ՌԴ Պետդումայի պաշտպանության հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Ալեքսեյ Ժուրավլյովը («Հայրենիք» կուսակցություն) հայտարարել է, որ Հայաստանի գործողությունները՝ ուղղված ռուսական հեռուստաալիքների հնարավոր արգելքին, ինչպես նաև պայքարը եկեղեցու դեմ և ընդդիմության ճնշումները, հիշեցնում են այն ուղին, որով անցել է Ուկրաինան:
Ավելի վաղ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել էր, որ անհրաժեշտ է քննարկել ռուսական հեռուստաալիքների հեռարձակումը դադարեցնելու հարցը։
«Բոլոր քայլերը Հայաստանում հստակ կրկնում են Ուկրաինայի անցած ճանապարհը։ Պայքարը կանոնական եկեղեցու դեմ, ընդդիմության ճնշումը, հիմա՝ ռուսական հեռուստաալիքների արգելքը։ Եվ այս ամենը միայն նրա համար, որ բնակչությունն իրավունք չունենա այլ տեսակետ ունենալու, քան այն, ինչ տարածում է հայկական կառավարությունը։ Տեղեկատվական վակուումի ստեղծում, այնուհետ՝ միակ հայկական հեռուստամարաթոն։ Պարզապես հորինված իրականություն, որտեղ (Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ – խմբ.) Փաշինյանը վաղուց արդեն բոլորին հաղթել է», – ասել է Ժուրավլյովը, գրումն է ՌԻԱ Նովոստին։
Պատգամավորը համոզված է, որ հայ ժողովուրդը դեռ կարող է խուսափել նույն սխալներից, որոնք Ուկրաինային տարան Ռուսաստանի հետ ռազմական հակամարտության։
«Հայ ժողովրդի համար դեռ կա հնարավորություն՝ նույն սխալը չկրկնելու։ Եվ վերջապես մտածելու՝ ուր է տանում Հայաստանը իր ներկա իշխանությունը։ Ակնհայտ է, որ դա բարօրության և ծաղկման ճանապարհ չէ», – հավելել է նա։
2024թ. մարտին հաղորդվեց, որ Հայաստանի հանրային մուլտիպլեքսից հեռացվել է «Վեչեր ս Վլադիմիրոմ Սոլովյովիմ» և «Վոսկրեսնիյ վեչեր ս Վլադիմիրոմ Սոլովյովիմ» հաղորդումների հեռարձակումը։ Ներկայումս Հայաստանի հանրային մուլտիպլեքսով շարունակվում է ռուսական Առաջին ալիքի, ՌՏՌ-Պլանետայի, «Կուլտուրա»-ի և «Միր» միջպետական ալիքի հեռարձակումը։
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հայտնել է, որ հայկական կողմը Մոսկվային առաջարկ է ներկայացրել՝ փոփոխություններ կատարելու զանգվածային հաղորդակցության ոլորտում միջկառավարական համաձայնագրում, որը կարգավորում է ռուսական ալիքների հեռարձակումը Հայաստանում։ Գործող պայմանագրի ժամկետը լրանում է 2027թ․ դեկտեմբերին։

Первый заместитель председателя комитета Госдумы РФ по обороне, депутат от партии «Родина» Алексей Журавлев заявил, что действия Армении — возможный запрет российских телеканалов, давление на церковь и оппозицию — повторяют украинский сценарий.
Ранее председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян высказался за необходимость обсудить прекращение трансляции российских телеканалов.
«Все действия в Армении чётко повторяют путь, пройденный Украиной. Борьба против канонической церкви, давление на оппозицию, теперь — запрет российских телеканалов. Всё это ради того, чтобы население не имело иного мнения, кроме транслируемого армянским правительством. Создание информационного вакуума, за которым последует армянский телемарафон. Просто вымышленная реальность, в которой (премьер-министр Никол) Пашинян уже всех победил», — сказал Журавлев в интервью РИА Новости.
Он выразил уверенность, что у армянского народа ещё есть возможность избежать ошибок, приведших Украину к военному конфликту с Россией.
«У армянского народа ещё есть шанс не повторить ту же ошибку. И наконец подумать, куда ведёт страну нынешняя власть. Очевидно, что это не путь к процветанию», — отметил он.
В марте 2024 года из публичного мультиплекса Армении были исключены программы «Вечер с Владимиром Соловьёвым» и «Воскресный вечер с Владимиром Соловьёвым». В настоящее время в стране продолжается трансляция российского «Первого канала», «РТР-Планеты», «Культуры» и межгосударственного телеканала «Мир».
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян сообщил, что армянская сторона предложила Москве внести изменения в межправительственное соглашение о трансляции российских телеканалов. Срок действия текущего договора истекает в декабре 2027 года.