е место в группе «Восточная Европа+» и 5-е место среди 51 страны, представленной в отчете «Глобальный мониторинг предпринимательства»), рассматривая предпринимательство как желанную карьеру.
· Общественное уважение к предпринимателям и позитивный отклик в СМИ остаются на высоком уровне.
· Основным мотивом предпринимательской деятельности по-прежнему остается нужда, однако стремление к накоплению богатства как основной мотив предпринимательства значительно возросло, особенно среди молодого населения и городских жителей.
· 44% всех начинающих бизнесов и 53% состоявшихся предприятий Армении – бизнесы “одиночки”, то есть состоят из одного человека.
· Женское предпринимательство, в отличие от мужского, развито относительно слабо.
· Среди показателей, характеризующих предпринимательскую среду, самую низкую оценку от экспертов получило предпринимательское образование.
· Использование цифровых технологий и искусственного интеллекта пока находится на низком уровне, особенно среди состоявшихся предприятий.
В обращении вице-премьер-министра РА Мгера Григоряна относительно отчета говорится: «Публикация этого отчета особенно своевременна: он представляет объективную и всестороннюю оценку состояния предпринимательства в Армении и анализирует наш прогресс в глобальном контексте».
Тигран Джрбашян, партнер ЗАО «Америя», директор Службы управленческого консалтинга «Америя», в своей речи отметил: «Из результатов, представленных в отчете, очевидно, что предпринимательство в Армении требует более широкого политического видения, выходящего за рамки финансовой поддержки, фокусирующегося на образовании, цифровой интеграции и структурированных стимулах, способствующих масштабированию бизнеса, инновациям и долгосрочному выживанию».