ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի պետականացման օրինագիծը ընդգրկվել է քննարկման օրակարգ 3-ժամյա ընթացակարգով:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն ասել է, որ «ՀԷՑ-ի խլման գործընթացը մեծ բացասական ազդեցություն է ունենալու ներդրումային մթնոլորտի վրա»։
«Թռնեք օդ, իջնեք ներքև, սա ՀԷՑ-ը խլելու մասին նախագիծ է, ինչքան էլ գեղեցիկ ձևակերպումներ փորձեք փաթեթավորել»,– ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ըստ Գրիգորյանի՝ կառավարությունն առաջ է քաշել նախագիծը հրատապ կարգով քննարկելու անհրաժեշտությամբ, սակայն նա առաջարկել է հիմնավորել այդ հրատապությունը՝ ակնարկելով, որ հնարավոր պատճառը գործարար Սամվել Կարապետյանի՝ եկեղեցու պաշտպանության վերաբերյալ արած հայտարարությունն է, ինչը կարող էր ազդել կառավարության արձագանքի վրա։
«Ինչո՞ւ հրատապ։ Իմ պատասխանն, օրինակ, այն է, որ եղել է Սամվել Կարապետյանի հայտնի հայտարարությունը եկեղեցու պաշտպանության մասով և դա հրատապության է առաջացրել կառավարությունում։ Եթե այս մոտեցման հետ համաձայն չեք, հետևաբար, հիմնավորեք, թե ո՞րն է պատճառը, որ մենք այս նախագիծը պետք է հրատապ կերպով քննարկենք»,-ասել է նա։
Ի պատասխան՝ ՏԿԵ փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը նշել է, որ պատգամավորի օգտագործած արտահայտությունները, մասնավորապես՝ «խլել», նախագծում առկա չեն, և նախագիծը նպատակ ունի շարունակել էներգետիկ համակարգի բարեփոխումները ռազմավարական ոլորտում։
«Ձեր կողմից բարձրաձայնված հարցի վերաբերյալ նշեմ, որ այն արտահայտությունը, որը դուք թույլ տվեցիք՝ ՀԵՑ և խլել, նախագծին ծանոթացել եմ, երկու բառն էլ անծանոթ են, նախագծում առկա չեն։ Դա վերաբերում է, ընդհանուր առմամբ, էներգետիկ ոլորտի՝ որպես ռազմավարական նշանանություն ունեցող ոլորտի բարեփոխումների շարունակականությանը։
Վստահ եմ, որ բոլորդ տեղյակ եք, մենք այս ոլորտում ունենք բազմաթիվ խնդիրներ, այդ թվում կապված էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հետ կապված։
Սա է հիմնականը։ Ռազմավարական ոլորտը հաշվի առնելով՝ կարծում ենք, նման հարցերին պետք է հրատապ լուծումներ տրվեն։ Դրա համար էլ այս նախաձեռնությունն այսօր ներկայացվում է և առաջարկվում է քննարկման»,-ասել է նա։
Գրիգորյանը հետաքրքրվել է, թե արդյոք մեկ ամիս, մեկ տարի առաջ չէին տեսնում ռկա խնդիրները։
«Օրենքի նախագծի էությանը և բովանդակությանը քննարկմանը կանդրադառնանք, ձեզնից պահանջվում էր ասել՝ ո՞րն է հրատապությունը։ Եթե հրատապության ձեր հիմնավորումն այն է, որ տեսնում եք խնդիրներ ՀԷՑ-ում, երեկ, այսօր դա տեսա՞ք։ Մեկ ամիս, մեկ տարի առաջ չէի՞ք տեսնում, հենց այսօր որոշեցիք հրատապ կերպով ներկայացնե՞լ»,–ասել է նա։
Սիմոնյանն պատասխանել է, որ խնդիրները վաղուց կան, բայց մի օր և, կարծում է, սա այդ օրերից մեկն է, այն խնդիրներին պետք է արագ լուծում տալ։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն, անդրադառնալով քննարկման ընթացակարգին, խիստ կասկածելի է համարել այն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Նախագծերի փաթեթը 3– ժամյա ռեժիմով բերվել է ԱԺ, սակայն դուք ՏԿԵ նախարարությունը, կառավարության այս նախագծի վերաբերյալ նշել եք, որ այն լրամշակման կարիք ունի, մանավանդ նշել եք նաև ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերի խիստ անորոշության մասին։ Այնպիսի ռազմավարական մի ոլորտ, որը վերաբերում է ՀՀ յուրաքաչյուր քաղաքացու, որը մտնելու է յուրաքանչյուր քաղաքացու գրպան, այդպես ոտքի վրա 3– ժամյա ռեժիմով բերել մի օրենք, դա անընդունելի է։ Մանավանդ, այն նաև վերաբերելու է ՀՀ և՛ ներդրումային մթնոլորտին, և՛ կառավարման համակարգին, և՛ էներգետիկայի ոլորտին»,– հայտարարել է Մանուկյանը։
Ի պատասխան՝ ՏԿԵ փոխնախարար Արմեն Սիմոնյանը ձեռնպահ է մնացել հստակ պարզաբանումներից՝ նշելով, որ ներկայացված բոլոր հարցերը առաջիկայում կդառնան քննարկման առարկա խորհրդարանի համապատասխան հանձնաժողովի նիստում։
«Ինչ վերաբերում է իմ անձնական կարծիքին, ապա ցանկացած ռազմավարական ոլորտ ունի կարևոր նշանակություն, և այդ ոլորտում իրականացվող վերահսկողությունը շատ կարևոր է։ Այն քայլերը, որոնք իրականացվում են, բխում են ՀՀ քաղաքացիների շահերից»,– ասել է Սիմոնյանը։

В Национальном Собрании обсуждается законопроект о национализации «Электрических сетей Армении» в рамках трёхчасовой процедуры.
Депутат фракции «Армения» Анна Григорян предупредила, что «процесс изъятия электросетей окажет серьёзно негативное влияние на инвестиционный климат». Она заявила: « «Парите в воздухе, затем спускайтесь вниз– это законопроект о захвате ЭСА, как бы вы его ни упаковывали» », сообщает Panorama.am.
По словам Григорян, правительство продвигает законопроект в срочном порядке, и она потребовала объяснить срочность, намекая, что это может быть связано с заявлением бизнесмена Самвела Карапетяна о защите церкви, которое могло повлиять на реакцию кабинета.
«Почему срочность? Мой ответ — известное заявление Карапетяна о защите церкви, вызвавшее это в правительстве. Если не согласны — объясните, что требует срочного рассмотрения этого проекта», — заявила она.
Заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армен Симонян ответил, что слова «изъятие» или «захват» не используются в проекте, цель — продолжить реформы в стратегической энергетической отрасли.
Он подчеркнул: «Что касается вашей формулировки — ЭСА и изъятие— в тексте проекта этих слов нет и нет. Речь об обеспечении непрерывности реформ в стратегически важном секторе. Как известно, у нас есть проблемы в электроснабжении. Вот основное. Учитывая стратегическое значение, подобные вопросы требуют срочных решений. Поэтому эта инициатива сегодня представлена на обсуждение».
Григорян спросила, почему проблемы не замечали месяц или год назад: «Если срочность из‑за выявленных проблем в ЭСА, разве вы увидели их только вчера или сегодня? Почему не подняли раньше?»
Симонян ответил, что проблемы имеются давно, но «сегодня — один из тех дней», когда необходима быстрая реакция.
Депутат фракции «Армения» Гегам Манукян охарактеризовал процесс как крайне сомнительный, сообщает Sputnik Армения.
Он заявил: «Этот пакет законопроектов поступил в НС в трёхчасовом режиме, хотя ваше министерство говорило о необходимости доработки, и вы также упоминали серьёзную неопределённость в расходах государственного бюджета. Такой стратегический сектор, затрагивающий каждого гражданина и его кошелёк, нельзя рассматривать за три часа. Кроме того, это влияет на инвестиционный климат, систему управления и энергетический сектор».
Заместитель министра Симонян воздержался от конкретных пояснений, заявив, что все затронутые вопросы будут обсуждены на заседании соответствующего парламентского комитета.
Он отметил: «По моему мнению, любой стратегический сектор имеет важное значение, и контроль над ним крайне важен. Принимаемые меры продиктованы интересами граждан Армении».
Премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что план национализации ЭСА готов. Ранее он указал, что в НС уже циркулирует проект закона о национализации сети. Он добавил, что «церковь может быть лишь фасадом для будущих бывших владельцев сети, которая своей деятельностью практически создала энергетический кризис».
На заседании 18 июня Комиссия по регулированию общественных услуг решила обязать «Электрические сети Армении» выплатить штраф в размере 10 миллионов драм.