ԱԺ Տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը դրական կարծիք է հայտնել օրենսդրական նախաձեռնության վերաբերյալ, որն ուղղված է մեքենաների վարձույթի և լիզինգի ոլորտում հարկային միջավայրը բարելավելուն։
Պատգամավոր Բաբկեն Թունյանի հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական նախագիծը առնչվում է երկու տարի առաջ ընդունված կարգավորումներին, որոնք վերաբերել են մեքենաների վարձույթով տրամադրող և լիզինգային ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների հարկային դժվարություններին։ Նախաձեռնության նպատակն է վերացնել այդ խոչընդոտները, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Ինչպես առաջարկվել է, շահութահարկի մարժան պետք է վերացվի։
Նախագծի վերջնական խմբագրությամբ սահմանված է, որ օրենքն ուժի մեջ է մտնելու հուլիսի 1-ից, սակայն ներկայումս առաջարկվում է այդ ժամկետը մեկ ամսով հետաձգել։

1 Июль 2025 - 12:37 AMT
Комитет по экономическим вопросам Национального собрания дал положительное заключение по законодательной инициативе, направленной на улучшение налоговой среды в сфере аренды и лизинга автомобилей.
Законопроект, автором которого является депутат Бабкен Тунян, вносит поправки в Налоговый кодекс Армении и касается норм, принятых два года назад, которые создали налоговые трудности для компаний, предоставляющих услуги аренды и лизинга транспортных средств. Цель инициативы — устранение этих препятствий, сообщает 1lurer.am .
Согласно проекту, предлагается отменить норму, связанную с налогооблагаемой маржой по прибыли.
Хотя финальная редакция предусматривает вступление закона в силу с 1 июля, в настоящее время предлагается отложить этот срок на один месяц.