Հունաստանի հայերի միությունն իր հայտարարությամբ աջակցությունն է հայտնել ՀՀ ժողովրդավարական հիմունքներով ընտրված իշխանություններին և «դատապարտել արտաքին ուժերի հովանավորությունը վայելող շրջանակների գործունեությունը և նրանց՝ օրինական իշխանության դեմ զինված հեղաշրջում իրականացնելու ծրագրերը», գրում է Արմենպրեսը։
«Տեղին է հիշել, որ հեղաշրջում ծրագրող ուժերը այն նույն շրջանակներն են, որ այս կամ այն կերպ փոխկապակցված են 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ Ազգային Ժողովում ահաբեկչություն իրականացնողների հետ, որտեղ սպանվեցին երկրի ութ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ՝ այդ թվում վարչապետը, ԱԺ-ի նախագահը, ԱԺ փոխնախագահները, նախարարներ և պատգամավորներ: Ավելին՝ 2008 թվականին, Երևանի փողոցներում ցուցարարների վրա կրակելու հրաման տված և 10 քաղաքացիների սպանության համար դեռևս չպատժված նախկին պաշտոնյաներ, այժմ էլ՝ կամ ուղիղ կամ քողարկված իրենց մասնակցությամբ, նախապատրաստվում էին նույն մեթոդներով հեղաշրջում իրականացնել։
Հայաստանի իշխանությունները 2018 թվականի դեկտեմբերին և 2021 թվականի հունիսի արտահերթ ընտրություններում ընտրողների ավելի քան 70 և 50 տոկոսի քվեն ստացած, ժողովրդավարական հիմունքներով ընտրված իշխանություն են։ Ըստ այդմ՝ մենք դատապարտում ենք այն բոլոր ապօրինի գործողությունները, ինչպես նաև Հայաստանից ներս կամ դուրս տարածվող աղմկահարույց տեղեկատվական արշավները, որոնք փորձում են հեղաշրջում պատրաստող տարրերի ձերբակալություններն ու հետապնդումները ներկայացնել որպես քաղաքական ընդդիմության հալածանք։
ՀՀ բոլոր քաղաքական ուժերը մեկ տարի անց հնարավորություն ունեն մասնակցելու ազատ խորհրդարանական ընտրությունների՝ իրենց գործունեությունը հանձնելով ժողովրդի դատին:
ՀՀՄ–ն հավատացած է, որ Հայաստանի օրինական իշխանության դեմ հեղաշրջման ծրագրերը` օտար ուժերի կողմից հովանավորվող ոտնձգություններ են՝ Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ, իսկ այդ գծով տեղեկատվական արշավները ոչ այլ ինչ են, քան միջազգային հանրային կարծիքը և ուշադրությունը շեղելու փորձեր»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

1 Июль 2025 - 08:40 AMT
Союз армян Греции в своём заявлении выразил поддержку «легитимным властям Армении» и осудил действия групп, получающих поддержку извне, которые, по утверждению организации, готовили вооружённый переворот против законной власти, сообщает «Арменпресс».
«Следует напомнить, что эти силы связаны с организаторами террористического акта в парламенте Армении 27 октября 1999 года, в результате которого были убиты восемь высокопоставленных должностных лиц, включая премьер-министра и председателя парламента. Более того, бывшие чиновники, отдавшие приказ стрелять по демонстрантам в 2008 году и не понёсшие за это ответственности, сегодня вновь участвуют, прямо или косвенно, в попытках переворота по тем же сценариям», — говорится в заявлении.
Союз подчеркнул, что власти Армении были демократически избраны: в 2018 году они получили более 70% голосов, а в досрочных выборах 2021 года — более 50%.
Организация осудила все незаконные действия, а также громкие информационные кампании, которые, по её мнению, пытаются представить аресты и преследования заговорщиков как политические репрессии против оппозиции.
«Все политические силы Армении смогут участвовать в свободных парламентских выборах через год и представить свою повестку на суд народа», — добавили в Союзе.
В заявлении подчёркивается, что попытки переворота, особенно при внешней поддержке, являются покушением на суверенитет и территориальную целостность Армении, а соответствующие информационные атаки — не что иное, как попытка отвлечь внимание международного сообщества.
25 июня правоохранительные органы начали обыски в домах сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что его участники и лидеры планировали теракты и захват власти. Позже стало известно, что архиепископ Баграт и ещё 14 человек были арестованы.
27 июня около 30 человек в масках ворвались в Ширакскую епархию, однако архиепископ Микаэл Аджапахян находился в Эчмиадзине на собрании духовенства. Позднее сотрудники СНБ задержали его. Он обвиняется в публичных призывах к захвату власти, нарушению территориальной целостности и отказу от суверенитета.