«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը հրավիրված ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է, որ ՀԷՑ-ը «պետականացնելու» նախագիծն անգրագետ օրենքի նախագիծ է, որը պատրաստ եմ հիմնավորել ցանկացած ձևաչափով>:
Նա պնդել է, որ բացարձակ նորմալ չէ այսպիսի մեծ ներդրումը «խլելը» բոլոր տեսակի հնարավոր միջոցներով՝ հաշվի առնելով սեփականատիրոջ անձը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Մեր դեմ պայքար է տարվում ոչ օրինաչափ, մարտ առանց կանոնների ձևաչափով։ Հաշվի առնելով, որ սեփականատերը պետականամետ մարդ է, մենք պատրաստվում ենք իրավական ճանապարհով պայքարել այս գործընթացի դեմ, եթե անգամ պետական հնարավորությունները սահմանափակ են, որը մենք հասկանում ենք, բայց դա կանենք միջազգային կազմակերպությունների, մեր գործընկերների հետ»,-ասել է Ղազինյանը։
Ղազինյանը նաև հայտնել է, որ որևէ կերպ իշխանությունների կողմից իրենց հետ կապ չի հաստատվել։
«Որևիցե ձևով՝ թեկուզ առանց փաստաթղթի, ինչ-որ զանգով ․․․ եկեք քննարկենք, հասկանանք։ Մենք էլ ունենք խնդիրներ, թերություններ, անսխալական մարդ չկա, բայց չի եղել այդպիսի բան։ Խնդիրն այն է, թե ինչո՞ւ մեր իշխանությունները չեն ցանկանում դա քննարկել։ Իմ անձնական կարծիքով՝ վախենում են, որ քննարկումների արդյունքում սխալ դուրս կգան։ Այստեղ խելագարության կանխավարկածի հնարավորություն կա»,-ասել է նա՝ արձագանքելով այն հարցին, թե արդյոք փորձ է արվել հանդիպում ունենալ իշխանության ներկայացուցիչների հետ։
Նա ընդգծեց՝ նորմալ չի, որ նման գործընթաց է նախաձեռնվում, և ընկերությունը փորձում են պետականացնել, խլել։
Դավիթ Ղազինյանը խոստացավ, որ օրինական ճանապարհով հակադարձումը շատ ուժեղ է լինելու։
Հարցին՝ հնարավո՞ր տարբերակ է, որ Սամվել Կարապետյանի ազատության գինը լինի ՀԷՑ-ի ճակատագիրը՝ Ղազինյանը պատասխանել է, որ իր անձնական կարծիքով՝ լավ իմանալով Սամվել Կարապետյանին, հնարավոր չի նման պայմանավորվածությունների գնալը։
«Իրենց ցանկությունը կարող է լինել, որ պայմանավորվեն, բայց այսպիս պայմանավորվածություններ հնարավոր չեն՝ հաստատապես ճանաչելով Կարապետյանին։ Ո՛չ, ինչո՞ւ պետք է հայտնվեր այս վիճակում, որ գնար գործարքի»,–ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է ՀԷՑ աշխատակիցներին հավաքագրելու և խոստումներ տալու իշխանության քայլերին՝ տնօրենն ասաց՝ կոնկրետ փաստեր չունեն, որ աշխատակիցների վրա ազդեցություն ունեն, բայց վստահաբար նշեց, որ աշխատավարձ բարձրացնելուխոստումը միֆ է:
«6800 աշխատող ունենք, չեմ կարծում, որ լուրջ քանակ իրենց խոստումներին կհավատա, աշխատավարձը 30 տոկոս բարձրացնելը միֆ է, կամ էլ 3 մլն մարդ կսկսի ավելի վճարել, որ 6800 մարդ ավելի փող ստանա, այսինքն՝ սակագնի վրա կազդի»,-նշել է նա։
ՀԷՑ տնօրենի ժ/պ-ն ասել է նաև, որ մինչև սեփականատիրոջ հետ կապված գործողությունները՝ իշխանությունները գոհ են եղել ՀԷՑ-ի բարեփոխումների դինամիկայից։

Временно исполняющий обязанности генерального директора компании «Электрические сети Армении» Давид Казинян заявил на пресс-конференции, что проект национализации компании является юридически неграмотным и он готов это доказать в любом формате. По его словам, абсолютно ненормально «отнимать» такую крупную инвестицию любыми возможными средствами, особенно учитывая, что владелец — человек, лояльный государству, передает Aysor.am .
«Против нас ведется борьба в формате “боя без правил”. Учитывая, что владелец — государственно ориентированный человек, мы готовимся бороться против этого процесса в правовом поле, даже если ресурсы государства ограничены. Мы сделаем это совместно с международными организациями и партнерами», — отметил Газинян.
Он добавил, что власти никак не связывались с компанией, даже неофициально. «Никаких звонков, документов, попыток обсудить. Мы тоже не безупречны, но с нами не было ни одной попытки диалога. По моему мнению, власти боятся, что в результате обсуждений окажутся неправы. Это уже похоже на предпосылки безумия», — заявил он.
Казинян подчеркнул, что это ненормально, когда инициируется процесс национализации и компанию фактически пытаются «отнять».
Он пообещал, что ответ в правовом поле будет сильным. На вопрос, может ли судьба ЭСА стать «ценой» за освобождение Самвела Карапетяна, Казинян категорически исключил такую возможность: «Их желание может быть в том, чтобы договориться, но зная Карапетяна, такие сделки невозможны. Нет, и не должно было дойти до такой ситуации».
Относительно слухов о попытках властей вербовать сотрудников ЭСА и обещаниях повышения зарплаты, Газинян отметил, что прямых доказательств давления нет, но уверенно назвал обещания мифом. «У нас 6800 сотрудников. Повысить зарплату на 30% возможно только за счёт повышения тарифов, то есть три миллиона человек должны платить больше», — отметил он.
Он также подчеркнул, что до начала давления на владельца власти были довольны темпами реформ в ЭСА.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее заявил, что план национализации ЭСА уже готов. До этого он сообщил, что в парламенте находится законопроект о национализации компании. Он также заявил, что церковь — это лишь “дымовая завеса” для нынешних владельцев, а действия ЭСА почти привели к энергетическому кризису.
18 июня Комиссия по регулированию общественных услуг приняла решение оштрафовать компанию на 10 миллионов драмов.