Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Իսպանիայում կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է Անգոլայի նախագահ Ժոաո Լորենսոյի հետ՝ երկկողմ ոլորտային կապերի ընդլայնման շուրջ քննարկում ունենալու նպատակով։
Հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են այն ուղղությունները, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում երկու երկրների համար և կարող են հիմք դառնալ համագործակցության խորացման համար։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հանքարդյունաբերության, ադամանդագործության ու հարակից ոլորտների ներուժին, ինչպես նաև այդ հնարավորությունների իրագործման ուղիներին։
Անգոլայի նախագահն իր խոսքում հայտնել է, մասնավորապես, ադամանդագործության ոլորտում փոխգործակցությա խթանման պատրաստակամություն՝ նկատի ունենալով նաև այն, որ Հայաստանն այս բնագավառում ունի ձևավորված ավանդույթներ, որոնք զարգացման մեծ ներուժ ունեն։
Կողմերը կարևորել են Անգոլայում «Թումո» կենտրոնի հիմնադրման նախաձեռնությունը՝ դիտարկելով այն որպես արդյունավետ ներդրում ոլորտային համագործակցության խորացման տեսանկյունից։
Բացի այդ, երկու երկրների ղեկավարները համակարծիք են եղել միջգերատեսչական խորհրդակցությունների խթանման հարցում՝ դա դիտելով որպես երկկողմ հարաբերությունները ամրապնդելու և համատեղ ծրագրերը համակարգելու արդյունավետ միջոց։

В рамках рабочего визита в Испанию президент Армении Ваагн Хачатурян встретился с президентом Анголы Жоау Лоренсу с целью обсудить расширение двустороннего сотрудничества по ключевым направлениям.
Стороны рассмотрели сферы, представляющие взаимный интерес и обладающие потенциалом для углубления партнёрства. Обсуждение охватило информационные технологии, горнодобывающую промышленность, алмазную отрасль и смежные секторы, а также пути реализации этих возможностей.
Президент Анголы выразил готовность активизировать взаимодействие в сфере огранки алмазов, отметив, что Армения имеет богатые традиции и высокий потенциал в этой области.
Стороны также подчеркнули значимость инициативы по созданию центра «Тумо» в Анголе, рассматривая это как перспективный шаг в развитии отраслевого взаимодействия.
Кроме того, главы государств согласились наращивать межведомственные консультации, расценивая их как эффективный механизм укрепления двусторонних отношений и координации совместных проектов.