Middle East Eye-ը գրել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նախատեսում են հուլիսի վերջին հանդիպել Դուբայում՝ կողմերի բանակցությունները շարունակելու նպատակով:
Նրանք վերջին անգամ հանդիպել են մայիսին Ալբանիայում՝ Եվրոպական քաղաքականության համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակներում, որտեղ պայմանավորվել էին շարունակել շփումները։
Պարբերականը գրում է, որ չնայած Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության համաձայնագրի նախագծի շուրջ համաձայնության են եկել մարտին, Բաքուն լրացուցիչ պայմաններ է առաջ քաշում մինչ համաձայնագիրը պաշտոնապես ստորագրելը:
«Ադրբեջանը պահանջում է, որ Երևանը փոխի իր սահմանադրությունը՝ հանելով Ադրբեջանի տարածքի մասին հիշատակումները, դադարեցնի ԵՄ‑ի դիտորդական առաքելության (EUMA) գործունեությունը Հայաստանում և լուծարվի ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որը, ըստ Բաքվի, 30 տարվա ընթացքում կողմնակալություն է դրսևորել:
Middle East Eye-ի աղբյուրների համաձայն՝ Դուբայում նախատեսված հանդիպումը դրական ազդակ կլինի և ցույց կտա, որ երկու կողմերն էլ պատրաստ են երկխոսության՝ հակառակ ընթացիկ տարաձայնություններին:
Նշվում է, որ հայկական կողմի հնարավորությունները սահմանափակ են՝ սահմանադրական հանրաքվե անցկացնելու հարցում:
Ըստ հրապարակման՝ Թուրքիան հորդորում է Բաքվին ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը՝ նշելով Իրանի ազդեցության նվազման կարևորության մասին:
Նշվում է նաև, որ թուրք պաշտոնյաները դիտարկում են Հայաստանը որպես առանցքային երկիր մեծ «Միջին միջանցքի» համար, որը կկապի Թուրքիան Կենտրոնական Ասիայի հետ։
Աղբյուրը հավելել է, որ ԱՄԷ–ն նպատակ ունի հյուրընկալել բանակցությունները՝ երկու կովկասյան երկրների միջև հարաբերությունները բարելավելու նպատակով։
Հունիսի 25-ին Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հեռախոսազրույց են ունեցել ԱՄԷ ԱԳ նախարար Շեյխ Աբդուլլահ բին Զայեդ Ալ Նայհյանի հետ:
«Նախարար Միրզոյանն ու Շեյխ Աբդուլլահ բին Զայեդ Ալ Նայխանովը քննարկել են խնդիրները, որոնք ուղղված են Հարավային Կովկասում և Մերձավոր Արևելքում խաղաղության ապահովմանը»,- նշվում է Հայաստանի ԱԳՆ-ի հաղորդագրությունում։

По данным «Middle East Eye», премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев планируют встретиться в Дубае в конце июля для продолжения переговоров.
Их последняя встреча состоялась в мае в Албании на саммите Европейского политического сообщества, где стороны договорились поддерживать диалог.
Издание отмечает, что, несмотря на достигнутое в марте предварительное соглашение по проекту мирного договора, Баку выдвигает дополнительные условия до официального подписания документа.
Азербайджан требует от Еревана изменить Конституцию, исключив упоминания о своей территории, прекратить деятельность наблюдательной миссии ЕС (EUMA) в Армении и распустить Минскую группу ОБСЕ, которую Баку обвиняет в предвзятости на протяжении 30 лет.
По данным источников «Middle East Eye», планируемая встреча в Дубае станет положительным сигналом, демонстрирующим готовность обеих сторон к диалогу несмотря на разногласия.
Указывается, что возможности армянской стороны по проведению конституционного референдума ограничены.
Согласно публикации, Турция призывает Баку подписать соглашение, подчёркивая важность ослабления влияния Ирана.
Турецкие чиновники также рассматривают Армению как ключевую страну в рамках масштабного проекта «Средний коридор», который соединит Турцию с Центральной Азией.
Источник добавляет, что Объединённые Арабские Эмираты стремятся принять переговоры у себя для улучшения отношений между двумя кавказскими странами.
25 июня министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов провели телефонный разговор с министром иностранных дел ОАЭ шейхом Абдуллой бен Заидом Аль Нахаяном.
«Министры обсудили вопросы, направленные на обеспечение мира на Южном Кавказе и Ближнем Востоке», — говорится в сообщении МИД Армении.