«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը հրավիրված ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է, որ ՀԷՑ-ը «պետականացնելու» նախագիծն անգրագետ օրենքի նախագիծ է, որը պատրաստ եմ հիմնավորել ցանկացած ձևաչափով>:
Նա պնդել է, որ բացարձակ նորմալ չէ այսպիսի մեծ ներդրումը «խլելը» բոլոր տեսակի հնարավոր միջոցներով՝ հաշվի առնելով սեփականատիրոջ անձը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Մեր դեմ պայքար է տարվում ոչ օրինաչափ, մարտ առանց կանոնների ձևաչափով։ Հաշվի առնելով, որ սեփականատերը պետականամետ մարդ է, մենք պատրաստվում ենք իրավական ճանապարհով պայքարել այս գործընթացի դեմ, եթե անգամ պետական հնարավորությունները սահմանափակ են, որը մենք հասկանում ենք, բայց դա կանենք միջազգային կազմակերպությունների, մեր գործընկերների հետ»,-ասել է Ղազինյանը։
Ղազինյանը նաև հայտնել է, որ որևէ կերպ իշխանությունների կողմից իրենց հետ կապ չի հաստատվել։
«Որևիցե ձևով՝ թեկուզ առանց փաստաթղթի, ինչ-որ զանգով ․․․ եկեք քննարկենք, հասկանանք։ Մենք էլ ունենք խնդիրներ, թերություններ, անսխալական մարդ չկա, բայց չի եղել այդպիսի բան։ Խնդիրն այն է, թե ինչո՞ւ մեր իշխանությունները չեն ցանկանում դա քննարկել։ Իմ անձնական կարծիքով՝ վախենում են, որ քննարկումների արդյունքում սխալ դուրս կգան։ Այստեղ խելագարության կանխավարկածի հնարավորություն կա»,-ասել է նա՝ արձագանքելով այն հարցին, թե արդյոք փորձ է արվել հանդիպում ունենալ իշխանության ներկայացուցիչների հետ։
Նա ընդգծեց՝ նորմալ չի, որ նման գործընթաց է նախաձեռնվում, և ընկերությունը փորձում են պետականացնել, խլել։
Դավիթ Ղազինյանը խոստացավ, որ օրինական ճանապարհով հակադարձումը շատ ուժեղ է լինելու։
Հարցին՝ հնարավո՞ր տարբերակ է, որ Սամվել Կարապետյանի ազատության գինը լինի ՀԷՑ-ի ճակատագիրը՝ Ղազինյանը պատասխանել է, որ իր անձնական կարծիքով՝ լավ իմանալով Սամվել Կարապետյանին, հնարավոր չի նման պայմանավորվածությունների գնալը։
«Իրենց ցանկությունը կարող է լինել, որ պայմանավորվեն, բայց այսպիս պայմանավորվածություններ հնարավոր չեն՝ հաստատապես ճանաչելով Կարապետյանին։ Ո՛չ, ինչո՞ւ պետք է հայտնվեր այս վիճակում, որ գնար գործարքի»,–ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է ՀԷՑ աշխատակիցներին հավաքագրելու և խոստումներ տալու իշխանության քայլերին՝ տնօրենն ասաց՝ կոնկրետ փաստեր չունեն, որ աշխատակիցների վրա ազդեցություն ունեն, բայց վստահաբար նշեց, որ աշխատավարձ բարձրացնելուխոստումը միֆ է:
«6800 աշխատող ունենք, չեմ կարծում, որ լուրջ քանակ իրենց խոստումներին կհավատա, աշխատավարձը 30 տոկոս բարձրացնելը միֆ է, կամ էլ 3 մլն մարդ կսկսի ավելի վճարել, որ 6800 մարդ ավելի փող ստանա, այսինքն՝ սակագնի վրա կազդի»,-նշել է նա։
ՀԷՑ տնօրենի ժ/պ-ն ասել է նաև, որ մինչև սեփականատիրոջ հետ կապված գործողությունները՝ իշխանությունները գոհ են եղել ՀԷՑ-ի բարեփոխումների դինամիկայից։

David Ghazinyan, acting CEO of the Electric Networks of Armenia (ENA), called the proposed nationalization of the company a legally unsound initiative, stating he is ready to defend this claim in any format. Speaking at a press briefing, he asserted that seizing such a major investment “by any means possible” is unjustified, particularly considering the owner’s pro-state stance, reports Aysor.am .
“There’s a fight against us in a ‘no-rules’ format. Since the owner is a patriotic figure, we are preparing to contest this process legally—even if the state’s resources are limited. We will do so with the help of international organizations and partners,” said Ghazinyan.
He noted that no government official has contacted the company, not even informally. “No calls, no documents, no attempts to discuss anything. We also have shortcomings—no one is perfect—but there’s been no outreach. I believe the authorities are afraid they’ll come off worse in a debate. This borders on institutional madness,” he added.
Ghazinyan argued that it is abnormal for a nationalization process to be initiated this way, insisting that the government is effectively trying to seize the company.
He pledged a strong legal response. Asked whether ENA’s ownership could be bargained for Samvel Karapetyan’s freedom, he firmly denied the possibility. “Knowing Karapetyan, such a deal is impossible. Their wish might be to strike a deal, but knowing him, it’s absolutely out of the question,” he said.
Regarding rumors of government promises to employees, such as salary increases, Ghazinyan said there’s no proof of coercion, but dismissed the salary claims as fiction. “We have 6,800 employees. A 30% raise would affect tariffs—unless three million people start paying more,” he noted.
He also pointed out that prior to recent events, authorities had expressed satisfaction with ENA’s reform progress.
Prime Minister Nikol Pashinyan earlier stated that a nationalization plan for ENA is ready and that a draft law has been submitted to Parliament. He claimed the Church served as a ‘smokescreen’ for the company’s owners and accused ENA of nearly causing an energy crisis.